Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi (starokatolicka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy parafii starokatolickiej. Zobacz też: parafia rzymskokatolicka tego samego wezwania.
Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego
Ilustracja
Kaplica starokatolicka przy ul. Gdańskiej 143
w Łodzi
Państwo  Polska
Siedziba Łódź
Adres ul. Gdańska 143
90-536 Łódź
Data powołania 15 sierpnia 1998
Wyznanie starokatolickie
Kościół Katolicki Mariawitów we Francji
Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Gdańska 143)
Filie Kaplica w Warszawie
Proboszcz ks. Kazimierz Janusz Dorociński (proboszcz)
ks. Henryk Paweł Hawryszczak (rezydent)
Wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego
Wspomnienie liturgiczne Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego
Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego
Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego
Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego
Ziemia51°45′24″N 19°27′06″E/51,756667 19,451667
Strona internetowa

Kaplica św. Krzyża, (dawniej Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi) – była siedziba Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego, zaś do maja 2020 roku niezależna placówka prawosławna rytu zachodniego pod jurysdykcją Ukraińskiego Apostolskiego Kościoła Prawosławnego.

W latach 1998–2017 parafia Kościoła Starokatolickiego w RP. Parafia była główną i najstarszą nieprzerwanie działającą placówką Kościoła Starokatolickiego w RP. W Warszawie istnieje również diaspora starokatolicka Narodzenia Pańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej siedzibą biskupstwa starokatolickiego była Łódź, a do 1948 świątynią parafii katedralnej kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łodzi przy ul. Stefana Żeromskiego 56. Po 1948 świątynia ta była użytkowana przez Kościół Polskokatolicki, ale w związku ze złym stanem technicznym musiała zostać zamknięta pod koniec XX wieku. Po 1948 mianem parafii katedralnej określano parafie, w których duszpasterstwo pełnili biskupi Polskiego Kościoła Starokatolickiego, tj. w latach 1948-1993 była to katedra Odkupiciela we Wrocławiu, a następnie mieszkanie przeorganizowane na kaplicę przez bpa Piotra Bogdana Filipowicza. W latach 1993–1996 siedzibą Kościoła była Jelenia Góra.

W 1962 za sprawą ks. Adama Studziannego udało się reaktywować parafię Polskiego Kościoła Starokatolickiego w Łodzi, nosiła ona wówczas wezwanie Matki Bożej Jasnogórskiej. Ze względu na utratę przez Kościół legalizacji w 1965, wierni gromadzili się w prywatnych mieszkaniach na terenie miasta i wynajmowanych salach.

W 1998, już po przekształceniu Polskiego Kościoła Starokatolickiego w Kościół Starokatolicki w RP, przeniesiono parafię starokatolicką w Łodzi do obiektu w dzielnicy Ruda Pabianicka i nadano jej wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego, w ówczesnym czasie katedra znajdowała się w Markach k. Warszawy, gdzie rezydował bp Wojciech Kolm. Z objęciem zwierzchnictwa w 2003 przez bpa Marka Kordzika miano parafii katedralnej przypadło parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W latach 1998-2012 swoją siedzibę miała w budynku przy ul. Aleksandra 9, będącym własnością Kościoła Chrześcijan Baptystów. Od 15 czerwca 2012 parafia mieści się w kaplicy przy ul. Gdańskiej 143.

W dniach 11–12 listopada 2006 parafia gościła delegatów na III Synod Kościoła Starokatolickiego w RP. 6 stycznia 2007 w katedrze odbył się ingres bp. Marka Kordzika. 9 listopada 2008 w czasie Jubileuszu XXV Rocznicy Święceń Biskupich ks. bp. Marka Kordzika odbyła się konsekracja nowego marmurowego ołtarza.

W latach 2012–2016 parafia posiadała kaplicę przy ul. Wólczańskiej 27 w Schronisku dla Bezdomnych Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych w Łodzi. W latach 2015–2016 roku parafia posiadała kaplicę przy ul. Pułaskiego 54 na terenie prywatnego Domu Schronienia dla Potrzebujących, Bezdomnych, Starszych im. błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty w Zgierzu.

W grudniu 2017 roku decyzją Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP parafia została zlikwidowana. 11 lutego 2018 roku parafia przeszła pod jurysdykcję Kościoła Katolickiego Mariawitów we Francji działającego na zasadzie wpisu do rejestru stowarzyszeń i fundacji.

W styczniu 2019 parafia stała się częścią Ukraińskiego Apostolskiego Kościoła Prawosławnego, zaś w maju 2020 roku została zlikwidowana.

Proboszczowie parafii[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]