Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Parafia Starokatolicka w Wojcieszowie
Ilustracja
Wnętrze kaplicy starokatolickiej w Wojcieszowie
Państwo  Polska
Siedziba Wojcieszów
Adres ul. Górnicza 8,
59-550 Wojcieszów
Data powołania 1 stycznia 2003 (1)
rekonstrukcja: 2016, 2017 (2)
Data zamknięcia 2015 (1)
2017 (2)
Wyznanie starokatolickie
Kościół Starokatolicki w RP (do 2017), Dom Rekolekcyjny im. abp Władysława Farona (od 2018)
Proboszcz bp Wojciech Kolm
Wezwanie Zmartwychwstania Pańskiego
Wspomnienie liturgiczne Wielkanoc
Położenie na mapie Wojcieszowa
Mapa lokalizacyjna Wojcieszowa
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Położenie na mapie powiatu złotoryjskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu złotoryjskiego
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Ziemia50°57′17″N 15°55′23″E/50,954722 15,923056
Strona internetowa

Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie – dawna parafia Kościoła Starokatolickiego w RP istniejąca w latach 2003–2015 i 2016–2017, aktualnie niezależna placówka starokatolicka. Do parafii należeli mieszkańcy z terenu województwa dolnośląskiego. Kaplica znajdowała się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Agat” w Wojcieszowie. Przy parafii działało Ekumeniczne Centrum Pomocy Bliźniemu „Deus Caritas Est”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek, w którym znajduje się kaplica, został zakupiony przez ks. Wojciecha Kolma w 1994 dla potrzeb zorganizowania Domu Spokojnej Starości „Adalbertus”, jednakże nie mieszkali w nim staruszkowie lecz cześto przebywało w nim kilkunastu młodych chłopców[1]. Wcześniej był to zaniedbany Hotel „Holland”, znajdujący się na obrzeżach Wojcieszowa. Bp Wojciech Kolm w tym czasie, mimo że dom pozostawał jego własnością, rezydował w parafii katedralnej Opatrzności Bożej w Markach koło Warszawy. Fikcyjny Dom Spokojnej Starości „Adalbertus” w okresie swojego funkcjonowania generował zyski, które przeznaczano nie tylko na jego modernizację, ale również na rozwój wojcieszowskiej parafii i całej administracji odrodzonego Kościoła Starokatolickiego w RP.

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie została formalnie erygowana 1 stycznia 2003 i jej pierwszym proboszczem został ks. Jan Dariusz Kwietniewski[2]. W parafii działalność duszpasterską prowadził również bp Marek Kordzik, późniejszy Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego. Na początku tego samego roku bp Wojciech Kolm został aresztowany w Jeleniej Górze za udział w przestępstwach obyczajowych dotyczących wykorzystywania seksualnego nieletnich. Zatrzymanie zwierzchnika pozbawiło go możliwości kierowania Kościołem Starokatolickim w RP. 25 i 26 kwietnia 2003 w Wojcieszowie, z inspiracji bp. Marka Kordzika, odbył się Synod Kościoła Starokatolickiego, który jednak nie został uznany przez władze państwowe, bowiem w tym czasie sytuacja Wojciecha Kolma pozostawałą nieuregulowana[3].

Po odbyciu kary, w 2006 Wojciech Kolm przeniósł się do Wojcieszowa i zajął się zarządzaniem fikcyjnym pensjonatem Dom Pogodnej Jesieni „Adalbertus”. 1 lutego 2008 Wojciech Kolm został ponownie aresztowany za przestępstwa obyczajowe pod zarzutem molestowania gimnazjalisty z Wojcieszowa i został skazany na dodatkową karę więzienia[1].

Przez kilka lat Dom Spokojnej Starości „Adalbertus” był nieczynny, przez co parafia nie funkcjonowała. Wierni mogli w latach 2009–2013 korzystać z duszpasterstwa parafii Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze. Do 2006 (następnie w okresie 2009–2012) działała również parafia Miłosierdzia Bożego w Jeleniej Górze. Na przełomie 2013 i 2014 roku Rada Kościoła Starokatolickiego w RP w porozumieniu z właścicielem budynku przy ul. Górniczej 8, opiekę nad wiernymi z terenu województwa dolnośląskiego powierzyła młodemu ks. Robertowi Dreznerowi. Od lipca 2014, gdy ks. Robert Drezner rozpoczął pracę w parafii starokatolickiej w Bytomiu, kaplicę obsługiwali różni duchowni Kościoła Starokatolickiego, zgodnie z potrzebami wiernych. W latach 2015–2016 ze względu na brak stałego duszpasterza parafia faktycznie nie funkcjonowała. Została reaktywowana w 2016, kiedy jej proboszczem został ponownie bp Wojciech Zdzisław Kolm.

4 marca 2017 roku w kaplicy parafialnej z rąk biskupa Wojciecha Kolma święcenia kapłańskie diakonatu przyjęło dwóch kleryków: Piotr Janowski i Waldemar Maj. W dniach 21–22 lipca 2017 roku w tej samej kaplicy udzielono święceń biskupich ks. Arturowi Wiecińskiemu.

We wrześniu 2017 roku, ze względu na konflikt biskupa Wojciecha Kolma z prawnymi władzami Kościoła Starokatolickiego w RP, parafia została wykreślona ze spisu jednostek Kościoła Starokatolickiego w RP[4]. Od grudnia 2017 roku pełni funkcję niezależnej parafii starokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego; kaplica parafii przeszła generalny remont dzięki środkom pozyskanym z działalności Domu Rekolekcyjnego im. abp. Władysława Farona, który funkcjonuje na terenie ośrodka[5].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Piotr Kanikowski: "Ksiądz" czychał na chłopców. gazetakrakowska.pl, 2008-07-03. [dostęp 2018-08-21].
  2. Pismo Kurii Biskupiej Kościoła Starokatolickiego w RP do MSWiA KSK/MK/78/03 (ze zbiorów Archiwum Kościoła Starokatolickiego w Łodzi).
  3. Pismo Kurii Biskupiej Kościoła Starokatolickiego w RP do MSWiA z dn. 9 lipca 2003 roku (ze zbiorów Departamentu Wyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych oraz Etnicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji).
  4. Parafie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Oficjalna Strona Kościoła Starokatolickiego w RP [dostęp 2017-09-30
  5. Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie, parafiawojcieszow.pl [dostęp 2018-02-02].