Przejdź do zawartości

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Parafia Starokatolicka w Wojcieszowie
Ilustracja
Wnętrze kaplicy starokatolickiej w Wojcieszowie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Siedziba

Wojcieszów

Adres

ul. Górnicza 8,
59-550 Wojcieszów

Data powołania

1 stycznia 2003 (1)
rekonstrukcja: 2016, 2017 (2)

Data zamknięcia

2015 (1)
2017 (2)

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki w RP (do 2017), Dom Rekolekcyjny im. abp Władysława Farona (od 2018)

Proboszcz

bp Wojciech Kolm

Wezwanie

Zmartwychwstania Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

Wielkanoc

Położenie na mapie Wojcieszowa
Mapa konturowa Wojcieszowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego”
Położenie na mapie powiatu złotoryjskiego
Mapa konturowa powiatu złotoryjskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego”
Ziemia50°57′17″N 15°55′23″E/50,954722 15,923056
Strona internetowa

Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie – dawna parafia Kościoła Starokatolickiego w RP istniejąca w latach 2003–2015 i 2016–2017, aktualnie niezależna placówka starokatolicka. Do parafii należeli mieszkańcy z terenu województwa dolnośląskiego. Kaplica znajdowała się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Agat” w Wojcieszowie. Przy parafii działało Ekumeniczne Centrum Pomocy Bliźniemu „Deus Caritas Est”.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Budynek, w którym znajduje się kaplica, został zakupiony przez ks. Wojciecha Kolma w 1994 dla potrzeb zorganizowania Domu Spokojnej Starości „Adalbertus”, jednakże nie mieszkali w nim staruszkowie lecz często przebywało w nim kilkunastu młodych chłopców[1]. Wcześniej był to zaniedbany Hotel „Holland”, znajdujący się na obrzeżach Wojcieszowa. Bp Wojciech Kolm w tym czasie, mimo że dom pozostawał jego własnością, rezydował w parafii katedralnej Opatrzności Bożej w Markach koło Warszawy. Fikcyjny Dom Spokojnej Starości „Adalbertus” w okresie swojego funkcjonowania generował zyski, które przeznaczano nie tylko na jego modernizację, ale również na rozwój wojcieszowskiej parafii i całej administracji odrodzonego Kościoła Starokatolickiego w RP.

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie została formalnie erygowana 1 stycznia 2003 i jej pierwszym proboszczem został ks. Jan Dariusz Kwietniewski[2]. W parafii działalność duszpasterską prowadził również bp Marek Kordzik, późniejszy Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego. Na początku tego samego roku bp Wojciech Kolm został aresztowany w Jeleniej Górze za udział w przestępstwach obyczajowych dotyczących wykorzystywania seksualnego nieletnich. Zatrzymanie zwierzchnika pozbawiło go możliwości kierowania Kościołem Starokatolickim w RP. 25 i 26 kwietnia 2003 w Wojcieszowie, z inspiracji bp. Marka Kordzika, odbył się Synod Kościoła Starokatolickiego, który jednak nie został uznany przez władze państwowe, bowiem w tym czasie sytuacja Wojciecha Kolma pozostawała nieuregulowana[3].

Po odbyciu kary, w 2006 Wojciech Kolm przeniósł się do Wojcieszowa i zajął się zarządzaniem fikcyjnym pensjonatem Dom Pogodnej Jesieni „Adalbertus”. 1 lutego 2008 Wojciech Kolm został ponownie aresztowany za przestępstwa obyczajowe pod zarzutem molestowania gimnazjalisty z Wojcieszowa i został skazany na dodatkową karę więzienia[1].

Przez kilka lat Dom Spokojnej Starości „Adalbertus” był nieczynny, przez co parafia nie funkcjonowała. Wierni mogli w latach 2009–2013 korzystać z duszpasterstwa parafii Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze. Do 2006 (następnie w okresie 2009–2012) działała również parafia Miłosierdzia Bożego w Jeleniej Górze. Na przełomie 2013 i 2014 roku Rada Kościoła Starokatolickiego w RP w porozumieniu z właścicielem budynku przy ul. Górniczej 8, opiekę nad wiernymi z terenu województwa dolnośląskiego powierzyła młodemu ks. Robertowi Dreznerowi. Od lipca 2014, gdy ks. Robert Drezner rozpoczął pracę w parafii starokatolickiej w Bytomiu, kaplicę obsługiwali różni duchowni Kościoła Starokatolickiego, zgodnie z potrzebami wiernych. W latach 2015–2016 ze względu na brak stałego duszpasterza parafia faktycznie nie funkcjonowała. Została reaktywowana w 2016, kiedy jej proboszczem został ponownie bp Wojciech Zdzisław Kolm.

4 marca 2017 roku w kaplicy parafialnej z rąk biskupa Wojciecha Kolma święcenia kapłańskie diakonatu przyjęło dwóch kleryków: Piotr Janowski i Waldemar Maj. W dniach 21–22 lipca 2017 roku w tej samej kaplicy udzielono święceń biskupich ks. Arturowi Wiecińskiemu.

We wrześniu 2017 roku, ze względu na konflikt biskupa Wojciecha Kolma z prawnymi władzami Kościoła Starokatolickiego w RP, parafia została wykreślona ze spisu jednostek Kościoła Starokatolickiego w RP[4]. Od grudnia 2017 roku pełni funkcję niezależnej parafii starokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego; kaplica parafii przeszła generalny remont dzięki środkom pozyskanym z działalności Domu Rekolekcyjnego im. abp. Władysława Farona, który funkcjonuje na terenie ośrodka[5].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Piotr Kanikowski: "Ksiądz" czyhał na chłopców. gazetakrakowska.pl, 2008-07-03. [dostęp 2018-08-21].
  2. Pismo Kurii Biskupiej Kościoła Starokatolickiego w RP do MSWiA KSK/MK/78/03 (ze zbiorów Archiwum Kościoła Starokatolickiego w Łodzi).
  3. Pismo Kurii Biskupiej Kościoła Starokatolickiego w RP do MSWiA z dn. 9 lipca 2003 roku (ze zbiorów Departamentu Wyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych oraz Etnicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji).
  4. Parafie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Oficjalna Strona Kościoła Starokatolickiego w RP [dostęp 2017-09-30. starokatolicy.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-01)].
  5. Niezależna Parafia Starokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie [online], parafiawojcieszow.pl [dostęp 2018-02-02].