Arwena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arwena
Arwen
Królowa Gondoru
Postać z mitologii Śródziemia
ilustracja
Wystąpienia Władca Pierścieni
Grany przez Liv Tyler (Władca Pierścieni)
Dane biograficzne
Pochodzenie Rivendell, Lothlórien, Minas Tirith
Przynależność Półelfka, Ñoldorka, Sindarka
Data urodzenia 241 TE
Data śmierci 121 CE
Rodzina Elrond (ojciec)
Celebríana (matka)
Aragorn (współmałżonek)
Eldarion i kilka córek (potomstwo)
Elladan i Elrohir (rodzeństwo)

Arwena (ur. w 241 roku Trzeciej Ery, zm. w 121 roku Czwartej Ery; zwana także Arwen Undómiel) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Była półelfką, córką półelfa Elronda i Celebríany, wnuczką Galadrieli i Celeborna. Jej starszymi braćmi byli bliźniacy Elladan i Elrohir. Urodziła się w 241 roku Trzeciej Ery. Była uważana za wyjątkowo piękną kobietę, przez co została nazwana Undómiel (sin. Gwiazda Wieczorna). Miała długie, ciemne włosy, jasną cerę i szare oczy. Była porównywana do Lúthien.

Wychowywała się w Lothlórien. W czasie pobytu w Rivendell w roku 2980 poznała Aragorna, od którego otrzymała pierścień Barahira. Z miłości do niego na Cerin Amroth wyrzekła się nieśmiertelności. Po zakończeniu Wojny o Pierścień w Dzień Środka Roku poślubiła Aragorna, nowego króla Gondoru i Arnoru. Z ich związku urodził się Eldarion oraz córki. Po śmierci Aragorna Arwena w 120 roku odwiedziła opuszczone przez elfów Rivendell. Następnie udała się do Lothlórien, gdzie zmarła.

Jej imię oznacza w sindarinie Królewska dziewczyna. Przydomek Undómiel często tłumaczony jako Gwiazda Wieczorna, jednakże w Encyklopedii Śródziemia Robert Foster podaje tłumaczenie rozumiane jako Pani Zmierzchu.

Postać Arweny w adaptacji filmowej[edytuj | edytuj kod]

W trylogii filmowej Władca Pierścieni (w reżyserii Petera Jacksona) nakręconej na podstawie powieści Tolkiena, w Arwenę wcieliła się Liv Tyler. Jej postać została rozbudowana i zastąpiła postać Glorfindela, który w powieści Tolkiena eskortował Froda Bagginsa do brodu na rzece uciekającego przed Nazgûlami.