Arwena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arwena
Arwen
Królowa Gondoru
Postać z mitologii Śródziemia
ilustracja
Wystąpienia

Władca Pierścieni

Grany przez

Liv Tyler (Władca Pierścieni)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Rivendell

Przynależność

Półelfka, Ñoldorka, Sindarka

Data urodzenia

241 TE

Data śmierci

121 CE

Rodzina

Elrond (ojciec)
Celebríana (matka)
Aragorn (mąż)
Eldarion i kilka córek (potomstwo)
Elladan i Elrohir (bracia)

Arwena (ur. w 241 roku Trzeciej Ery, zm. w 121 roku Czwartej Ery; zwana także Arwen Undómiel) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była półelfką, córką półelfa Elronda i Celebríany, wnuczką Galadrieli i Celeborna. Jej starszymi braćmi byli bliźniacy Elladan i Elrohir. Urodziła się w 241 roku Trzeciej Ery. Była uważana za wyjątkowo piękną kobietę, przez co została nazwana Undómiel (sin. Gwiazda Wieczorna). Miała długie, ciemne włosy, jasną cerę i szare oczy. Była porównywana do Lúthien.

Wychowywała się w Lothlórien. W czasie pobytu w Rivendell w roku 2980 poznała Aragorna, od którego otrzymała pierścień Barahira. Z miłości do niego na Cerin Amroth wyrzekła się nieśmiertelności. Po zakończeniu Wojny o Pierścień w Dzień Środka Roku poślubiła Aragorna, nowego króla Gondoru i Arnoru. Z ich związku urodził się Eldarion oraz córki. Po śmierci Aragorna Arwena w 120 roku odwiedziła opuszczone przez elfów Rivendell. Następnie udała się do Lothlórien, gdzie zmarła.

Jej imię oznacza w sindarinie Królewska dziewczyna. Przydomek Undómiel często tłumaczony jako Gwiazda Wieczorna, jednakże w Encyklopedii Śródziemia Robert Foster podaje tłumaczenie rozumiane jako Pani Zmierzchu.

Postać Arweny w adaptacji filmowej[edytuj | edytuj kod]

W trylogii filmowej Władca Pierścieni (w reżyserii Petera Jacksona) nakręconej na podstawie powieści Tolkiena, w Arwenę wcieliła się Liv Tyler. Jej postać została rozbudowana i zastąpiła postać Glorfindela, który w powieści Tolkiena eskortował Froda Bagginsa do brodu na rzece uciekającego przed Nazgûlami[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Jej imieniem nazwano Arwen Colles - jeden z pagórkowatych obszarów (pokrytych tzw. collis) Tytana, największego księżyca Saturna[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cathy Akers-Jordan: Fairy Princess or Tragic Heroine? The Metamorphosis of Arwen Undómiel in Peter Jackson ’s The Lord of the Rings Films. [w:] Tolkien on Film: Essays on Peter Jackson's the Lord of the Rings [on-line]. 2005. [dostęp 2023-10-11]. (ang.).
  2. Arwen Colles. USGS Gazetteer of Planetary Nomenclature. [dostęp 2023-10-21].