Arwena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arwena
Arwen
Lata życia 241 TE – 121 CE
Rasa i kultura Półelfka, Ñoldorka, Sindarka
Kraina Rivendell, Lothlórien, Minas Tirith
Inne imiona Undómiel, Gwiazda Wieczorna
Tytuły lub przydomki Królowa Gondoru
Rodzice Elrond i Celebríana
Rodzeństwo Elladan i Elrohir
Współmałżonek Aragorn
Potomstwo Eldarion i kilka córek
Polskie tłumaczenia imienia
J. Łozińskiego Aruena
M. Skibniewskiej Arwena
Wystąpienia w literaturze i aktorzy
Literatura przedmiotu Władca Pierścieni
Władca Pierścieni Liv Tyler
Portal Portal Śródziemie

Arwena (ur. w 241 roku Trzeciej Ery, zm. w 121 roku Czwartej Ery; zwana także Arwen Undómiel) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Była półelfką, córką półelfa Elronda i Celebríany, wnuczką Galadrieli i Celeborna. Jej starszymi braćmi byli bliźniacy Elladan i Elrohir. Urodziła się w 241 roku Trzeciej Ery. Była uważana za wyjątkowo piękną kobietę, przez co została nazwana Undómiel (sin. Gwiazda Wieczorna). Miała długie, ciemne włosy, jasną cerę i szare oczy. Była porównywana do Lúthien.

Wychowywała się w Lothlórien. W czasie pobytu w Rivendell w roku 2980 poznała Aragorna, od którego otrzymała pierścień Barahira. Z miłości do niego na Cerin Amroth wyrzekła się nieśmiertelności. Po zakończeniu Wojny o Pierścień w Dzień Środka Roku poślubiła Aragorna, nowego króla Gondoru i Arnoru. Z ich związku urodził się Eldarion oraz córki. Po śmierci Aragorna Arwena w 120 roku odwiedziła opuszczone przez elfów Rivendell. Następnie udała się do Lothlórien, gdzie zmarła.

Jej imię oznacza w sindarinie Królewska dziewczyna. Przydomek Undómiel często tłumaczony jako Gwiazda Wieczorna, jednakże w Encyklopedii Śródziemia Robert Foster podaje tłumaczenie rozumiane jako Pani Zmierzchu.

Postać Arweny w adaptacji filmowej[edytuj]

W trylogii filmowej Władca Pierścieni (w reżyserii Petera Jacksona) nakręconej na podstawie powieści Tolkiena, w Arwenę wcieliła się Liv Tyler. Jej postać została rozbudowana i zastąpiła postać Glorfindela, który w powieści Tolkiena eskortował Froda Bagginsa do brodu na rzece uciekającego przed Nazgûlami.