Aryan Brotherhood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aryan Brotherhood (Bractwo Aryjskie) – organizacja przestępcza działająca na terenie amerykańskich zakładów karnych, głównie w stanach Arizona, Teksas, Kalifornia oraz Ohio. Liczba członków organizacji wynosi około 15 000. W marcu 2006 czterech liderów Aryan Brotherhood zostało oskarżonych o liczne przestępstwa kryminalne w tym m.in morderstwa, konspirację, handel narkotykami a także walki psów. Według danych FBI członkowie Aryan Brotherhood stanowią mniej niż 1% populacji więziennej jednakże popełniają około 18% zabójstw na terenie więzień oraz innych zakładów karnych[1][2].

Wbrew nazwie obecnie gang przyjmuje w swoje szeregi także nie białych.

Organizacja[edytuj]

Organizacyjnie Aryan Brotherhood najczęściej występuje w niższych strukturach systemu więziennictwa. Największa liczba członków AB występuje na terenie więzień stanowych w Arizonie oraz Kalifornii.

Podobnie jak większość gangów więziennych także Aryan Brotherhood posiada własne tatuaże i symbolikę. Do najpopularniejszych tatuaży należą takie znaki jak 666, SS, pajęczyna na stawie łokciowym, koniczyna oraz inne neonazistowskie lub celtyckie symbole.

Poza granicami więzień członkowie Aryan Brotherhood zajmują się głównie handlem narkotykami, nadzorem nad prostytucją, wymuszeniami oraz morderstwami. Według danych federalnych w ostatnich latach AB zaczęło współpracować z licznymi gangami z terenów Azji Południowej, głównie Tajlandii które zajmują się przemytem heroiny. W 1996 roku Aryan Brotherhood zostało poproszone przez Johna Gotti o zamordowanie osoby, która przeprowadziła na niego nieudany zamach[3].

Historia[edytuj]

Do lat 60 XX wieku więzienia w Stanach Zjednoczonych były segregowane podziałem na rasy. Wraz z likwidacją segregacji w więziennictwie zaczęły powstawać liczne gangi składające się z różnych grup etnicznych przybywających na terenie więzienia oraz wzajemnie się zwalczających. Organizacja Aryan Brotherhood została stworzona w 1964 roku na terenie stanowego więzienia San Quentin jako odpowiedź na akcje organizacji Czarne Pantery. Pierwotnie członkowie AB byli Amerykanami pochodzenia Irlandzkiego[4]. której przedstawiciele byli często nastawieni rasistowsko oraz publiczne wyrażali swoją niechęć do przedstawicieli innych ras, z czasem gang zaczął przyjmować w swoje szeregi innych nie-irlandzkich białych, a także wymieszanych rasowo ludzi ze względu na korzyści, jakie przynosiła ich przynależność.

Po 20 miesięcznym dochodzeniu, 23 czerwca 2005 w stanie Ohio, funkcjonariusze FBI wtargnęli na teren sześciu domostw członków organizacji "Order of Blood". "Order of Blood" była kryminalną organizacją kontrolowaną przez Aryan Brotherhood. W wyniku działań służb federalnych, aresztowano 34 członków AB.

Także w 2005 roku po ponad ośmioletnim śledztwie aresztowano 40 członków Aryan Brotherhood z czego 30 miało już różne wyroki na swoim koncie. Trudnością był fakt że część członków AB była skazana na długoletnie wyroki więzienia bez możliwości wcześniejszego wyjścia więc oskarżyciele zażądali kary śmierci dla 21 członków lecz oskarżenie zostało odrzucone odnośnie 16 oskarżonych. We wrześniu 19 przestępców nie kwalifikowanych do otrzymania kary śmierci zostało uznanym winnych popełnionych czynów. W czerwcu 2006 roku doszło do skazania 4 znaczących członków organizacji. Dwóch z czterech członków zostało poddanych głosowaniu przez Jury odnośnie kary śmierci ale ze względu na niezdecydowanie Jury głosowanie przepadło. Jeden członek został skazany na poczwórne dożywocie, dwóch członków na potrójne dożywocie wszyscy bez możliwości wyjścia z więzienia a jeden oczekuje wyroku. Reszta członków oczekuje wyroków.

Powiązania[edytuj]

Organizacja Aryan Brotherhood jest powiązana z takim organizacjami przestępczymi jak Mafia meksykańska, Nazi Lowriders i Hells Angels.

Do najzagorzalszych wrogów Aryan Brotherhood zalicza się Black Guerrilla Family, Nuestra Familia i D.C. Blacks.

Przypisy

  1. Duersten, Matthew. "Who'll Stop the Reign?". LA Weekly. 3 February 2005. Retrieved 27 October 2006.
  2. Holthouse, David. "Smashing the Shamrock". SPLC Intelligence Report. Fall 2005. Retrieved 27 October 2006.
  3. Hughes, Jim. "Aryan Brotherhood Makes Home in State". Denver Post. 24 November 2002. Retrieved 27 October 2006.
  4. Orange County Weekly - Monster's Ball

Linki zewnętrzne[edytuj]