Asab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asab
ilustracja
Państwo  Erytrea
Region Debub Kej Bahri
Populacja (2012)
• liczba ludności

101 284
Położenie na mapie Erytrei
Mapa lokalizacyjna Erytrei
Asab
Asab
Ziemia13°01′N 42°44′E/13,016667 42,733333

Asab (również Assab, Asseb) – miasto i port morski w Erytrei, na wschodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. W 2008 liczyło 88,9 tys. mieszkańców. Asab posiada rafinerię ropy naftowej, zaopatrującą rynek lokalny oraz Etiopię. W pobliżu Asab umiejscawia się starożytne Arsinoe, wymieniane przez Ptolemeusza. Drugie co do wielkości miasto kraju.

W 1882 roku miasto zostało zakupione przez prywatnego armatora, Rubattino Shipping Company, następnie przeszło pod panowanie Włoch i było używane jako punkt zaopatrzenia statków w węgiel. Rafinerię w Asab wzniósł Związek Radziecki.

W XX w. miasto stało się głównym portem morskim Etiopii. Podczas wojny domowej i klęski głodu w latach 80. XX w. pomoc żywnościowa dla Erytrei oraz etiopskiej prowincji Tigraj przechodziła przez port w Asab.

Urządzenia portowe zostały znacznie unowocześnione i rozbudowane na początku lat 90. XX w., zbudowano nowy terminal. Jednakże ruch w porcie zamarł z chwilą zaprzestania handlu z Etiopią w 1998 roku, w związku z wybuchem wojny erytrejsko-etiopskiej.

Miasto jest znane z dużego targowiska, plaż i życia nocnego, posiada również lotnisko.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]