Tigraj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tigraj
ክልል ትግራይ
Region
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Etiopia

Siedziba

Mekelie

Kod ISO 3166-2

ET-TI

Powierzchnia

41 410 km²

Populacja (2017)
• liczba ludności


5 247 005

• gęstość

126,7 os./km²

Położenie na mapie Etiopii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Tigraj (tigr. ክልል ትግራይ, amh. ትግራይ ክልል) – region administracyjny leżący w północnej Etiopii, z siedzibą władz w mieście Mekelie. Sąsiaduje z regionami: Afar na wschodzie, Amhara na południu oraz z Sudanem na zachodzie i z Erytreą na północy.

Region zajmuje powierzchnię 41 410 km2[1] i w roku 2017 liczył 5 247 005 mieszkańców[potrzebny przypis].

83% ludności zajmuje się rolnictwem. Uprawia się głównie teff i jęczmień a także: fasolę, ziemniaki i cebulę. W celu zwiększenia plonów stosuje się nawadnianie, na stokach górskich tworzy się tarasy. Z regionu eksportuje się także bawełnę i sezam. Zajęcie mieszkańcom Tigraju daje również rzemiosło (głównie złotnictwo, malarstwo i rzeźbiarstwo w drewnie).

Dawniej Tigraj był porośnięty lasami, z których duża część została wycięta, co naraziło glebę na erozję. Dla krajobrazu regionu charakterystyczne są rozległe wyżyny i równiny. Atrakcyjny turystycznie jest łańcuch górski (3250 do 3500 metrów n.p.m.), zawierający liczne ściany i uskoki. Najwyższym szczytem jest Kisad Gudo (3935 m n.p.m.). Klimat Tigraju bywa zaliczany do trzech typów: kolla (półsuchy), obejmujący 39% obszaru, woina dega (ciepły umiarkowany), zajmujący 49% terenu, i dega (umiarkowany), obejmujący 12% obszaru. Średnia suma opadów wynosi od 450 do 980 mm.

Głównymi rzekami są Tekeze i Mereb.

Tigraj jest jednym z najbogatszych w surowce regionów Etiopii. Znajduje się tu m.in. złoto, rudy miedzi, rudy żelaza oraz cynku i ołowiu.

Region słynie z licznych zabytków kultury przedchrześcijańskiej. Ze sławniejszych miejsc można wymienić: obelisk z Aksum z drugiego stulecia przed naszą erą, świątynię Księżyca (500 rok p.n.e.), pałac i łaźnię królowej Saby czy Arkę Przymierza, która rzekomo miała tu przybyć ze Świątyni Jerozolimskiej. W listopadzie 2020 w Tigraju wybuchł konflikt.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Section-B. Population. Central Statistical Agency of Ethiopia. [dostęp 2015-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]