Tigraj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tigraj
ትግራይ ክልል
Region
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Etiopia
Siedziba Mekelie
Kod ISO 3166-2 ET-TI
Powierzchnia 41 410 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

4 334 996
• gęstość 104,68 os./km²
Położenie na mapie Etiopii
Położenie na mapie

Tigraj (amh. ትግራይ ክልል) – region administracyjny leżący w północnej Etiopii, z siedzibą władz w mieście Mekelie. Sąsiaduje z regionami: Afar na wschodzie, Amhara na południu oraz z Sudanem na zachodzie i z Erytreą na północy.

Region zajmuje powierzchnię 41 410 km2[1] i w roku 2005 liczył 4 334 996 mieszkańców[potrzebny przypis].

83% ludności zajmuje się rolnictwem. Uprawia się głównie teff i jęczmień a także: fasolę, ziemniaki i cebulę. W celu poprawienia plonów stosuje się nawadnianie, na zboczach górskich tworzy się tarasy. Z regionu eksportuje się także bawełnę i sezam. Zajęcie mieszkańcom Tigraju daje również rzemiosło (głównie złotnictwo, malarstwo i rzeźbiarstwo w drewnie).

Kiedyś Tigraj był porośnięty lasami, z których duża część została wycięta, co naraziło glebę na erozję. Dla krajobrazu regionu charakterystyczne są rozległe wyżyny i równiny. Atrakcyjny turystycznie jest łańcuch górski (3250 do 3500 metrów n.p.m.), w skład którego wchodzą liczne klify i uskoki. Najwyższym szczytem jest Kisad Gudo (3935 m). Klimat Tigraju bywa zaliczany do trzech typów: kolla (półsuchy), obejmujący 39% obszaru, woina dega (ciepły umiarkowany), zajmujący 49% terenu, i dega (umiarkowany), obejmujący 12% obszaru. Średnia opadów wynosi od 450 do 980 mm.

Głównymi rzekami są Tekeze i Mereb.

Tigraj jest jednym z najbogatszych w surowce regionów Etiopii. Znajduje się tu m.in. złoto, miedź, żelazo oraz cynk i ołów.

Region słynie z licznych zabytków kultury przedchrześcijańskiej. Ze sławniejszych miejsc można wymienić: obelisk z Aksum z drugiego stulecia przed naszą erą, świątynię Księżyca (500 rok p.n.e.), pałac i łaźnię królowej Saby czy Arkę Przymierza, która rzekomo miała tu przybyć ze Świątyni Jerozolimskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Section-B. Population (ang.). Central Statistical Agency of Ethiopia. [dostęp 2015-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]