Asakusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asakusa
浅草
Dzielnica Tokio
Ilustracja
Asakusa nocą
Państwo

 Japonia

Miasto

Tokio

Kod pocztowy

111-0032[1]

Tablice rejestracyjne

足立

Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Asakusa”
Ziemia35°42′53″N 139°47′48″E/35,714722 139,796667

Asakusa (jap. 浅草) – jedna z dzielnic w okręgu Taitō. Znajduje się w północno-wschodniej części środkowego Tokio i graniczy od wschodu z rzeką Sumida. Jej centralnym punktem jest świątynia Sensō-ji, która poświęcona jest Kannon Sama (buddyjskiej bogini miłosierdzia)[2]. Dziś Asakusa jest jedną z głównych dzielnic, znaną w Tokio jako dzielnica świątynna i rozrywkowa[3].

Obszar Asakusy zajmuje powierzchnię 0,95 km² i jest podzielony na siedem podokręgów, od Asakusa 1-chōme do Asakusa 7-chōme[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie nazwy „Asakusa” jest różne, a najczęstszym wyjaśnieniem jest to, że dosłownie oznacza „niską trawę” i odnosi się do krawędzi równiny Musashino, gdzie rośnie niska trawa. Nazwa również jest związana z „atsuakusa”, słowem Ainu oznaczającym przeprawę przez morze[5].

Świątynia Sensō-ji, znajdująca się w samym sercu Asakusy, ma swoje początki w legendzie, która głosi, że w 628 roku dwóch braci rybaków wyciągnęło posąg Kannon Sama, buddyjskiej bogini miłosierdzia z rzeki Sumida[6]. W okresie Muromachi przed świątyną Sensō-ji odbywały się regularne targi[3].

Po przeniesieniu stolicy Japonii do Edo (obecnie Tokio) na początku XVI wieku, miasto szybko się rozwijało i wchłonęło obszar Sensō-jin. Jednak w okresie Edo Asakusa wciąż znajdowała się poza oficjalnymi granicami miasta, a w jej obszarze powstała duża dzielnica czerwonych latarni i liczne teatry kabuki. Po restauracji Meiji w 1884 roku dzielnica została podzielona na siedem części, z których szósta „Rokku”, była szczególnie popularna jako obszar rozrywki. Rozrywka w okolicy rozwinęła się i zmodernizowała na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszy japoński teatr kinetograficzny, „Denkikan”, został otwarty w Asakusa w 1903 roku. W okolicy powstała także „Ryōunkaku” pierwszy w kraju wieża z windą, która stała się popularnym punktem orientacyjnym. Jednak została zniszczona podczas Wielkiego Trzęsienia Ziemi w Kantō w 1923 roku[5].

Do połowy lat 70. ubiegłego wieku Asakusa była miejscem, w którym najjaśniejsze gwiazdy japońskiej rozrywki zdobywały swoje podstawowe doświadczenie. Jednak później okoliczne teatry stopniowo przenosiły się gdzie indziej, a znaczenie Asakusy jako dzielnicy rozrywkowej spadło[5]. Jednak wciąż jest to główne miejsce turystyczne, a budowa Tokyo Skytree po drugiej stronie rzeki Sumida również zwiększyła liczbę turystów odwiedzających Asakusę[3].

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

W Asakusa co roku w sierpniu odbywa się karnawał samby zwany Asakusa Samba Carnival, który rozpoczął się w 1981 roku, a w 2015 roku stał się jednym z największych letnich festiwali w Azji[7].

Chociaż w Asakusa odbywa się wiele festiwali w ciągu roku, najbardziej znanym z nich jest Sanja Matsuri, znany również jako Sanja Festival, który odbywa się w maju[8].

Transport[edytuj | edytuj kod]

W dzielnicy znajdują się dwie stacje kolejowe o tej samej nazwie[3]:

 • Stacja Asakusa
 • Linia Tobu Skytree (TS-01)
 • Linia Toei Asakusa (A-18)
 • Linia Ginza (G-19)
 • Stacja Asakusa (Tsukuba Express)
 • Tsukuba Express (TX-03)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Postal Code 111-0032: Asakusa, Taito-ku, Tokyo. japanpostalcode.net. [dostęp 2024-01-26].
 2. A guide to Asakusa - an area of true Japanese tradition. gotokyo.org. [dostęp 2022-10-19].
 3. a b c d Asakusa District with an atmosphere of old Tokyo. japan-guide.com. [dostęp 2024-01-26].
 4. 平成27年国勢調査 東京都区市町村町丁別報告. toukei.metro.tokyo.lg.jp. [dostęp 2024-01-26].
 5. a b c Asakusa History (Edo-Tokyo Encyclopedia). asakusa-e.com. [dostęp 2024-01-26].
 6. From the venerable Sensoji to the futuristic Tokyo Skytree, Asakusa is a great juxtaposition of the old and the new. japan.travel. [dostęp 2024-01-26].
 7. Un somptueux festival d’été : le Festival de Samba d’Asakusa. nippon.com. [dostęp 2015-08-28].
 8. "About Asakusa – Tokyo Travel Guide Planetyze. planetyze.com. [dostęp 2017-06-17].