Asistencia Asesoría y Administración

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Asistencia Asesoría y Administración, AAA (z hiszp. "Pomoc, Konsultacja i Administracja) jest profesjonalną meksykańską federacją Lucha Libre. Promuje ona wrestling w Meksyku, wystawiając swoje gale zwykle tam, gdzie nie udają się nigdy większe federacje. Jej cechą rozpoznawczą jest odmienny gimmick. Zerwała ona również z pewnymi tradycjami, używając często one fall matchów oraz wykorzystując sześcioboczny ring używany obecnie również w TNA.

AAA powstało 15 maja 1992 roku, gdy booker federacji EMLL (Empresa Mexicana de la Lucha Libre) Antonio Peña, postanowił założyć własną federację. Razem z Konnanem poszukiwali młodych talentów w CMLL, ale również w innych, głównie maksykańskich federacjach. Jednymi z pierwszych wrestlerów podpisujących kontrakt z tą federacją byli Rey Mysterio, Psicosis oraz El Hijo del Santo, Octagón, Blue Panther, Los Gringos Locos, Cien Caras, Konnan i Perro Aguayo. Wkrótce AAA rywalizowało już z UWA (Universal Wrestling Association). Peña podkupił także z UWA wrestlerów imieniami Canek (pokonał André the Giant’a w 1984 r.), Dos Caras i Los Villanos.[potrzebny przypis]

W 1994 federacja zorganizowała wspólnie z WCW Pay-Per-View, When Worlds Collide oraz transmisje gal w Stanach Zjednoczonych. 23 listopada 1994 roku podczas odwiedzin u rodziny zmarł jeden z czołowych wrestlerów AAA oraz kluczowy członek TT Championów Los Gringos Locos, Art Barr. Po tym wydarzeniu tag team titles zostały zawieszone, a dwaj inni członkowie Eddie Guerrero i Madonna's Boyfriend opuścili AAA. Później opuścili ją Hijo del Santo, Fuerza Guerrera i Blue Panther. Do WCW przeszli między innymi Rey Misterio Jr., Psicosis, La Parka oraz Juventud Guerrera. Na początku 1997 roku federacja AAA zaczęła współpracę z WWE. Jednym z jej efektów było włączenie kilku luchadorów do walki Royal Rumble 1997.

AAA Wrestling zaczęło współpracować z TNA w 2004 roku. Pierwszym owocem tej współpracy było wysłanie Juventud Guerrera, Hector Garza, Abismo Negro, Heavy Metal, i Mr. Aguila do TNA na America's X-Cup Tournament, gdzie walczyli razem jako[Team Mexico, czasem nazywany także Teamem AAA. Zespół ten dominował w tym turnieju pokonując w pierwszej rundzie Team USA oraz w finale w meczu Ultimate X wszystkie trzy drużyny (Team USA, Canada i Britain), wygrywając w rezultacie ten turniej. Pod koniec 2004 roku współpraca ta została przerwana. TNA kontynuowało używanie luchadors, jednak wyszukiwała ich indywidualnie jako opozycję do współpracy z AAA.

AAA ma regularne show w meksykańskiej telewizji Televisa, ich gale wyświetlane są w USA w TV Galavisión.

6 października 2006 roku umarł na atak serca założyciel oraz właściciel Asistencia Asesoría y Administración, Antonio Peña.

W tym momencie federacja jest zarządzana przez siostrę Antonio Peñy oraz Doriana Roldana i jego syna, którzy odpowiedzialni są za niektóre pomysły w federacji, takie jak aktualny push dla Cibernetico, jako gwiazdę main eventów zamiast La Parka Jr. Poprawili on również wygląd meczów, dzięki użyciu nowych grafik i jakość dzięki fajerwerkom, dźwiękowi i światłom.

Od pewnego czasu AAA boryka się z rozmaitymi problemami. Pierwsza gala PPV - Rey de Reyes - najpierw nie odbyła się z przyczyn pogodowych, następnie została odwołana z powodu braku zezwolenia. Gdy wreszcie się odbyła zawodnicy mający stoczyć stoczyć walkę o tytuł mistrzowski nie pojawili się ze względu na inne zobowiązania. Ponadto autobus w którym jechał zespół miał wypadek w wyniku którego 30 osób zostało rannych, a jedna zginęła. 21 marca 2015r w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego w części szyjnej kręgosłupa zmarł po przewiezieniu do szpitala El Hijo del Perro Aguayo.

AAA ogłosiło przełożenie zaplanowanych na 2 listopada 2015r tapingów TV na późniejszy termin. Prawdopodobnie jest to związane z odpowiedzią ze strony WWE, iż Alberto Del Rio wystąpi na Monday Night RAW. Federacja do końca liczyła bowiem, że Del Rio pojawi się na ich gali, dzięki czemu mogliby z niego „zdjąć” tytuł Mega Championa. W chwili obecnej szanse na to, że WWE puści Alberto na galę AAA są minimalne, ale przesunięcie nagrań wskazuje na to, że AAA wciąż liczy na osiągnięcie porozumienia.

Obecni mistrzowie[edytuj]

Stan na 22 lutego 2015 roku.

Tytuł Obecny mistrz Data zwycięstwa Wcześniejszy mistrz
AAA World Heavyweight Championship El Patrón Alberto 7 XII 2012 El Texano Jr.
AAA Latin American Championship Chessman 16 III 2014 Vacant
AAA World Tag Team Championship Los Perros del Mal
(Joe Líder i Pentagón Jr)
7 XII 2014 Los Güeros del Cielo
(Angélico i Jack Evans)
AAA World Cruiserweight Championship El Hijo del Fantasma 17 VIII 2014 Daga
AAA Reina de Reinas Championship Taya 17 VIII 2014 Faby Apache
AAA World Trios Championship Los Psycho Circus
(Monster Clown, Murder Clown i Psycho Clown)
18 II 2013 El Consejo
(Máscara Año 2000, Jr., El Texano, Jr. i Toscano)
AAA World Mixed Tag Team Championship La Sociedad
(Pentagón Jr. i Sexy Star)
19 IV 2014 Drago i Faby Apache
AAA World Mini-Estrellas Championship Dinastía 18 II 2013 Mini Psicosis
AAA Northern Tag Team Championship Poder del Norte
(Tigre Cota i Tito Santana)
7 III 2010 Angel Dorado, Jr. i Sky

Linki zewnętrzne[edytuj]