Atlas Saharyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atlas Saharyjski
Ilustracja
Widok na góry z Ajn as-Safry
Kontynent

Afryka

Państwo

 Algieria

Najwyższy szczyt

Dżabal Isa
(2236 m n.p.m.)

Mapa pasma górskiego
Położenie na mapie Algierii
Mapa konturowa Algierii, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Atlas Saharyjski”
Ziemia34°00′00″N 2°00′00″E/34,000000 2,000000

Atlas Saharyjski (arab. ‏الأطلس الصحراوي‎, Al-Aṭlas aṣ-Ṣaḥrāwī; fr. Atlas Saharien) – pasmo górskie w południowo-wschodniej części Atlasu, w Algierii. Oddziela Wyżynę Szottów od Wielkiego Ergu Zachodniego oraz Kotliny Północnosaharyjskiej. Na wschodzie rozciąga się aż do granic Tunezji, gdzie łączy się z Górami Tunezyjskimi w Atlasie Tellskim.

Pasmo to rozciąga się na długości 1000 km. Najwyższy szczyt to Dżabal Isa (2236m n.p.m.) leżący w masywie Dżibal al-Kusur. Pasmo leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego oraz pokryte jest roślinnością półpustynną oraz pustynną[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Atlas Saharyjski obejmuje szereg masywów górskich: Dżibal al-Kusur na zachodzie, Dżabal Ammur w centralnej części oraz Dżabal Aulad Na’il na wschodzie. Do Atlasu Saharyjskiego bywają zaliczane również góry Dżabal al-Auras, Dżibal al-Hudna, Dżibal an-Namamisza oraz Dżibal az-Zab[2].

Graniczący od północy z Wyżyną Szottów Atlas Saharyjski jest jednym z rozległych płaskowyżów afrykańskich, utworzonych z pierwotnej skały bazowej pokrytej osadami z płytkich mórz i osadami aluwialnymi[3]. Z Atlasu Saharyjskiego wypływa najdłuższa rzeka Algierii Wadi asz-Szalif. Oprócz tego bierze tam początek szereg wadi, łożysk rzecznych, którymi woda płynie tylko okresach deszczowych[3].

Atlas Saharyjski stanowi północną granicę Sahary. W górach pojawia się więcej opadów i dlatego bardziej nadają się pod uprawę niż leżąca niżej Wyżyna Szottów na północ od nich. Obecnie góry są zamieszkałe głównie przez Berberów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Atlas, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-09-16].
  2. Saharan Atlas (ang.). [dostęp 2021-09-16].
  3. a b Atlas Mountains (ang.). [dostęp 2021-09-16].
  4. Climate of the Atlas Mountains (ang.). [dostęp 2021-09-16].