Przejdź do zawartości

Atleta (posąg z Efezu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kelvin (dyskusja | edycje) o 17:46, 10 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Rzeźba infobox Atleta – starożytna rzeźba grecka, datowana na I wiek n.e., wykonana w brązie, przedstawiająca Apoksyomenosa czyszczącego skrobak, znajdująca się w zbiorze antyków Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Historia

Wykonany w brązie posąg Atlety został znaleziony w Efezie[1], współcześnie koło miasta Selçuk w prowincji Izmir w zachodniej Turcji. W 263 roku n.e miasto zostało zniszczone przez Gotów, a w 614 roku przez trzęsienie ziemi. Posąg, w postaci kilkuset fragmentów, odkryto w 1896 roku podczas wykopalisk prowadzonych przez młodego archeologa Rudolf Heberdey[[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]] (1864–1936), kierującego ekspedycją austriacką[2]. Znaleziono go w palestrze na terenie gimnazjonu[1].

Opis

Rzeźba przedstawia nagiego młodego mężczyznę, atletę czyszczącego kciukiem i palcem wskazującym lewej dłoni dopiero co użyty skrobak. Uczestnicy ćwiczeń i zmagań czyścili nim ciało z oliwy i pyłu. Samo narzędzie nie zachowało się. Posąg mierzy 192 cm[1].

Rekonstrukcja

Atletę (we fragmentach) ofiarował cesarzowi Franciszkowi Józefowi I sułtan turecki Abdülhamid II. Dopiero w Wiedniu posąg został zrekonstruowany z 234 elementów, które zamocowano na mosiężnych taśmach przy pomocy 1800 śrub i zamontowano na żelaznej ramie. W celu stabilizacji wypełniono go zaprawą murarską[2]. Po rekonstrukcji posąg został w 1911 roku zinwentaryzowany (nr katal. VI 3168)[1]. Później jednak rzeźba była wystawiona w Świątynia Tezeusza[[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]], znajdującej się w wiedeńskim parku Volksgarten (Wiedeń)[[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]], gdzie wskutek warunków atmosferycznych oraz wyziewów przesyconych kwaśnym winem ze znajdującej się poniżej starej piwniczki, zaprawa zaczęła się rozpuszczać. Następnie, wskutek korozji, na brązie pojawiły się wykwity[2].

Atrybucja

Rzeźba jest wykonaną w czasach rzymskich kopią zaginionego, a pochodzącego z około 330 roku p.n.e.[1] posągu Apoksyomenosa, młodzieńca czyszczącego strygilos (skrobak w kształcie półksiężyca)[2]. Posągu nie można przypisać żadnemu greckiemu artyście, jednak liczne jego przedstawienia rzymskie, zarówno w marmurze, jak i powtórzenia na glinianych lub kamiennych płaskorzeźbach świadczą o dużej popularności oryginału[1]. Powołując się na podobieństwo z odnalezionym w 1996 roku w Chorwacji posągiem Apoksyomenosa, można przypuszczać, iż autorem greckiego pierwowzoru był Dedal z Sykionu[3].

Wystawa sztuki hellenistycznej

Przed planowaną wystawą objazdową artefaktów sztuki z epoki hellenistycznej, organizowaną w 2015 roku wspólnie z Muzeum J. Paul Getty’ego, posąg atlety badano przez dwa lata we współpracy z ekspertami z tego muzeum. Po analizie chemicznej i badaniach endoskopowych, którym poddano zaprawę wypełniającą, oraz badaniach konstrukcji przy pomocy rentgena stwierdzono, że rzeźba jest w dobrym stanie i może „podróżować”[2]. Oba posągi, ten wykopany spod ziemi w Efezie i ten wyjęty z morza z głębokości prawie 50 m w pobliżu wysp Lošinj i Vele Orjule, były prezentowane razem w czasie wspólnego tournée – wystawy objazdowej w Wiedniu, Florencji, Los Angeles i Waszyngtonie[2].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e f Athlet. Das Kunsthistorische Museum khm.at. [dostęp 2018-01-17]. (niem.).
  2. a b c d e f Michael Vosatka: Fit im hohen Alter: Ein Sportler geht auf Reisen. derstandard.at, 2015-03-04. [dostęp 2018-02-17]. (niem.).
  3. Paolo Moreno: Nuova storia dell’arte antica. paolomoreno.com. [dostęp 2018-01-17]. (wł.).