Atol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Atol na Pacyfiku
Atol na Zachodnim Pacyfiku - widok z góry

Atol – typ płaskiej wyspy koralowej położonej na oceanie, składającej się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta nazywana laguną może być częścią wyłonionej wyspy, stanowić niewielki, lecz odrębny zbiornik wodny lub też być połączona z morzem.

Atol powstaje na skutek przyrastania rafy koralowej wokół wyspy wulkanicznej. Rafę koralową tworzą miliony żywych organizmów - polipów. Obumierające polipy pozostawiają po sobie wapienne szkielety stanowiące zwartą strukturę. Wraz z upływem czasu, pod wpływem ciężaru wapiennego pierścienia wyspa obniża się i stopniowo zanurza w wodzie. Pierścień pozostający ponad powierzchnią ulega erozji. Jednym z jej produktów jest piasek, na którym mogą rozwijać się rośliny. Szczątki roślin tworzą glebę i w ten sposób wyspa rozrasta się. Po zewnętrznej stronie atolu tworzy się kształtowana przez fale plaża. Opada ona stromo ku głębinie. Plaże od strony laguny są znacznie szersze, a woda przeważnie płytka.

Nazwę atol pochodzącą z języka divehi, używanego na Malediwach, spopularyzował Karol Darwin. Właśnie na Malediwach można znaleźć największe atole. Ich występowanie ograniczone jest prawie wyłącznie do Oceanów Spokojnego i Indyjskiego. W basenie Oceanu Atlantyckiego atoli jest niewiele.

Etapy powstawania atolu[edytuj | edytuj kod]

1. Czynny wulkan
2. Wulkan wygasa i tworzy się rafa koralowa
3. Teren obniża się (poprzez erozję) i powstaje atol

Aktywny wulkan wygasa, i tworzy się wokół niego rafa koralowa. Wulkan opada pod wpływem erozji i powstaje atol

Galeria zdjęć atoli[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]