Malediwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ
(Diwehi Radźdźege Dźumhurijja)
Republika Malediwów
Flaga Malediwów
Godło Malediwów
Flaga Malediwów Godło Malediwów
Hymn:
Gavmii mi ekuverikan matii tibegen kuriime salaam
Położenie Malediwów
Język urzędowy malediwski z własnym, unikalnym alfabetem
Stolica Male
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Abdullah Jamin
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
187. na świecie
300[1] km²
~0%
Liczba ludności (2009)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
176. na świecie
396 334[1]
1321 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

2,276 mld[2] USD
6765[2] USD
PKB (PSN) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

3,086 mld[2] dolarów międzynar.
9173[2] dolarów międzynar.
Jednostka monetarna Rupia malediwska (MVR)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
26 lipca 1965
Religia dominująca islam
Strefa czasowa UTC +5
Kod ISO 3166 MV
Domena internetowa .mv
Kod samochodowy MV
Kod samolotowy 8Q
Kod telefoniczny +960
Mapa Malediwów

Malediwy (malediwski: ދިވެހިރާއްޖެ, Diwehi Radźdźe; ofic. Republika Malediwów, malediwski: ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ, Diwehi Radźdźege Dźumhurijja) – archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.

W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość, wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, później brytyjskim. Po trzech latach proklamowano republikę. Malediwy są krajem muzułmańskim.

Geografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Geografia Malediwów.

Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km², mieszkańców 396 tys. (stan na rok 2009), co daje zagęszczenie 1321 os./km². Na Malediwach występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, i dlatego jego średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2130 mm a średnia roczna temperatura powietrza 27 °C.

Stolica Malediwów – Male, gdzie mieszka nieco ponad 1/4 ludności. Jest jedynym ośrodkiem miejskim w kraju.

Najwyższy punkt leży zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza. To najniższy spośród najwyższych punktów poszczególnych państw świata. Siłą rzeczy Malediwy są zagrożone całkowitym zalaniem. Dlatego państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.

Podział administracyjny[edytuj]

Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli, które podzielone są na 21 jednostek administracyjnych: 20 atoli administracyjnych i miasto stołeczne Male.

Każdy z atoli administrowany jest przez naczelnika nominowanego przez prezydenta państwa.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka Malediwów oparta jest głównie na turystyce (28% produktu krajowego brutto w 2008 roku), i rybołówstwie (tuńczyk). Rolnictwo to uprawa głównie palmy kokosowej, drzewa chlebowego i bananów. Przemysł jest bardzo słabo rozwinięty.

Turystyka[edytuj]

W 2015 roku kraj ten odwiedziło 1,234 mln. turystów (2,4% więcej niż w roku poprzednim), generując dla niego przychody na poziomie 2,567 mld dolarów[3].

Problem odpadów[edytuj]

Na początku lat 90. rząd w Male był zmuszony pilnie rozwiązać problem lawinowo rosnącej masy śmieci produkowanej przez rozwijający się przemysł turystyczny. Postanowiono, że wysypisko powstanie na sztucznie usypanej, „śmieciowej wyspie”. Pierwszy transport trafił na Thilafushi 7 stycznia 1992. Średnio trafiało tam 300 ton śmieci dziennie. Większość odpadków pochodziła z ośrodków turystycznych położonych w innych częściach archipelagu. Odpady nie są sortowane. Dlatego na Thilafushi są też substancje niebezpieczne dla środowiska, m.in. metale ciężkie i azbest[4].

Informacje turystyczne[edytuj]

Pogoda: od grudnia do kwietnia – słonecznie i bezdeszczowo. Między majem i listopadem jest nadal ciepło, lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu.

Najprościej dostać się na Malediwy drogą lotniczą. Wiele połączeń oferuje Wielka Brytania.

 • Malestolica Malediwów, ma zaledwie ok. kilometra szerokości oraz dwa kilometry długości. Oficjalnie w Male mieszka ok. 65 000 ludzi. Jest czystym miastem z wieloma meczetami, rynkami oraz labiryntem uliczek.
 • Hithadhoo – drugie pod względem wielkości miasto Malediwów, zarazem z jednym ze znanych kurortów wypoczynkowych.
 • Fuamulaku – samotna wyspa położona dokładnie na równiku. Jest wyjątkowo urodzajna, rosną tutaj ananasy, pomarańcze oraz mango.
 • Kudahuvadhoo – wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo. Znajduje się tutaj kilka niezbadanych jeszcze przez archeologów ruin buddyjskich świątyń.
 • Kurorty – jest ich ponad 70. Prawie wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj, dla lagunowych plaż pokrytych białym piaskiem oraz licznych palm.

Transport samochodowy[edytuj]

Na Malediwach obowiązuje ruch lewostronny. Łącznie na archipelagu jest 88 km dróg, z czego na atolu: Male 60 km, Laamu 14 km i Addu 14 km.

Religia[edytuj]

Na Malediwach zgodnie z konstytucją religią państwową jest islam, na podstawie tego zapisu rząd wymaga, aby wszyscy obywatele byli muzułmanami, co prowadzi do oskarżenia o instytucjonalne prześladowania nie-muzułmanów i byłych muzułmanów, którzy mieszkają w kraju[5]. Prezydent oraz członkowie rządu muszą być sunnitami[5]. Chrześcijańska działalność misyjna w tym kraju jest zabroniona[5]. Obcokrajowcy mogą wyznawać inną religię, pod warunkiem, że praktykują ją wyłącznie w swoich domach lub pokojach hotelowych[5].

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[6][7]:

Przypisy

 1. a b CIA The World Factbook (ang.). [dostęp 21 marca 2009].
 2. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 2014-04-11].
 3. UNWTO Tourism Highlights, 2016 Edition (ang.). UNWTO, 2016. [dostęp 2016-10-04]. s. 9.
 4. BBC.
 5. a b c d Maldives International Religious Freedom Report 2007 (ang.). U.S. Department of State. [dostęp 2017-02-06].
 6. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-22].
 7. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-22].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Wikiatlas Wikimedia Atlas: Malediwy – wikiatlas z mapami w Wikimedia Commons