Malediwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ
(Diwehi Radźdźege Dźumhurijja)
Republika Malediwów
Flaga Malediwów
Godło Malediwów
Flaga Malediwów Godło Malediwów
Hymn: Gavmii mi ekuverikan matii tibegen kuriime salaam
Położenie Malediwów
Język urzędowy malediwski z własnym, unikalnym alfabetem
Stolica Male
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Abdullah Jamin
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
187. na świecie
300[1] km²
~0%
Liczba ludności (2009)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
176. na świecie
396 334[1]
1321 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

2,276 mld[2] USD
6765[2] USD
PKB (PSN) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

3,086 mld[2] USD
9173[2] USD
Jednostka monetarna Rupia malediwska (MVR)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
26 lipca 1965
Strefa czasowa UTC +5
Kod ISO 3166 MV
Domena internetowa .mv
Kod samochodowy MV
Kod samolotowy 8Q
Kod telefoniczny +960
Mapa Malediwów

Malediwy (malediwski: ދިވެހިރާއްޖެ, Diwehi Radźdźe; ofic. Republika Malediwów, malediwski: ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ, Diwehi Radźdźege Dźumhurijja) – archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.

W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość, wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, później brytyjskim. Po trzech latach proklamowano republikę. Malediwy są krajem muzułmańskim.

Geografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Geografia Malediwów.

Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km², mieszkańców 396 tys. (stan na rok 2009), co daje zagęszczenie 1321 os./km². Na Malediwach występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, i dlatego jego średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2130 mm a średnia roczna temperatura powietrza 27 °C.

Stolica Malediwów – Male, gdzie mieszka nieco ponad 1/4 ludności. Jest jedynym ośrodkiem miejskim w kraju.

Malediwy leżą zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem. Dlatego państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.

Podział administracyjny[edytuj]

Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli, które podzielone są na 21 jednostek administracyjnych: 20 atoli administracyjnych i miasto stołeczne Male.

Każdy z atoli administrowany jest przez naczelnika nominowanego przez prezydenta państwa.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka Malediwów oparta jest głównie na turystyce (28% produktu krajowego brutto w 2008 roku), i rybołówstwie (tuńczyk). Rolnictwo to uprawa głównie palmy kokosowej, drzewa chlebowego i bananów. Przemysł jest bardzo słabo rozwinięty.

Problem odpadów[edytuj]

Na początku lat 90. rząd w Male był zmuszony pilnie rozwiązać problem lawinowo rosnącej masy śmieci produkowanej przez rozwijający się przemysł turystyczny. Postanowiono, że wysypisko powstanie na sztucznie usypanej, „śmieciowej wyspie”. Pierwszy transport trafił na Thilafushi 7 stycznia 1992. Średnio trafiało tam 300 ton śmieci dziennie. Większość odpadków pochodziła z ośrodków turystycznych położonych w innych częściach archipelagu. Odpady nie są sortowane. Dlatego na Thilafushi są też substancje niebezpieczne dla środowiska, m.in. metale ciężkie i azbest[3].

Informacje turystyczne[edytuj]

Pogoda: od grudnia do kwietnia – słonecznie i bezdeszczowo. Między majem i listopadem jest nadal ciepło, lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu.

Najprościej dostać się na Malediwy drogą lotniczą. Wiele połączeń oferuje Wielka Brytania.

  • Malestolica Malediwów, ma zaledwie ok. kilometra szerokości oraz dwa kilometry długości. Oficjalnie w Male mieszka ok. 65 000 ludzi. Jest czystym miastem z wieloma meczetami, rynkami oraz labiryntem uliczek.
  • Hithadhoo – drugie pod względem wielkości miasto Malediwów, zarazem z jednym ze znanych kurortów wypoczynkowych.
  • Fuamulaku – samotna wyspa położona dokładnie na równiku. Jest wyjątkowo urodzajna, rosną tutaj ananasy, pomarańcze oraz mango.
  • Kudahuvadhoo – wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo. Znajduje się tutaj kilka niezbadanych jeszcze przez archeologów ruin buddyjskich świątyń.
  • Kurorty – jest ich ponad 70. Prawie wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj, dla lagunowych plaż pokrytych białym piaskiem oraz licznych palm.

Transport samochodowy[edytuj]

Na Malediwach obowiązuje ruch lewostronny. Łącznie na archipelagu jest 88 km dróg, z czego na atolu: Male 60 km, Laamu 14 km i Addu 14 km.

Religia[edytuj]

Na Malediwach konstytucja wymaga, aby wszyscy obywatele byli muzułmanami sunnitami[potrzebny przypis], co prowadzi do oskarżenia o instytucjonalne prześladowania nie-muzułmanów i byłych muzułmanów, którzy mieszkają w kraju. Na Malediwach samo posiadanie Biblii jest zabronione prawem. W 1998 roku wydalono kilku cudzoziemców podejrzanych o działalność kaznodziejską, a niektórych miejscowych chrześcijan aresztowano. Chrześcijańska działalność misyjna w tym kraju jest zabroniona. Obywatele Malediwów, którzy zostali chrześcijanami tracą obywatelstwo. Zabroniony jest wwóz na teren kraju przedmiotów innego obrządku religijnego niż islam. Hinduizm i buddyzm wyznawany jest nieoficjalnie głównie wśród azjatyckich zagranicznych pracowników sektora turystycznego.

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[4][5]:

Przypisy

  1. a b CIA The World Factbook (ang.). [dostęp 21 marca 2009].
  2. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 2014-04-11].
  3. BBC.
  4. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-22].
  5. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-22].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Wikiatlas Wikimedia Atlas: Malediwy – wikiatlas z mapami w Wikimedia Commons