Automat sprzedający

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Automat do sprzedaży papierosów w Tokio
Automat sprzedający kawę na rogu Warszawskiej i Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, woj. łódzkie

Automat sprzedający (automat vendingowy, ang. vending machine) – urządzenie służące do sprzedaży samoobsługowej. Można wyróżnić automaty sprzedające towary i usługi.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Do pierwszych należą różnego rodzaju maszyny do sprzedaży gorących napojów, przekąsek (batonów, kanapek), napojów zimnych a także zabawek, prezerwatyw, papierosów itp. W Polsce automaty do sprzedaży papierosów są prawnie zabronione. Natomiast w drugiej grupie znajdują się np. parkometry, automaty piorące, automaty biletowe, automaty telefoniczne czy fotograficzne.

W zależności od potrzeb automat może być wyposażony w różne systemy płatności. Zakup może odbywać się za pomocą monet, banknotów, żetonów, kluczy elektronicznych, kart magnetycznych lub chipowych oraz za pomocą telefonu komórkowego. Wiele automatów ma możliwość wydawania reszty.

Największymi producentami automatów vendingowych na świecie są Chiny, USA, Włochy i Hiszpania. W Polsce jest jeden producent automatów na przekąski oraz firmy produkujące tzw. mini vending (na drobne artykuły).

Niektóre polskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność vendingową skupia Polskie Stowarzyszenie Vendingu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]