Avatar (film 2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Avatar (film))
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy filmu z 2009. Zobacz też: inne znaczenia słowa „awatar”.
Avatar
logo filmu
logo filmu
Gatunek science-fiction
akcja
dramat
Rok produkcji 2009
Data premiery Ziemia 18 grudnia 2009
Polska 25 grudnia 2009
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Nowa Zelandia
Język angielski
Czas trwania 162 min[1]
178 min (wersja rozszerzona)
Reżyseria James Cameron
Scenariusz James Cameron
Główne role Sam Worthington
Zoe Saldana
Sigourney Weaver
Michelle Rodríguez
Stephen Lang
Joel David Moore
Giovanni Ribisi
CCH Pounder
Muzyka James Horner
Zdjęcia Mauro Fiore
Scenografia Rick Carter
Robert Stromberg
Montaż John Refoua
Stephen E. Rivkin
James Cameron
Produkcja James Cameron
Jon Landau
Wytwórnia 20th Century Fox
Dune Entertainment
Ingenious Film Partners
Lightstorm Entertainment
Dystrybucja 20th Century Fox
Budżet $237 mln (szacowany)[2]
Kontynuacja Avatar 2[3]
Nagrody
3 z 9 Oscarów (najlepsza scenografia, zdjęcia, efekty specjalne)
2 z 4 Złotych Globów (najlepszy film dramatyczny, najlepszy reżyser)
Strona internetowa

Avataramerykański film z 2009 roku z gatunku science fiction. Twórcą, scenarzystą i reżyserem filmu jest James Cameron, który swój poprzedni film fabularny nakręcił 12 lat wcześniej. Film został stworzony w technice trójwymiarowej. Światowa premiera odbyła się 18 grudnia 2009, a do polskich kin trafił on 25 grudnia 2009. Avatar jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina[4].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Wczesna wersja scenariusza Avatara powstała w 1995 roku, wtedy uznano jednak, że jego realizacja jest niemożliwa. Dopiero w 2005 Cameron znalazł odpowiednie narzędzia, by zrealizować przedsięwzięcie.

Zdjęcia do filmu realizowano od kwietnia do grudnia 2007, natomiast na postprodukcję przeznaczono 2 lata (Weta Digital), w trakcie których odbyło się kilka dodatkowych dni zdjęciowych.

Zdjęcia kręcono w następujących miejscach[5]:

Technika[edytuj | edytuj kod]

Film został wydany w trzech wersjach: 2D (w formacie 2,39:1), cyfrowej 3D (2,39:1) oraz IMAX 3D (1,44:1).

W produkcji wykorzystano nowoczesne kamery 3D, wiernie naśladujące sposób, w jaki ludzkie oczy widzą przestrzeń, zmieniając odległość pomiędzy obiektywami różniącymi się kątem patrzenia.

Firma Weta Digital, główny twórca efektów specjalnych w filmie, stanęła przed zadaniem stworzenia sekwencji filmowych zawierających 800 w pełni wygenerowanych cyfrowo postaci, poruszających się w wystylizowanych, sztucznych środowiskach. Moc obliczeniowa wymagana do obróbki ujęć z filmu Avatar była większa niż jakiekolwiek zamówienie przyjęte do tej pory przez Weta, zwróciła się więc ona o pomoc do NVIDIA. Wspólnie opracowano nowy silnik przedobliczeniowy, nazwany PantaRay, pozwalający włączyć obliczenia o wysokiej wydajności do potoku produkcyjnego firmy Weta. Ujęcie z helikoptera pokazujące setki stworzeń lecących nad wodą z wielką zalesioną górą w tle zostało obliczone dzięki PantaRay w zaledwie półtora dnia.

Około 60% filmu to efekty CGI (ang. Computer Generated Imagery). Pojawiający się w filmie Na'vi zostali wykreowani przez komputer, który ruchy aktorów przetwarzał za pomocą technologii motion capture, po czym generował odpowiednie postacie. Do uzyskania tego efektu wykorzystano m.in. nowoczesną technikę Image Metrics.

Dochód[edytuj | edytuj kod]

Obecnie film jest najbardziej dochodową produkcją, bez uwzględnienia inflacji. Jest to też pierwszy film, z którego zysk przekroczył granicę 2 miliardów dolarów. Wpływy z tytułu sprzedanych biletów na dzień 7 grudnia 2010 wynoszą 2 781 505 847 dolarów amerykańskich[6]. Film odebrał pierwsze miejsce należące do Titanica, którego reżyserem także jest James Cameron[7].

Według statystyk zamieszczonych na stronie internetowej Box Office Mojo, po uwzględnieniu inflacji film plasuje się na 14. miejscu pod względem przychodów w Stanach Zjednoczonych. Według tych statystyk najbardziej dochodowym filmem w USA pozostaje Przeminęło z wiatrem, którego zysk po przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze ponad dwukrotnie przekracza przychód filmu Avatar[8].

Film pobił również rekord prędkości, jeśli chodzi o zarobek.

Szacowany budżet filmu wyniósł ok. 237 mln dolarów i w momencie premiery obraz ten był czwartym najdroższym filmem w historii kina (wraz z kosztami marketingu łączny koszt wprowadzenia go do kin szacuje się na 460 milionów $)[9]. Okazał się hitem kasowym – już w pierwszych 17 dniach wyświetlania zarobił na całym świecie ponad miliard dolarów[10].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się od maja do sierpnia 2154 roku. Główny bohater, Jake Sully (Sam Worthington), to sparaliżowany od pasa w dół weteran. Po śmierci swego brata bliźniaka i ze względu na takie samo DNA, otrzymuje propozycję pracy w korporacji RDA w ramach programu Avatar, prowadzonego na księżycu gazowego giganta w układzie Alfa Centauri – Pandorze, zamieszkanym przez rasę humanoidalnych Na'vi. Z ich DNA skrzyżowanego z DNA ludzi hoduje się ciała zwane awatarami. Ludzki kontroler może zdalnie sterować i odczuwać takim ciałem. Na Pandorze Jake zostaje wrzucony w środek narastającego konfliktu między przybyszami z Ziemi a Na'vi, żyjącymi w pełnej harmonii z przyrodą.

Celem ludzi jest pozyskanie z Pandory bardzo drogiego minerału o nazwie unobtainiumnadprzewodnika, zachowującego swoje właściwości nawet w temperaturach pokojowych. Jake, jako awatar, razem z naukowcami: dr Grace Augustine (Sigourney Weaver), Normem Spellmanem (Joel Moore) oraz ich pilotem Trudy Chason (Michelle Rodríguez), wkracza do lasu w celu prowadzenia badań naukowych. W wyniku ataku dzikich stworzeń, zmuszony do ucieczki Sully odłącza się od reszty i przemierzając bujne lasy Pandory spotyka Neytiri (Zoe Saldana), córkę wodza lokalnego klanu Na'vi, która ratuje mu życie i widząc w nim wybrańca, przyprowadza go do osady Na'vi, znajdującej się w ogromnym drzewie. Sully okazuje się pierwszym wojownikiem (żołnierzem) obsługującym awatara, jakiego spotkali Na'vi. Zaintrygowany tym faktem wódz postanawia poznać lepiej przybysza. Decyzją matki, duchowej przywódczyni plemienia, Neytiri uczy Jake'a zwyczajów Na'vi.

Równocześnie Jake otrzymuje rozkaz od dowódcy ziemskiego obozu na Pandorze, aby zdobyć zaufanie Na'vi i przekonać ich do zmiany miejsca zamieszkania, gdyż pod ich drzewem znajdują się największe złoża unobtainium w promieniu 200 kilometrów od bazy RDA – korporacji zajmującej się wydobyciem minerału. Natomiast szef ochrony obozu zleca Jake'owi zbadanie dokładnej struktury drzewa oraz jego słabych punktów, by w razie braku porozumienia, móc zaatakować szybko i skutecznie. Nagrodą za wykonanie zadania ma być zapewnienie po powrocie na Ziemię operacji, która przywróci sprawność jego nóg.

Jake'owi udaje się zdobyć zaufanie Na'vi i wkrótce zostaje pełnoprawnym członkiem klanu. Z czasem też zakochuje się w Neytiri, która odwzajemnia jego uczucia i zostaje jego partnerką.

Ponieważ po upływie 3 miesięcy Jake'owi nie udaje się nakłonić Na'vi do opuszczenia drzewa, do akcji wkraczają buldożery i niszczą ważne dla Na'vi Domowe Drzewo. Jake próbuje interweniować, ale bezskutecznie. Miles znajduje w videoblogu Sully'ego informacje o tym, że ludzie nie mają tubylcom do zaoferowania nic, co mogłoby skłonić ich do opuszczenia swojej osady. Jake dostaje godzinę na przekonanie klanu, by się przesiedlili. Wyjawia wtedy Na'vi prawdę o swojej misji i zostaje przez nich uznany za zdrajcę. Awatary, jego i Grace, zostają uwięzione. Wojska Qurticha atakują drzewo – domy tubylców i powalają je, zabijając przy tym wodza klanu. Nowym wodzem zostaje Tsu'Tey. Przerażeni Na'vi uciekają do swego ostatniego azylu – Drzewa Dusz – najświętszego dla nich miejsca.

Tymczasem w bazie Ziemian, Jake wraz z przyjaciółmi również zostaje uznany za zdrajcę i uwięziony. Trudy, której od początku konfliktu nie podobają się działania ludzi, postanawia ich uwolnić. Podczas ucieczki pułkownik ciężko rani Augustine. Uciekinierzy postanawiają ukryć w worteksie (miejscu skoncentrowania lewitacji na skutek działania unobtainium) kontener, w którym mieści się laboratorium do badań naukowych i z niego łączyć się z ze swoimi awatarami. Sully, wiedząc że klan go nienawidzi, decyduje się ujarzmić najgroźniejszego drapieżnika na księżycu – Toruka. Według legend Toruk Makto (osoba ujeżdżająca Toruka) jest wielkim wojownikiem. Na'vi ponownie uznają go za wybrańca. Szamanka Na'vi wraz z Jakiem bezskutecznie próbują uratować umierającą Grace. Jake, jako Toruk Makto, jednoczy klany Pandory. Prosi on także wielką boginię Na'vi – Eywę – o pomoc w walce. Rozpoczyna się wojna.

Quaritch, widząc przygotowujących się do walki mieszkańców Pandory, postanawia zaatakować pierwszy i zniszczyć Drzewo Dusz. Wojna odbywa się w worteksie, czyli rejonie, w którym nie działają systemy samonaprowadzania rakiet. Walka jest krwawa, ginie wielu Na'vi, m.in. Tsu'Tey, a także ludzi, w tym Trudy. W obliczu klęski tubylców z pomocą przychodzi fauna Pandory, która przechyla szalę zwycięstwa na stronę Na'vi. Ostateczna walka toczy się między Quartichem i Jakiem. Po długich i męczących zmaganiach, gdy los Jake'a jest niemal przesądzony, ratuje go jego ukochana Neytiri, zabijając Milesa dwoma strzałami z łuku.

Jake stwierdza, że wojna dobiega końca. Na'vi wypędzają ludzi ze swego księżyca, pozwalając zostać tylko garstce wybranych. Jake postanawia na stałe przenieść swój umysł do ciała swego awatara, stając się tym samym jednym z Na'vi.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

 • Jake Sully - sparaliżowany od pasa w dół były żołnierz, który przybył na Pandorę w zastępstwie swojego zmarłego brata bliźniaka i przejął jego avatar. Początkowo Jake wypełniał swą misję (zdobycie informacji o Na'vi i namówienie ich do przenosin), ale potem przeszedł na stronę tubylców. Na koniec Jake przechodzi z ciała ludzkiego do Avatara i staje się Na'vi. Partner Neytiri, szósty Toruk Makto.
 • Grace Augustine - ksenobotaniczka uczestnicząca w programie Avatar. Na Pandorę przybyła kilka lat przed Jakiem. Uczyła Na'vi angielskiego, napisała książkę o roślinach Pandory. Przeszła na stronę Na'vi. Zginęła postrzelona przez Quaritcha.
 • Miles Quaritch - szef bezpieczeństwa Piekielnych Wrót na Pandorze. Przed wizytą na Pandorze walczył w Wenezueli i Nigerii. Z prawej strony twarzy ma bliznę. Zabity przez Neytiri w Bitwie o Drzewo Dusz.
 • Trudy Chacon - pilot sił SecOps. Zginęła w finałowej bitwie, zestrzelona przez pojazd Quaritcha. Zawsze była przeciwna działaniom Quaritcha, na końcu filmu współpracowała z Normem i Jakiem.
 • Norm Spellman - antropolog, przeszedł na stronę Na'vi.
 • Max Patel - naukowiec, odpowiedzialny za przenoszenie umysłów do ciał Awatarów. Razem z Trudy uwolnił Jake'a, Norma i Grace. Podczas Bitwy o Drzewo Dusz pozostał na statku i informował buntowników o planach Quaritcha.
 • Parker Selfridge - szef ZPZ na Pandorze.
 • Lyle Wainfleet - najemnik walczący dla ZPZ.

Na'vi[edytuj | edytuj kod]

 • Neytiri - księżniczka klanu Omaticaya, córka Eytukana i Mo'at, partnerka Jake'a Sully'ego. Zna angielski, jej ikran Seze nie żyje.
 • Tsu'Tey - syn Ateyo, jeden z najbardziej szanowanych wojowników oraz późniejszy lider klanu Omaticaya. Już w młodości został wybrany na przyszłego Olo'eyktan'a oraz partnera Neytiri, przyszłej Tsahik. Zginął w bitwie o Drzewo Dusz.
 • Mo'at - przewodniczka duchowa Omaticaya – Tsahìk, żona wodza klanu.
 • Eytukan - lider klanu Omaticaya, partner Mo'at, ojciec Neytiri i Sylwanin. Dowodził klanem Omaticaya podczas ataku ludzi. Rozkazał Neytiri, aby nauczyła Jake'a Sully'ego obyczajów Na'vi. Zginął podczas ataku na Domowe Drzewo.

Na'vi[edytuj | edytuj kod]

Na'vi (w tłumaczeniu z Na'vi: lud, łac. Homo pandorus)  to humanoidalna rasa zamieszkująca Pandorę, znajduje się na poziomie odpowiadającym neolitowi – korzysta z włóczni i łuków, ujarzmiła ogień, tworzy proste narzędzia.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Mają gładką, ciemnoniebieską skórę z cętkami oraz chwytny ogon, który równoważy wydłużony tors i nogi, posiadają stosunkowo małe czaszki. Ich oczy, których kolor jest zielony lub żółty, pozwalają widzieć w różnych widmach światła. Bioluminescencyjne znaki na twarzy służą identyfikacji[11]. Mają około 3 metrów wzrostu oraz smukłe ciało, lecz dzięki wyraźnie zarysowanej muskulaturze nie stwarzają wrażenia wychudzonych. Ich uszy są szpiczaste, a nosy oraz oczy rozszerzone. Mają po 4 palce u rąk i nóg, przez co ich matematyka jest oparta na systemie ósemkowym[11]Ich szyja jest proporcjonalnie dłuższa od szyi przeciętnego człowieka. Są czterokrotnie silniejsi od ludzi, a natura wzmocniła ich kości naturalnym włóknem węglowym, dzięki czemu są niesamowicie sprawni oraz wytrzymali. Średnia długość życia Na'vi jest podobna do średniej długości życia człowieka[11].

Awatary z powodu zmieszania DNA Na'vi z DNA ludzkim mają 5 palców oraz nieco mniejsze oczy niż przeciętny tubylec.

Tsaheylu czyli związek Na'vi z naturą[edytuj | edytuj kod]

Na'vi stworzyli złożoną kulturę, opartą na głębokiej więzi duchowej między wszystkimi stworzeniami Pandory oraz ich bóstwem, Eywą. Ich więź z naturą można postrzegać jako układ nerwowy żywego organizmu, każde zwierzę oraz roślina to pojedyncza komórka nerwowa. W samym centrum tego układu jest ich bóstwo, Eywa, które jest swoistą matką naturą. W przeciwieństwie do roślin, które pozostają połączone przez całe swoje życie, fauna Pandory tworzy więź za pomocą splotu nerwowego, który znajduje się w obrębie głowy. W przypadku Na'vi znajduje się w ich warkoczu. Więź ta zwana jest Tsaheylu – jest to rodzaj fizycznego połączenia, które pozwala odbierać sygnały oraz wymianę myśli i uczuć między fauną i florą. Dzięki Tsaheylu Na'vi mają dostęp do neuronalnej sieci oplatającej cały księżyc, a tym samym do zbiorowej mądrości całego pandoriańskiego życia. Tsaheylu używane jest przez Na'vi także na co dzień. Pozwala na łączenie się z oswojonymi zwierzętami, które bezbłędnie wykonują polecenia „ujeżdżającego”. Wykorzystywane jest także w zbliżeniach seksualnych Na'vi, jak i zwierząt.

Klany[edytuj | edytuj kod]

Istnieje przynajmniej 15 klanów Na'vi (tyle zdołał zjednoczyć Jake). Jeden z nich (klan Omaticaya[12]), pokazywany przez większą część filmu, to klan mieszkający na Domowym Drzewie. Pozostałe dwa wymienione w filmie to klan Jeźdźców z równiny i klan Ikran znad wschodniego morza.

Pandora[edytuj | edytuj kod]

Na Pandorze czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest to, że możesz pokochać ją zbyt mocno.
– Doktor Grace Augustine

Pandora jest jednym z czternastu księżyców fikcyjnego gazowego olbrzyma – Polifema – krążącego po orbicie Alfa Centauri. Znajduje się około 4,371 roku świetlnego od Ziemi. Podróż promem ZPZ ISV Venture Star na Pandorę trwa 5 lat 9 miesięcy i 22 dni.

Ogólnie o Pandorze[edytuj | edytuj kod]

Filmowa Pandora jest podobna do Ziemi pod wieloma względami – ma podobną atmosferę, wielkość i wygląd. Znajdują się tam podobne do ziemskich kontynenty, otoczone morzami i oceanami o ziemskim, niebieskim odcieniu.

Cechy fizyczne fikcyjnej Pandory
Ciało niebieskie Średnica (km) Masa Siła ciężkości Gęstość atmosfery Ciśnienie
Ziemia 12 742 1 1 1 1
Pandora[11] 11 447 0,72 0,8 1,2 1,1

Atmosfera[edytuj | edytuj kod]

Atmosfera Pandory jest dla człowieka zabójcza. Głównym składnikiem jej atmosfery jest dwutlenek węgla, który w stężeniu 18% powoduje śmierć człowieka w przeciągu 4 minut. Innym trującym dla człowieka gazem występującym w atmosferze Pandory jest siarkowodór. Poza tym w atmosferze Pandory znajduje się ksenon (5,5%), azot, tlen, amoniak i metan.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Pandora od strony geologicznej jest dość podobna do Ziemi – ma płynne, żelaziste jądro, plastyczny płaszcz i półsztywną skorupę. Ma również, podobnie jak Ziemia, dwa wewnętrzne źródła ciepła. Jedno z nich czerpie energię z rozpadu radioaktywnych izotopów, drugie – z grawitacyjnego zapadania się pierwotnej formacji. Dodatkowym i o wiele potężniejszym źródłem energii są pływy, powodowane przez sąsiednie księżyce, które oddziałują z Polifemem. Czynniki te powodują, że dryft kontynentalny przebiega tu o wiele szybciej niż na Ziemi, a płyty tektoniczne pękają częściej z powodu zwiększonego nacisku i napięcia. Wyjaśnia to także brak dużych kontynentów na Pandorze, a także intensywne zjawiska wulkaniczne i aktywność geotermiczną – wiele gór i innych form geologicznych to świeże twory wulkaniczne. Stosunek lądów do oceanów na Pandorze jest dużo większy niż na Ziemi, lecz ląd jest podzielony na dużą liczbę małych kontynentów, co znacznie wydłuża linię brzegową, oraz zmniejsza obszar terenów śródlądowych. Jednocześnie fakt, że te ostatnie leżą tak blisko oceanów, łagodzi różnice temperatur. Na Pandorze istnieją lodowce porównywalne z ziemskimi, ale ponieważ w rejonach polarnych nie ma dużych mas lądowych, pandoriańskie lodowce unoszą się swobodnie na powierzchni oceanu. Księżyc posiada wiele kraterów, które znajdują się zarówno na lądach, jak i na dnie oceanów. Geologia Pandory sprawia, że krajobraz księżyca urozmaicają liczne gorące źródła i gejzery, a wiele rzek bierze swój początek z podziemnych gorących źródeł.

Pole magnetyczne[edytuj | edytuj kod]

Pandora ma płynne żelazowe jądro charakteryzujące się prądami wirowymi, które wytwarza dwubiegunowe pole magnetyczne, podobne w strukturze do ziemskiego. Obecność złóż unobtanium głęboko pod powierzchnią gruntu zwiększa natężenie pola setki razy. Dzięki temu osłania Pandorę przed promieniowaniem kosmicznym i materią wyrzucaną z Alfa Centauri A. Jednak, w odróżnieniu od ziemskiego, tutejsze pole magnetyczne nie jest jednorodne, a koncentracja złóż unobtanium powoduje lokalne zaburzenia z których wydobywa się szkodliwe promieniowanie. Na globalne pole magnetyczne Pandory ma także wpływ silniejsze pole magnetyczne Polifema. Ich wzajemne oddziaływanie może sprawić, że promieniowanie kosmiczne uwięzione w polu magnetycznym planety może zostać wyrzucone na powierzchnię księżyca. Z powodu konfiguracji pól magnetycznych księżyca i planety istnieje połączenie między biegunami Polifema i Pandory, przez który płynie prąd elektryczny o natężeniu milionów amperów. Powoduje to wzrost aktywności elektrycznej na Polifemie i Pandorze, objawiający się gwałtownymi burzami i innymi zjawiskami elektromagnetycznymi.

Unobtainium[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Unobtainium.

Język Na'vi[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Język Na'vi.

Sztuczny język stworzony przez Paula Frommera, wykładowcę Marshall School of Business specjalnie na potrzeby filmu. Jego słownik z dnia na dzień się powiększa, trwają starania o uwolnienie języka, ponieważ jak dotąd gramatyka znana jest w całości jedynie jego twórcy.

Wpływ na psychikę[edytuj | edytuj kod]

Po premierze filmu odnotowano przypadki depresji u widzów, pragnących żyć na Pandorze[13]. Brytyjski serwis „Telegraph” donosi o autorach blogów i mikroblogów nie mogących pogodzić się z faktem, że fantastyczny świat ukazany w obrazie Jamesa Camerona nie istnieje. Z tęsknoty za Pandorą, oraz niemożności bycia jednym z Na'vi niektórzy[13] młodzi ludzie mają rzekomo rozważać nawet popełnienie samobójstwa w nadziei, że po śmierci odrodzą się w świecie choć trochę podobnym do Pandory. Reżyser komentując te pogłoski zalecił wszystkim nieszczęśliwym „spacer w lesie i przypomnienie sobie przyrody, którą mamy tutaj”[14][15].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

 1. You Don't Dream in Cryo... – 6:09
 2. Jake Enters His Avatar World – 5:24
 3. Pure Spirits of the Forest – 8:49
 4. The Bioluminescence of the Night – 3:37
 5. Becoming One of "the People"/Becoming One with Neytiri – 7:43
 6. Climbing Up "Ikinimaya – The Path to Heaven" – 3:18
 7. Jake's First Flight – 4:49
 8. Scorched Earth – 3:32
 9. Quaritch – 5:01
 10. The Destruction of Hometree – 6:47
 11. Shutting Down Grace's Lab – 2:47
 12. Gathering All the Na'vi Clans for Battle – 5:14
 13. War – 11:21
 14. Leona LewisI See You (Theme from Avatar) – 4:20
 15. Into the Na'vi World (utwór bonusowy) – 1:35

Książka[edytuj | edytuj kod]

12 stycznia 2010 odbyła się premiera książki Avatar Jamesa Camerona autorstwa Dirka Mathisona, zawierająca szczegółowe informacje na temat astronomii oraz geologii Pandory, kultury Na'vi, fauny i flory księżyca, technologii ziemskiej na Pandorze, oraz 13-stronicowy słownik języka Na'vi.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2011 James Cameron poinformował, że Avatar 2 najprawdopodobniej wejdzie do kin w okresie świąt Bożego Narodzenia 2014, a Avatar 3 w 2015[17]. Jednak w lipcu 2012 reżyser stwierdził, że nie ma szans na premierę Avatara 2 w 2014 roku i być może nastąpi ona dopiero w roku 2016[18]. Premierę przesunięto ze względu na skalę przedsięwzięcia. Ujawniono też, że akcja sequela Avatara będzie rozgrywać się w wodach oceanu księżyca Pandora, a w trzeciej części przeniesie się na inne planety[19]. Także w 2012 roku reżyser zdradził, że planuje film Avatar 4, który będzie prequelem Avatara[20].

Przypisy

 1. AVATAR rated 12A by the BBFC (ang.). www.bbfc.co.uk. [dostęp 2010-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 2. Bob Tourtellotte: "Avatar" midnight screenings pull in $3.5 mln (ang.). Reuters, 2009-12-18. [dostęp 2010-01-07].
 3. Ethan Anderton: Sam Worthington Apparently Signed for Two Avatar Sequels (ang.). 2009-11-30. [dostęp 2010-01-07].
 4. "Avatar" najbardziej dochodowym filmem w historii
 5. Filming locations for Avatar (ang.). imdb.com. [dostęp 2009-09-13].
 6. All-Time Worldwide Box Office
 7. Weekend Report: ‘Avatar’ Breaks 'Titanic's Foreign Record – Box Office Mojo
 8. DOMESTIC GROSSES Adjusted for Ticket Price Inflation (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2010-12-06].
 9. Movie Budget Records (ang.). www.the-numbers.com. [dostęp 2010-01-07].
 10. Box Office: "Avatar" zarobił już ponad 1 mld dolarów – Film – WP.PL
 11. a b c d Maria Wilhelm, Dirk Mathison: Avatar Jamesa Camerona. Amber, 2010. ISBN 978-83-241-3604-9.
 12. Omaticaya Clan – James Cameron's Avatar Wiki – Sam Worthington, Zoe Saldana
 13. a b Amerykanie w depresji po "Avatarze" – Świat – Wiadomości – Radio ZET – Siła Muzyki – muzyka, wiadomości, rozrywka, konkursy, źródło informacji – kanały internetowe
 14. James Cameron Talks 'Avatar' Sequel, Deleted Sex Scenes – Movie News Story | MTV Movie News
 15. Avatar wywołuje depresję i myśli samobójcze – Strona – Galeria – Film – WP.PL
 16. a b c Oscary 2010: "Królik..." bez statuetki, triumf "The Hurt Locker. W pułapce wojny"!. wiadomości.onet.pl. [dostęp 2011-03-19].
 17. Avatar 2 pod koniec 2014 roku
 18. "Avatar 2" może dopiero w 2016 roku?. Filmweb.pl, 29 lipca 2012.
 19. "Avatar 2" zanurkuje w oceanie Pandory. Filmweb.pl, 21 kwietnia 2010.
 20. "Avatar 4" będzie prequelem. Filmweb.pl, 9 września 2012.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]