James Cameron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Cameron
James Cameron (2010)
James Cameron (2010)
Prawdziwe imię i nazwisko James Francis Cameron
Data i miejsce urodzenia 16 sierpnia 1954
Kapuskasing, Kanada
Zawód reżyser, scenarzysta, producent, podróżnik
Współmałżonek pięciokrotnie żonaty:
Odznaczenia
Kawaler Orderu Orła Azteckiego (Meksyk)
Strona internetowa

James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, z wykształcenia fizyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego przedsięwzięcia są zwykle – pomimo przekraczania terminarza i budżetu – kasowe i odnoszą sukcesy komercyjne. Najczęściej poruszaną przez tego reżysera tematyką są relacje pomiędzy człowiekiem a światem maszyn i technologii. Często pojawiają się silne kobiece postacie (Ellen Ripley z Obcych, Sarah Connor z Terminatora).

Reżyser urodził się w Kanadzie, ale gdy miał 16 lat jego rodzina przeniosła się do Kalifornii w USA. Podczas gdy studiował fizykę i literaturę angielską na Stanowym Uniwersytecie w Kalifornii, wykorzystywał każdą okazję, aby odwiedzać uniwersyteckie archiwum filmowe. Zanim rozpoczął karierę reżysera pracował m.in. jako kierowca ciężarówek i woźny w szkole.

Jednym z najsłynniejszych obrazów filmowych Jamesa Camerona jest film Titanic (z 1997), który wyreżyserował według własnego scenariusza. Film zdobył 11 Oscarów, w tym za "Najlepszy film" i dla "Najlepszego reżysera". Innym, słynnym obrazem, który został nakręcony siedem lat wcześniej, jest Terminator 2, który zdobył niewiele więcej nagród, głównie za oryginalne pomysły i za ciekawe, jak na tę epokę, efekty specjalne. Po Titanicu James Cameron zaprzestał reżyserii filmów w ramach technicznych możliwości kina konwencjonalnego, skupiając się na podwodnych filmach dokumentalnych, tworzonych w technologii IMAX 3D. Dzięki nim James Cameron przygotował się do realizacji dwóch dużych produkcji fabularnych w technologii 3D – Avatar (2009) oraz Sanctum (2011).

Cameron interesuje się również oceanologią i wyprawami do głębin oceanicznych. Podczas realizacji filmu Titanic schodził do wraku statku kilkadziesiąt razy. 26 marca 2012 roku przedsięwziął drugie w historii zejście do dna Rowu Mariańskiego. Przebywał tam w samotności około pięciu godzin. Wcześniej dokonali tego wspólnie Don Walsh i Jacques Piccard w 1960.

James Cameron jest obywatelem kanadyjskim. Starał się o obywatelstwo amerykańskie, ale wycofał swój wniosek w 2004 r., po wygranych przez George'a W. Busha wyborach prezydenckich[1]. 4 maja 2012 roku przeszedł na weganizm, głównie z powodów ekologicznych[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

James Cameron jest autorem, bądź współautorem scenariuszy wszystkich reżyserowanych przez siebie filmów fabularnych. Lista obejmuje filmy fabularne, których nie był reżyserem, oraz seriale w których nie był jedynym reżyserem.

Producent[edytuj | edytuj kod]

Od czasu Terminatora 2 James Cameron jest współproducentem wszystkich kolejnych reżyserowanych przez siebie filmów fabularnych. Lista obejmuje wszystkie pozostałe fabularne produkcje kinowe i telewizyjne.

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dana Goodyear: Man of Extremes: The Return of James Cameron (ang.). newyorker.com, 26 października 2009. [dostęp 26 marca 2012].
  2. AMA z Jamesem Cameronem (ang.). Reddit. [dostęp 2014-08-10].
  3. El presidente Ernesto Zedillo condecoró al cineasta canadiense James Cameron (hiszp.). presidencia.gob.mx, 26 października 1998. [dostęp 26 marca 2012].
  4. President Ernesto Zedillo decorated Canadian movie director James Cameron (ang.). presidencia.gob.mx, 26 października 1998. [dostęp 26 marca 2012].
  5. Mexico gives Cameron another titanic award (ang.). deseretnews.com, 27 października 1998. [dostęp 26 marca 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]