Bálint Pásztor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bálint Pásztor
Балинт Пастор
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1979
Subotica
Zawód, zajęcie prawnik, polityk
Alma Mater Uniwersytet w Belgradzie
Partia Związek Węgrów Wojwodiny

Bálint Pásztor, serb. Balint Pastor, cyr. Балинт Пастор (ur. 3 stycznia 1979 w Suboticy) – serbski prawnik i polityk narodowości węgierskiej, działacz mniejszości węgierskiej, od 2007 poseł do Zgromadzenia Narodowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Belgradzie, po czym pracował jako doradca prawny w spółce Pannon Invest Consortium, w której następnie był dyrektorem w latach 2004–2007. W 2011 uzyskał magisterium na macierzystej uczelni.

W 2000 przystąpił do Związku Węgrów Wojwodiny (SVM), w tym samym roku zaangażował się w działalność w centralnym sztabie wyborczym Demokratycznej Opozycji Serbii. W latach 2002–2010 był członkiem rady krajowej węgierskiej mniejszości narodowej, do 2009 stał na czele komitetu wykonawczego tej instytucji. W 2007 zasiadł we władzach SVM. W tym samym roku uzyskał mandat posła do Zgromadzenia Narodowego z ramienia Koalicji Węgierskiej, został przewodniczącym grupy poselskiej mniejszości narodowych. W wyborach w 2008 i w 2012 skutecznie ubiegał się o reelekcję, obejmując w tych kadencjach funkcję przewodniczącego klubu deputowanych związku. W 2014 i 2016 po raz kolejny dostawał się do Skupsztiny.

Żonaty, ma syna. Jest synem Istvána Pásztora, przewodniczącego Związku Węgrów Wojwodiny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]