Związek Węgrów Wojwodiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Związek Węgrów Wojwodiny
Państwo  Serbia
Lider István Pásztor
Data założenia 1994
Adres siedziby Subotica
Barwy zielona
Strona internetowa

Związek Węgrów Wojwodiny (węg. Vajdasági Magyar Szövetség, VDMS; serb. Savez vojvođanskih Mađara / Савез војвођанских Мађара, SVM) – serbska centroprawicowa partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską z Wojwodiny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założycielem związku był József Kasza. Ugrupowanie powstało jako ruch polityczny 18 czerwca 1994, a 17 czerwca 1995 przekształciło się w partię polityczną. W 1996 uzyskało trzyosobową reprezentację w Zgromadzeniu Federalnym Jugosławii, a w 1997 wprowadziło czterech posłów do serbskiej Skupsztiny. W 2000 partia współtworzyła szeroką koalicję pod nazwą Demokratyczna Opozycja Serbii, uzyskując kilka miejsc w parlamencie krajowym kolejnej kadencji. József Kasza objął wówczas stanowisko premiera. W 2003 związek współtworzył wyborczą koalicje Razem na rzecz Tolerancji, która nie przekroczyła wyborczego progu. Wkrótce władzę w partii przejął István Pásztor. W kolejnych wyborach partia startowała samodzielnie (2007, 2012, 2014, 2016) lub w ramach lokalnej Koalicji Węgierskiej (2008), uzyskując kilkuosobowe reprezentacje w Zgromadzeniu Narodowym. Weszła też do regionalnego rządu w Wojwodinie, początkowo w koalicji z Partią Demokratyczną, później zbliżyła się do rządzących postępowców.

W 2020 związek odnotował najlepszy wynik w wyborach krajowych, wprowadzając 9 przedstawicieli do serbskiego parlamentu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]