Przejdź do zawartości

Błękitna planeta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błękitna planeta
Autor

Maria Kann

Typ utworu

fantastyka naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1964

Wydawca

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”

Błękitna planetapowieść fantastycznonaukowa dla młodzieży autorstwa Marii Kann wydana po raz pierwszy w 1964 r. nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na Ziemie przybywa Jun, potomek uchodźców z Atlantydy, którzy znaleźli nowy dom w układzie Tau Ceti. Mądrzy, dobrzy i piękni Atlanci chcieli zobaczyć, jak wygląda życie na planecie, którą przed wiekami opuścili. Jun ląduje w okolicach obozu harcerskiego w Bieszczadach. Niestety, rzeczywistość nieprzyjemnie zaskakuje przybysza, choć młodzi Polacy starają się ukryć przed nim przykre okoliczności. Pijackie sceny z wiejskiej zabawy, żebrzący Cyganie, kradzież planów statku, a w skali międzynarodowej ustawiczne wojny napawają przybysza wstrętem. Rozczarowany Jun nie zgadza się na spotkanie z ziemskimi uczonymi ani na udostępnienie ludziom swej wiedzy i odlatuje[2][3].

Odbiór i analiza[edytuj | edytuj kod]

Stanisław Frycie pisze, że powieść jest połączeniem fikcji naukowej (choć zaznacza, że ma niewiele wspólnego z naukowością) z realistyczną powieścią obyczajową. Autorka zderzając przybysza kosmosu z ziemską rzeczywistością „dokonuje konfrontacji marzeń o wspaniałym rozwoju cywilizacji z rzeczywistością dnia dzisiejszego”. Krytyk ocenia, że zachowanie przybysza jest moralnym protestem autorki przeciwko „ludzkiej podłości” i ostrzeżenie przed możliwym kataklizmem atomowym[2]. Frycie porównuje tu przeciwstawienie cywilizacji Atlantów i ziemskiej do powieści Astronauci Stanisława Lema, ale au-rebours: to Ziemianie są tymi złymi, zaś kosmici dobrymi. Zdaniem krytyka autorka „niedwuznacznie wskazała, jaki koniec może spotkać mieszkańców wojowniczej planety [...] Wybór zależy od człowieka – od morale ludzi, a zwłaszcza od morale ludzi młodych”. Autor recenzji konstatuje, że książka Kann nie dorównuje powieściom młodzieżowym Jerzego Broszkiewicza, ale zasługą autorki jest „poszerzenie tematyki dziecięcej fantastyki naukowej o nowe zagadnienia i umiejętne ich podanie w interesującej i zarazem intelektualnie pogłębionej formie”, gdyż jako jedyna zerwała ze „schematyzmem optymistycznej utopii przyszłości” (jak np. we współczesnych jej utworach Broszkiewicza czy Janusza A. Zajdla)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. T. 4: K. Jadwiga Czachowska, Alicja Szałagan (red.). 1996, s. 44-46.
  2. a b Frycie 1978 ↓, s. 159.
  3. Niewiadowski i Smuszkiewicz 1990 ↓, s. 100.
  4. Frycie 1978 ↓, s. 159-160.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]