BBC Light Programme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BBC Light Programme
Ilustracja
Broadcasting House w Londynie, skąd nadawała stacja
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Język

angielski

Data założenia

1945

Data likwidacji

1967

Właściciel

BBC

BBC Light Programme – dawny radiowy program BBC poświęcony muzyce popularnej i szeroko rozumianej rozrywce, utworzony niedługo po zakończeniu II wojny światowej. BBC Light Programme powstał 29 lipca 1945 i istniał aż do 30 września 1967, kiedy ze względu na konieczność uporządkowania rynku muzycznego i medialnego w Wielkiej Brytanii został podzielony na 2 programy, BBC Radio 1 i BBC Radio 2.

Założenia i początki radia[edytuj | edytuj kod]

Light Programme uruchomiono 29 lipca 1945 jako zamiennik General Forces Programme, transmitowanego podczas wojny[1]. Był to jeden z elementów reorganizowania brytyjskiej radiofonii, polegającej na zdywersyfikowaniu programów i rozdzielenia nadawania na trzy gałęzie. W skład pierwszej miał wchodzić serwis wewnętrzny, przeznaczony dla ogólnej publiczności, skupiony na informacji i programach mówionych. Drugą gałąź miał stanowić serwis rozrywkowy – BBC Light Programme, zaś serwis tworzący trzecią gałąź miał być przeznaczony dla słuchaczy bardziej wymagających pod względem intelektualnym[2].

Light Programme nastawiony był na słuchacza cywilnego i rozwijał się w miarę wychodzenia Wielkiej Brytanii z powojennego kryzysu[1]. Jednym z celów było odciągnięcie słuchaczy od Radia Luxembourg, serwującego muzykę rozrywkową. Light Programme skupił się zatem na muzyce o charakterze easy listening i tanecznej, jak również na słuchowiskach oraz programach zewnętrznych. Podobnie jak inne programy BBC, Light Programme nie emitował reklam[2][3].

Wkrótce po rozpoczęciu nadawania, słuchalność stacji wnosiła 51 procent, a słuchalność konkurencyjnego Home Programme – 49 procent[4], lecz w krótkim czasie słuchalność Light Programme wzrosła do 66 procent[1]. Początkowo program nadawano w godzinach 9:00–24:00[2]. Już od początku nadawania radio narzuciło cenzurę muzyczną; zakazane były piosenki „sugestywne”, nawet oparte na klasycznych motywach, np. What Is Love? (wersja poloneza Wojskowego A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina). Według raportów słuchacze godzili się z cenzurą, krytykowali jednak późną godzinę nadawania stacji (9:00) i brak amerykańskich gwiazd variete, których nie byli w stanie zastąpić artyści brytyjscy[3].

Rozwój i ograniczenia[edytuj | edytuj kod]

W latach 50. nastąpiły duże zmiany w radiofonii związane z rozwojem telewizji, a także powstaniem rock and rolla. Zmiany spowodowane były przez powstanie listy przebojów, co z kolei spowodowało zanik poszczególnych audycji, i powstanie formatów[2]. W latach 60. stacje BBC, w tym zwłaszcza Light Programme zmagały się z ograniczeniami prawnymi dotyczącymi nadawania muzyki, wymuszonym przez muzyczne związki zawodowe, znanymi jako needle time. Dwugodzinna audycja Saturday Club mogła zagrać tylko 8 płyt tygodniowo, resztę musiała wypełnić produkcja własna BBC. Spowodowało to rozwój stacji pirackich, takich jak Radio Caroline, oraz nadających z zagranicy – zwłaszcza Radio Luxembourg, których nie obowiązywały żadne ograniczenia[4].

Podzielenie programu[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 70. parlament brytyjski uchwalił ustawę zakazującą działalności pirackiej. Spowodowało to zmiany w strukturze BBC. 30 września 1967 BBC Light Programme został podzielony na dwa kanały: Radio 1, poświęcony muzyce rockowej, oraz Radio 2. Tożsamość nowych stacji rozwijała się z czasem[5]. Podział i powstanie nowych rozgłośni było nie tylko odpowiedzią na szerzące się piractwo, ale stanowiło również część szerszych zmian w strukturze i zarządzaniu BBC[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Start of the Light Programme: Start of the Light Programme. BBC. [dostęp 2024-04-01].
  2. a b c d Britannica: Reinventing radio, 1945–60 Postwar rebuilding. [dostęp 2024-04-02].
  3. a b Asa Briggs: The History of Broadcasting in the United Kingdom. Volume IV Sound and Vision. Oxford University Press. [dostęp 2024-04-02].
  4. a b Needle Time, Radio Luxembourg and the Rise of Pirate Radio. BBC. [dostęp 2024-04-02].
  5. Start of Radios 1, 2, 3 and 4. BBC. [dostęp 2024-04-02].
  6. Part 2: Launch. BBC. [dostęp 2024-04-02].