Przejdź do zawartości

Broadcasting House

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Broadcasting House
Symbol zabytku nr rej. 1265570
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Typ budynku

ośrodek radiowo-telewizyjny

Styl architektoniczny

Art déco (stara część)

Architekt

George Val Myer (stara część)
Richard MacCormac (nowa część)

Inwestor

BBC

Wysokość całkowita

34 m

Kondygnacje

9 + 3 podziemne

Rozpoczęcie budowy

1932

Ważniejsze przebudowy

2005-2010

Właściciel

BBC

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Broadcasting House”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Broadcasting House”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Broadcasting House”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Broadcasting House”
Ziemia51°31′06,27″N 0°08′37,29″W/51,518408 -0,143692
Strona internetowa

Broadcasting House – gmach w Londynie, przy ulicy Portland Place w dzielnicy Marylebone w gminie City of Westminster, wzniesiony jako siedziba BBC i pozostający oficjalnym adresem korporacji, wymienianym m.in. w jej rejestracji sądowej. Broadcasting House jest głównym ośrodkiem radia BBC i siedzibą większości redakcji informacyjnych tego nadawcy (radiowych, telewizyjnych i internetowych).

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Broadcasting House składa się z dwóch głównych części: zabytkowego budynku z lat 30. XX wieku oraz dobudowanego do niego w latach 2005-2010 nowego skrzydła. Głównym projektantem pierwotnego gmachu był George Val Meyer, zaś otwarcie nastąpiło 14 maja 1932 roku. Budynek, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy "dom nadawczy", był pierwszym w Wielkiej Brytanii obiektem wzniesionym specjalnie na potrzeby produkcji i nadawania audycji radiowych.

W 2005 rozpoczął się projekt kompleksowej renowacji i rozbudowy Broadcasting House. W ramach tej inwestycji gruntownemu odnowieniu poddana została stara część obiektu, przy czym ze względu na jego wpis do rejestru zabytków, zachowano tu wymogi konserwatorskie. Do gmachu dobudowano też nową część, początkowo określaną roboczo jako Egton Wing, zaś w 2012 nazwaną oficjalnie John Peel Wing, na część słynnego prezentera radiowego BBC Johna Peela. Prace budowlane zakończyły się w roku 2010, w 2011 dokonano wszystkich odbiorów technicznych, zaś do końca roku 2012 zrealizowana została ostatnia część inwestycji, związana z instalacją całego sprzętu niezbędnego przy produkcji medialnej, m.in. budową nowego centralnego newsroomu BBC. Głównym architektem przebudowy był Richard MacCormac.

Ważną rolę w architekturze obu części odgrywają dachy. Na szczycie starej części znajduje się czynny do dziś maszt radiowy, podkreślający rolę budynku. Z kolei na dachu nowego skrzydła zbudowano pomnik o wysokości 10 metrów, w kształcie szklanego rogu, upamiętniający dziennikarzy BBC, którzy zginęli w czasie pełnienia swych obowiązków[1]. Po zmroku pomnik jest podświetlany tak, by był dobrze widoczny z sąsiednich ulic. W czasie trwania sztandarowego telewizyjnego programu informacyjnego BBC, BBC News at Ten, czyli codziennie w godzinach 22:00-22:30, umieszczone wewnątrz pomnika reflektory wystrzeliwują w niebo słup światła o wysokości 900 metrów.

Na dachach odbywają się także wydarzenia artystyczne. W lutym 2009 na niezapowiedzianym, dwudziestominutowym minikoncercie wystąpiła tam irlandzka grupa U2. Występ był transmitowany na żywo na antenie BBC Radio 1, obejrzało go też na żywo ok. 5 tysięcy przypadkowych przechodniów[2].

Wykorzystanie

[edytuj | edytuj kod]

Od marca 2013, kiedy to zakończyła się przeprowadzka różnych redakcji do powiększonego gmachu, Broadcasting House pełni dwie główne role: siedziby BBC Radio oraz BBC News (pionu informacyjnego). Nadają z niego BBC Radio 1, BBC 1Xtra, BBC Radio 3, BBC Radio 4, BBC Radio 4 Extra i BBC World Service. Studia BBC Radio 2 i BBC 6 Music zlokalizowane są w sąsiednim budynku Western House. W budynku znajduje się również BBC Radio Theatre, duże studio radiowe przeznaczone do nagrywania programów z udziałem publiczności, dla której przewidziano 310 miejsc siedzących na dwóch poziomach[3].

Gmach jest także siedzibą kanałów informacyjnych BBC News, BBC World News, BBC Arabic i BBC Persian, jak również redakcji wszystkich ogólnokrajowych programów informacyjnych BBC (z wyjątkiem redakcji sportowych, gdyż centralny ośrodek BBC Sport znajduje się w Salford). Jest również miejscem redagowania portalu BBC News oraz siedzibą BBC London, regionalnego oddziału BBC tworzącego programy lokalne (w tym całodobową stację radiową) dla brytyjskiej stolicy. Wszystkie te redakcje działają w oparciu o jeden, centralny newsroom.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Killed reporters' memorial opens. BBC News, 2008-06-16. [dostęp 2012-03-17]. (ang.).
  2. U2 play surprise rooftop concert. BBC News, 2009-02-27. [dostęp 2012-03-17]. (ang.).
  3. Radio Theatre. BBC Radio Resources. [dostęp 2012-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-26)]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]