Bacillochilus xenostridulans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bacillochilus xenostridulans
Gallon, 2010
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

ptasznikowate

Podrodzina

Harpactirinae

Rodzaj

Bacillochilus

Gatunek

Bacillochilus xenostridulans

Bacillochilus xenostridulansgatunek pająka z rodziny ptasznikowatych. Jedyny z monotypowego rodzaju Bacillochilus. Zamieszkuje Angolę.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2010 roku przez Richarda C. Gallona[1][2] na podstawie dwóch samic odłowionych w 1905 roku. Jako miejsce typowe wskazano Catumbellę w angolskiej prowincji Benguela.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samice osiągają od 21,6 do 24,5 mm długości ciała przy karapaksie długości od 8,4 do 10 mm i szerokości od 6,8 do 7,7 mm oraz opistosomie (odwłoku) długości od 10 do 10,5 mm i szerokości od 6,4 do 6,8 mm. Ubarwienie ciała u okazów przechowywanych w alkoholu jest jednolicie żółtobrązowe z jaśniejszymi obrączkami na odnóżach, siateczkowanym wierzchem opistosomy i ciemną linią podłużną na jej spodzie. Samiec pozostaje nieznany nauce. Część głowowa karapaksu jest słabo wyniesiona, a jego jamki mają postać głębokich, poprzecznych dołków. Oczy pary przednio-bocznej są największe, a tylno-środkowej najmniejsze. Szczękoczułki mają 8 lub 9 ząbków na przednich krawędziach rowków. Odznaczają się obecnością w częściach tylno-bocznych skopul zbudowanych z pałeczkowatych szczecinek pierzastych, przy jednoczesnym braku skopul w częściach przednio-bocznych. Liczba kuspuli na szczękach wynosi 165–190, a na wardze dolnej 48–63. Nogogłaszczki mają na powierzchniach przednio-bocznych grupę rozseparowanych szczecin kolcowatych liczniejszą niż u większości Harpactirinae. Sternum ma trzy pary owalnych sigilli położonych przykrawędziowo. Odnóża zwieńczone są parą nieząbkowanych pazurków. Samicze genitalia mają szereg długich i pozakrzywianych do wewnątrz szczecin na tylnej krawędzi tarczki epigastrycznej oraz parę spermatek zwieńczonych pojedynczym, okrągłym w przekroju płatkiem każda[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek afrotropikalny, znany wyłącznie z lokalizacji typowej w Angoli[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Bacillochilus Gallon, 2010. [w:] World Spider Catalog [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2022-08-08].
  2. a b c Richard C. Gallon. A new genus and species of Harpactirinae from coastal Angola (Araneae, Theraphosidae). „Bulletin of the British Arachnological Society”. 15 (3), s. 79-82, 2010. DOI: 10.13156/arac.2010.15.3.79.