Bacmańska Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bacmańska Góra
Ilustracja
Widok ze ścieżki z Boraczego Wierchu
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Żywiecki, Karpaty
Wysokość 1058 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Bacmańska Góra
Bacmańska Góra
Ziemia49°31′38,2″N 19°11′56,9″E/49,527278 19,199139

Bacmańska Góra (ok. 1058 m) – niewielki wierzchołek na południowo-zachodnim grzbiecie Boraczego Wierchu (1244 m) w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim[1]. Nazwa pochodzi od znajdującej się na nim Hali Bacmańskiej, tej zaś od zbitki dwóch słów: wołoskiego pochodzenia słowa baca i niemieckiego der Mann (człowiek)[2].

Grzbiet Bacmańskiej Góry oddziela dolinę Potoku Gawłowskiego od doliny Śmierdzącego Potoku; obydwa są prawymi dopływami Bystrej. Od Boraczego Wierchu początkowo grzbiet opada łagodnie, na wierzchołku Boraczego Wierchu ulega załamaniu i dolna część opada bardziej stromo. Obecnie jest w większości zalesiony, ale dawniej był niemal całkowicie bezleśny, zajęty przez pola uprawne i hale. Na zdjęciach lotniczych mapy Geoportalu widoczne są halizny zarastające lasem[1]. Obecnie nadal znajdują się na nim polany i osiedla miejscowości Złatna. W górnej części grzbietu jest to Hala Bacmańska, w dolnej części polany i osiedla: polana Cerchla, Bura Polana, Podgrapie, Motykówka. U podnóży Bacmańskiej góry, w dolinie Śmierdzącego Potoku znajduje się źródło wody siarkowodorowej (Źródło Matki Boskiej) o leczniczych własnościach[3]. Różne źródła podają wysokości 1054, lub 1051[3].

Grzbietem Bacmańskiej Góry prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne; górą szlak żółty, wschodnimi i południowymi zboczami szlak niebieski[3].

Widok z Zapolanki

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty RajczaZapolankaRedykalny Wierch – Hala Bacmańska – Hala BieguńskaHala LipowskaHala RysiankaRomanka
szlak turystyczny niebieski Złatna – Bura Polana – Motykówka – polana Cerchla – Hala Rysianka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2019-01-28].
  2. Marian Jeleśniański, Krzysztof Jamrozowicz, Joanna Pietrszko. Obiekty fizjograficzne o szczególnych walorach krajobrazowych
  3. a b c Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.