Redykalny Wierch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Redykalny Wierch
Ilustracja
Boraczy Wierch (najwyższy) i Redykalny Wierch (po jego prawej stronie)
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Żywiecki, Karpaty

Wysokość

1144 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Redykalny Wierch”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Redykalny Wierch”
Ziemia49°31′38,50″N 19°11′04,00″E/49,527361 19,184444

Redykalny Wierch (1144 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim[1]. Znajduje się w grzbiecie odchodzącym od Rysianki w południowo-zachodnim kierunku poprzez Lipowski Wierch i Boraczy Wierch do Redykalnego Wierchu. Tutaj grzbiet ten rozgałęzia się na dwa ramiona; jedno biegnie w północno-zachodnim kierunku poprzez Halę Boraczą do Prusowa, drugie poprzez Zapolankę i Kiczorę opada w południowo-zachodnim kierunku do centrum miejscowości Ujsoły. Grzbiet ten opływają dwa potoki: Nickulina i Gawłowski Potok, północne stoki Redykalnego Wierchu opadają natomiast do doliny Żabniczanki[2].

Nazwa szczytu pochodzi od słowa redyk oznaczającego wiosenne wyjście owiec na halę lub jesienny powrót z hali. Dawniej Redykalny Wierch był znacznie bardziej bezleśny, dużą część jego stoków pokrywały hale pasterskie[1]. Jeszcze obecnie znajdują się tutaj dwie polany: Hala Redykalna na grzbiecie południowym i Hala Skórzacka na grzbiecie łączącym go z Boraczym Wierchem[2]. Na stokach Redykalnego Wierchu jest też Jaskinia w Boraczej o długości 28 m i głębokości 8 m[1].

Dzięki dwom polanom Redykalny Wierch jest dobrym punktem widokowym. Na jego grzbiecie krzyżują się dwa szlaki turystyczne (czarny i żółty), trzeci (zielony) prowadzi stokami północnymi. Prowadzi przez niego także szlak narciarski[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty Rajcza – Zapolanka – Redykalny Wierch – Hala LipowskaHala RysiankaRomanka
szlak turystyczny czarny Hala Boracza – Redykalny Wierch
szlak turystyczny zielony Milówkaschronisko PTTK na Hali Boraczej – Redykalny Wierch – Lipowski Wierch – schronisko PTTK na Hali RysianceŻabnica-Skałka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  2. a b c Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.