Bajkał (jezioro w powiecie wrocławskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bajkał
Ilustracja
Zakola Odry z lotu ptaka, w ostatnim zakolu po lewej widoczne jezioro Bajkał z charakterystycznym długim łukowatym cyplem
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Lokalizacja powiat wrocławski
Region Pradolina Wrocławska
Hydrologia
Rzeki wypływające Odra
Położenie na mapie gminy Czernica
Mapa lokalizacyjna gminy Czernica
Bajkał
Bajkał
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bajkał
Bajkał
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Bajkał
Bajkał
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wrocławskiego
Bajkał
Bajkał
Ziemia51°03′30″N 17°09′54″E/51,058333 17,165000

Bajkał – niewielkie jezioro o powierzchni około 60 hektarów i głębokości do ok. 3–5 metrów, położone w gminie Czernica kilka kilometrów na wschód od granic Wrocławia[1]. Ze względu na antropogeniczne pochodzenie jezioro Bajkał nieformalnie nazywane jest Zalewem Bajkał.

Zbiornik powstał w dawnym wyrobisku żwiru i gliny przy starym korycie Odry (ma z wodami rzeki trwałe połączenie), pomiędzy tym korytem a kanałem żeglugowym (Kanałem Janowickim) skracającym zakola Odry na odcinku od wsi Jeszkowice do Kamieńca Wrocławskiego. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Gajków i Kamieniec Wrocławski. Jest cenionym miejscem uprawiania wędkarstwa, gdyż dzięki gliniance łączącej akwen z rzeką następuje swobodny przepływ ryb pomiędzy Odrą a Bajkałem. W zalewie często spotykane są leszcze, płocie, występują także karpie, amury, wzdręgi, jazie i kiełbie, a z drapieżników – okonie, sandacze i szczupaki. Można też spotkać sumy, węgorze i białoryby. Jego akwen zarządzany jest przez Zarząd Okręgowy PZW we Wrocławiu[2].

Dno Zalewu Bajkał jest piaszczysto-muliste, jego płaskie trawiaste brzegi porastają kępy drzew i krzewów. Dotarcie lądem do zbiornika jest możliwe drogą i ścieżkami prowadzącymi od drogi nr 455 we wsi Kamieniec Wrocławski, tzn. od północnego wschodu. Alternatywne trasy prowadzą ścieżkami ze wsi Łany albo z Gajkowa, albo od strony śluz Janowice w Jeszkowicach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Wykaz nazw wód stojących (pol.). Główny Urząd Geodezji i Kartografii. [dostęp 2011-06-28].
  2. Zalew Bajkał (pol.). Wędkarski Świat. [dostęp 2011-06-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]