Bajkał (jezioro w powiecie wrocławskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bajkał
Zakola Odry z lotu ptaka, w ostatnim zakolu po lewej widoczne jezioro Bajkał z charakterystycznym długim łukowatym cyplem
Zakola Odry z lotu ptaka, w ostatnim zakolu po lewej widoczne jezioro Bajkał z charakterystycznym długim łukowatym cyplem
Położenie
Państwo  Polska
Region Pradolina Wrocławska
Hydrologia
Rzeki wypływające Odra
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bajkał
Bajkał
Ziemia51°03′30″N 17°09′54″E/51,058333 17,165000

Bajkał – niewielkie jezioro o powierzchni około 60 hektarów i głębokości do ok. 3–5 metrów, położone w gminie Czernica kilka kilometrów na wschód od granic Wrocławia[1]. Ze względu na antropogeniczne pochodzenie jezioro Bajkał nieformalnie nazywane jest Zalewem Bajkał.

Zbiornik powstał w dawnym wyrobisku żwiru i gliny przy starym korycie Odry (ma z wodami rzeki trwałe połączenie), pomiędzy tym korytem a kanałem żeglugowym (Kanałem Janowickim) skracającym zakola Odry na odcinku od wsi Jeszkowice do Kamieńca Wrocławskiego. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Gajków i Kamieniec Wrocławski. Jest cenionym miejscem uprawiania wędkarstwa, gdyż dzięki gliniance łączącej akwen z rzeką następuje swobodny przepływ ryb pomiędzy Odrą a Bajkałem. W zalewie często spotykane są leszcze, płocie, występują także karpie, amury, wzdręgi, jazie i kiełbie, a z drapieżników – okonie, sandacze i szczupaki. Można też spotkać sumy, węgorze i białoryby. Jego akwen zarządzany jest przez Zarząd Okręgowy PZW we Wrocławiu[2].

Dno Zalewu Bajkał jest piaszczysto-muliste, jego płaskie trawiaste brzegi porastają kępy drzew i krzewów. Dotarcie lądem do zbiornika jest możliwe drogą i ścieżkami prowadzącymi od drogi nr 455 we wsi Kamieniec Wrocławski, tzn. od północnego wschodu. Alternatywne trasy prowadzą ścieżkami ze wsi Łany albo z Gajkowa, albo od strony śluz Janowice w Jeszkowicach.

Przypisy

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Wykaz nazw wód stojących (pol.). Główny Urząd Geodezji i Kartografii. [dostęp 2011-06-28].
  2. Zalew Bajkał (pol.). Wędkarski Świat. [dostęp 2011-06-28].

Linki zewnętrzne[edytuj]