Baldwin I Żelazne Ramię

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baldwin I Żelazne Ramię
ilustracja
Hrabia Flandrii
Okres od 862
do 2 stycznia 879
Poprzednik tytuł dopiero powstał
Następca Baldwin II Łysy
Dane biograficzne
Dynastia flandryjska
Data i miejsce urodzenia między 837 a 840
Laon
Data i miejsce śmierci 2 stycznia 879
Arras
Ojciec Odakar
Matka ?
Żona Judyta Martel
Dzieci Baldwin II Łysy
Rudolf z Cambrai
Mianowanie Baldwina I hrabią Flandrii przez Karola II Łysego

Baldwin I Żelazne Ramię (ur. ok. 837/840, zm. 2 stycznia 879 roku) – pierwszy hrabia Flandrii, był synem forestiera[1] Odakara (zwanego również Audacerem i Inghelramem) i nieznanej matki.

Pierwsza wzmianka o Baldwinie pochodzi z 862 roku, kiedy to Judyta Martel (844–870), wdowa po królach Wesseksu Ethelwulfie i Ethelbaldzie, córka króla Franków Zachodnich Karola II Łysego i Ermentrudy, córki Odona, hrabiego Orleanu, powróciła z Anglii na dwór ojca. Karol, który zmierzał właśnie do Soissons, usłyszał pogłoski o nie najlepszym prowadzeniu się córki. Aby zyskać na to dowody, wysłał na dwór swojego syna Ludwika i właśnie Baldwina.

Baldwin jednak porwał Judytę i 13 grudnia 862 roku wziął z nią ślub ku wściekłości Karola, który zażądał od biskupów ekskomuniki dla pary młodej. Baldwin wybrał się wówczas na pielgrzymkę do Rzymu, gdzie uzyskał poparcie papieża Mikołaja I. Poparcie papieża umożliwiło mu obłaskawienie teścia, który nadał mu tytuł hrabiego Gentu, a później tytuły hrabiego Ternois i Flandrii.

W następnych latach Baldwin stał wiernie przy Karolu. W 871 roku prowadził rozmowy ze zbuntowanym synem króla, Karlomanem. Jego siła i postawa w boju przydały mu przydomek Żelazne Ramię. Ufortyfikował miasta Arras, Gandawę i Brugię. Zmarł w 879 roku i został pochowany w opactwie St-Bertin.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Razem z Judytą miał trzech synów i córkę:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tytuł osoby zarządzającej i opiekującej się lasami

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]