Ludwik II Jąkała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik II Jąkała
Ilustracja
Król Franków Zachodnich
Okres od 5/6 października 877
do 10 kwietnia 879
Koronacja 8 grudnia 877
7 września 878
Poprzednik Karol II Łysy
Następca Ludwik III i Karloman II
Książę Akwitanii
Okres od 866
do 879
Poprzednik Karol Dziecię
Następca Karloman
Król Dolnej Burgundii
Okres od 877
do 879
Poprzednik Karol III
Następca Boso
Król Prowansji
Okres od 877
do 879
Poprzednik Karol z Prowansji
Następca Boso
Dane biograficzne
Dynastia Karolingowie
Data urodzenia 1 listopada 846
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 879
Compiègne
Ojciec Karol II Łysy
Matka Ermentruda Orleańska
Żona Ansgarda Burgundzka
Dzieci Ludwik III (król zachodniofrankijski)
Karloman (król zachodniofrankijski)
Karol III Prostak

Ludwik II Jąkała, franc. Louis le Bègue (ur. 1 listopada 846, zm. 10 kwietnia 879 w Compiègne) – od 877 r. król zachodniofrankijski, syn Karola II Łysego (823-877), z dynastii Karolingów francuskich, oraz Ermentrudy, córki Odona I, hrabiego Orleanu.

W 866 r., po śmierci swojego młodszego brata Karola został królem Akwitanii. Po śmierci ojca w 877 r. objął rządy w całym królestwie zachodniofrankijskim. 8 grudnia 877 r. został koronowany w Reims przez tamtejszego arcybiskupa Hincmara. Powtórna koronacja odbyła się 7 września 878 r. Ludwika koronował papież Jan VIII, który przybył do Francji na synod kościelny. Uroczystości odbyły się w Troyes. Papież zaoferował Ludwikowi koronę cesarską, ale ten odmówił.

Ludwik był słabego zdrowia i przeżył ojca tylko o 2 lata. W okresie jego panowania role i możliwości władzy królewskiej w kraju nieustannie malały, wzrastała natomiast odrębność księstw i hrabstw: Akwitanii, Gaskonii, Tuluzy, Burgundii, Owernii, Normandii, Bretanii, Flandrii i innych, oraz rosła potęga wielkich baronów. Nie odgrywał aktywnej roli na scenie międzynarodowej. Kronikarze opisywali go jako prostego i miłego człowieka, miłującego pokój, religię i sprawiedliwość.

Ludwik był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy ożenił się w marcu 862 r. z Ansgardą (zm. 2 listopada po 879), córką hrabiego Harduina. Ślub odbył się potajemnie i wbrew woli ojca Ludwika, który też rychło wyjednał u papieża unieważnienie małżeństwa. Ludwik i Ansgarda mieli razem dwóch synów i dwie córki:

Drugą żoną Ludwika była Adelajda z Paryża (850/853 - 10 listopada 901), córkę Adalarda, hrabiego Paryża. Małżeństwo to nie było udane i Ludwik starał się, bezskutecznie, o rozwiązanie tego małżeństwa z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa (babka Adelajdy była nieślubną córką Ludwika I Pobożnego, dziadka Ludwika II, lub Karola Wielkiego, jego pradziadka). Podczas powtórnej koronacji królewskiej w 878 r. Ludwik odmówił zgody na koronację Adelajdy. Ludwik i Adelajda mieli razem syna i córkę:

W 879 r. Ludwik wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko wikingom. Podczas marszu na północ poczuł się źle i zmarł w Compiègne 10 kwietnia 879 r. Po jego śmierci państwo zostało podzielone między jego dwóch synów - Ludwika III i Karlomana II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]