Bank of Scotland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bank of Scotland plc
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Siedziba

Edynburg

Data założenia

17 lipca 1695

Forma prawna

Spółka akcyjna

Prezes

Dennis Stevenson, Lord Stevenson of Coddenham

Zatrudnienie

20.000

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba banku przy 11 Bank Street (ulica została tak nazwana w związku z przeprowadzką banku w 1806, Edynburg

Bank of Scotland plc – bank handlowy i clearingowy z siedzibą w Edynburgu w Szkocji. Jest obecnie najstarszym ciągle działającym bankiem na terenie obecnej Wielkiej Brytanii i jedyną komercyjną instytucją założoną przez Parlament Szkocji nadal działającą. Pierwszy bank w Europie, który rozpoczął emisję papierowych banknotów. Nadal emituje funty szkockie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bank of Scotland został utworzony uchwałą Parlamentu Szkocji 17 lipca 1695 i rozpoczął działalność w lutym 1696. Bank został utworzony w celu wspierania szkockiego biznesu i nie wolno mu było finansować działalności rządu bez zgody parlamentu[1]. Ustawa dawała bankowi 21 lat monopolu na działalność bankową na terenie Szkocji.

Bank służył zbieraniu pieniędzy w czasie pierwszego powstania jakobickiego w 1715. W rezultacie w 1716 utracił monopol, a w 1727 na mocy dekretu królewskiego utworzony został jego pierwszy rywal: Royal Bank of Scotland.

W latach 50. XX wieku bank uczestniczył w wielu akwizycjach i połączeniach. w 1950 połączył się z Union Bank of Scotland, a następnie zakupił North West Securities (obecnie Capital Bank). W 1971 połączył się z należącym do Barclays Bank British Linen Bank. W 2001 połączył się z bankiem Halifax tworząc Halifax Bank of Scotland. Siedziba pozostała w Edynburgu, a obie marki pozostały w użyciu.

W 1959 był pierwszym bankiem brytyjskim, który zainstalował komputer do centralnego przetwarzania kont.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]