Barbara Sułek-Kowalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbara Sułek-Kowalska

Barbara Sułek-Kowalska (ur. w 1951 w Słupsku) – polska dziennikarka, publicystka i nauczyciel akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracowała w tygodniku "ITD", "Tygodniku Gdańskim", "Tygodniku Solidarność", prasie katolickiej i podziemnej. Przez wiele lat była sekretarzem Edmunda J. Osmańczyka. W 1987 r. była pomysłodawczynią pierwszej od 1945 r. gazety parafialnej - wydawanego do dziś na warszawskim Ursynowie pisma "Wiadomości Parafialne. Pismo Dekanatu Ursynowskiego". Wieloletnia dziennikarka "Tygodnika Solidarność".

Obecnie wykładowczyni dziennikarstwa - pracownik Zakładu Praktyki Dziennikarskiej Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia z warsztatu dziennikarskiego: informacji prasowej, specjalizacji prasowej oraz seminarium warsztatowe i dyplomowe z reportażu. Była wielokrotnie jurorem konkursów dla niezależnych gazet lokalnych Fundacji IDEE (Institute for Democracy in Eastern Europe). W 2001 r. była doradcą Prezesa Rady Ministrów. Współpracowała z polskim oddziałem Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich OCIPE.

Od września 2005 r. jest sekretarzem redakcji katolickiego tygodnika "Idziemy", należącego do diecezji warszawsko-praskiej.

Jest m.in. członkiem Rady Fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego, działającej w strukturze Konferencji Episkopatu Polski. Współtworzyła Polską Radę Chrześcijan i Żydów, odeszła z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w lipcu 2013 roku.

Współautorka Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych (red. Anna Hejman, t. 1-3, wyd. Instytut na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej 1997-1998, ​ISBN 83-908456-0-1​) oraz podręczników O warsztacie dziennikarskim (pod red. Janusza Adamowskiego, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego - Oficyna Wydawnicza Aspra-Jr 2002, ​ISBN 83-88766-57-0​) i Podstawy warsztatu dziennikarskiego (Wydawnictwo Skorpion, Warszawa 2012, ​ISBN 83-86466-48-0​).

W 1993 otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mieszka w Warszawie. Mężatka, troje dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]