Barszcz biały na kwasie z kiszonej kapusty
Barszcz biały, na kwasie z kiszonej kapusty (zupa kwas[1]) – polska tradycyjna, uniwersalna zupa, podawana też lokalnie na Wielkanoc[2][3]. Zupę tę przygotowuje się z wywaru warzywnego, z wędzonką lub kiełbasą i zakwasza sokiem z kiszonej kapusty [2]. Pod koniec gotowania barszcz zabiela się śmietaną, dodaje się pokrojoną w kostkę wędzonkę lub kiełbasę i jajka oraz doprawia tartym chrzanem[3].
Karczmiski barszcz biały
[edytuj | edytuj kod]19 kwietnia 2018 roku barszcz biały z miejscowości Karczmiska w województwie lubelskim został wpisany na listę produktów regionalnych. Wśród upraw w tym rejonie ważne miejsce zajmowała kapusta. Od XIX wieku po zakończeniu zbiorów mieszkańcy wsi zbierali się aby ją zakisić. Było to ważne wydarzenie w życiu wiejskiej społeczności. Na kwasie z kiszonej kapusty gotowano barszcz biały. Pod koniec gotowania dodawano śmietanę, kiełbasę i jajka. W tym rejonie było to danie uniwersalne[4].
Zupa kwas
[edytuj | edytuj kod]Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych 28 lipca 2011 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. kujawsko-pomorskim[1].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Zupa kwas - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2024-05-20] (pol.).
- ↑ a b Przepis - Biały barszcz na zakwasie z kapusty przepis - Gotujmy.pl [online], Portal Kulinarny Gotujmy.pl - Przepisy kulinarne, Książki kucharskie, Przepisy ze zdjęciami, Porady, Forum, Video, 20 kwietnia 2017 [dostęp 2024-07-11] (pol.).
- ↑ a b Jakub Kossakowski , Przepis Okrasy na barszcz biały na zakwasie z kiszonej kapusty [online], Smakosze.pl, 22 marca 2021 [dostęp 2024-07-11] (pol.).
- ↑ Karczmiski barszcz biały - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal gov.pl [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2019-09-19] (pol.).