Bartłomiej Alban Roe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Alban Roe OSB

Bartholomew Roe
prezbiter i męczennik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1583
Suffolk
Data i miejsce śmierci 22 stycznia 1642
Tyburn
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 15 grudnia 1929
przez Piusa XI
Kanonizacja 25 października 1970
przez Pawła VI
Wspomnienie 22 stycznia
Miejsce masowych egzekucji ofiar prześladowań antykatolickich okresu reformacji - Tyburn.

Bartłomiej Alban Roe O.S.B. (ur. 1583 w Suffolk, zm. 22 stycznia 1642 w Tyburn) – święty katolicki, benedyktyn, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Cambridge, nawrócił się na katolicyzm pod wpływem rozmowy z więźniem, którego chciał przekonać do protestantyzmu. Podjął studia teologiczne w studium anglikańskim w Douai i ukończył je ze stopniem doktora. Wstąpił do Zakonu Świętego Benedykta i złożył śluby zakonne, po czym w 1615 roku powrócił do Anglii. Po przybyciu na wyspę został aresztowany i przez pięć lat był więziony, ale dzięki wstawiennictwu ambasadora Hiszpanii zwolniono go i zmuszono do wyjazdu z kraju (1623). Powtórnie znalazł się w ojczyźnie dla kontynuowania posługi kapłańskiej, ale ponownie aresztowany mógł już tylko prowadzić działalność wśród współwięźniów. Po odmowie rezygnacji z dalszego prowadzenia duszpasterstwa skazano go na śmierć i powieszono.

Beatyfikowany został przez papieża Piusa XI 15 grudnia 1929 roku, a kanonizowany w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

Jego wspomnienie obchodzone jest w dies natalis (22 stycznia).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]