Bartłomiej Ostapczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bartłomiej Ostapczuk
Ilustracja
Bartłomiej Ostapczuk (2011)
Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1977
Warszawa

Zawód

aktor, choreograf, reżyser

Lata aktywności

od 1998

Strona internetowa
Czarno-białe zdjęcie mężczyzny
Bartłomiej Ostapczuk (2011)

Bartłomiej Ostapczuk (ur. 24 lutego 1977 w Warszawie) – polski aktor-mim, choreograf, autor scenariuszy i reżyserii przedstawień teatru pantomimy. Pomysłodawca i założyciel Teatru Pantomimy Mimo, Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli. Współzałożyciel Fundacji Centrum Pantomimy. Autor choreografii i ruchu scenicznego przedstawień w teatrach dramatycznych.

Bartłomiej Ostapczuk w latach 19982001 był aktorem Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów pod dyrekcją Stefana Niedziałkowskiego. Od 2005 r. jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w Teatrze Na Woli w Warszawie. W ciągu ostatnich lat festiwal stał się jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Na łamach pisma „American Theatre Magazine” został uznany za jedno z głównych wydarzeń w Europie w kategorii sztuki mimu i teatru ciała[potrzebny przypis].

Bartłomiej Ostapczuk występował jako aktor amerykańskiego teatru pantomimy „Alithea Mime Theatre”. Był stypendystą The School for Mime Theatre w USA w latach 2001, 2003–2004.

Występuje gościnnie na scenach warszawskich teatrów m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Och-Teatru, Teatru Na Woli, Teatru Powszechnego, Teatru Królewskiego w Wilanowie w spektaklach reżyserowanych między innymi przez: Roberta Wilsona, Leszka Mądzika, Lionela Menard, Krzysztofa Warlikowskiego, Mariusza Trelińskiego, Mikołaja Grabowskiego, Tomasza Koninę i Achima Freyera.

Bartłomiej Ostapczuk jest również laureatem różnych nagród festiwali teatralnych. Jest wykładowcą teatru pantomimy w ramach projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury „Inspiracje” (od 2003 r.) oraz współtwórcą projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Od 2005 r. prowadzi w Warszawie własne Studio Teatru Pantomimy, którego siedzibą jest Warszawskie Centrum Pantomimy/Scena Na Woli Teatru Dramatycznego.

Występował na scenach teatralnych Japonii, Portoryko, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji, Francji, Izraela, Korei Płd., Szwecji, Słowacji, Hiszpanii, Nowej Zelandii.


Edukacja teatralna[edytuj | edytuj kod]

  • 1998–2002 – Warszawski Teatr Pantomimy, Studio Mimów Stefana Niedziałkowskiego
  • 2001, 2002, 2004 – The school for Mime Theatre – USA
  • 2006 – Escola International de Mim Corporal DramaticHiszpania

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]