Basil Goulandris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Basil Goulandris (ur. 1913, zm. 27 kwietnia 1994 w Atenach) – grecki biznesmen, armator, filantrop i kolekcjoner sztuki.

Basil Goulandris urodził się na wyspie Andros, na Cykladach. Studia ukończył w Grecji a następnie, w 1930 roku, kształcił się na studiach po dyplomowych w zakresie prawa w Szwajcarii. W 1950 roku przejął zarządzaniem rodzinnej firmy, przedsiębiorstwa żeglugowego z siedzibą w Nowym Jorku. Przez wiele lat pełnił funkcję honorowego prezesa Association of Greek Ship Owners oraz członkiem Board of Directors of the American Bureau of Shipping.

Jego pasją była sztuka a dzięki majątku był wielkim kolekcjonerem i propagatorem sztuki. Czynnie wspierał liczne muzea i fundacje w Stanach Zjednoczonych i w Europie, głównie we Francji, gdzie wspierał rozwój wymiany kulturalnej pomiędzy Grecją a Francją. W uznaniu jego wkładu otrzymał liczne francuskie wyróżnienia m.in. w 1981 roku tytuł Kawalera Legii Honorowej a w 1986 tytuł Oficera Legii Honorowej. W 1983 roku został po raz kolejny uhonorowany przez Ministra Kultury Francji Orderem Sztuki i Literatury. W Grecji przyznano mu w 1956 roku Krzyż Dowódców Batalionu Jerzego I", Srebrny Medal Akademii w Atenach w 1981 roku oraz wyróżnienie High Dignitary of the Ecumenical Patriarchate w 1992 roku[1] .

W jego działalności na polu kultury i sztuki pomagała mu Elise Karadontis, z którą w 1950 roku wziął ślub. Elise za swoją działalność również otrzymała najwyższe francuskie wyróżnienie Order Sztuki i Literatury[2].

Fundacja Basila i Elise Goulandris[3][edytuj | edytuj kod]

W 1979 roku Basila i Elise Goulandris założyli własną fundację non-profit zajmująca się propagowaniem i wspieraniem sztuki wizualnej. Funkcje prezesa w niej sprawowali do 1992 roku. W tym samym roku fundacja powołała do życia Muzeum Sztuki Współczesnej w Hora (Museum of Contemporary Art in Hora), stolicy wyspy Andros., w której mieści się część kolekcji Fundacji, na którą składa się z ponad 300 dzieł greckich i zagranicznych artystów[4]. W 1986 roku do budynku muzeum dodano dodatkowe nowoczesne skrzydło zaprojektowane zgodnie z najnowszymi standardami muzealnymi, pomieszczeniami mogącymi pomieścić stałą wystawę jak i wystawy okresowe znaczących artystów XX wiecznych (Braque, Mirό, Toulouse-Lautrec, Moore, Klee, Giacometti, Chagall, Rodin, De Chirico)[5]. Prócz organizowaniu wystaw, fundacja od 1986 roku prowadzi programy stypendialne związane ze sztuką oraz wspiera finansowo Muzeum Archeologiczne na Andros[6] W okresie dwudziestu lat, Fundacja wybudowała trzy nowoczesne muzea w Andros, Muzeum Sztuki Współczesnej (1979), Muzeum Archeologiczne Andros (1981) oraz nowe galerie Muzeum Sztuki Współczesnej (1986).

Kolekcja Fundacji Basila i Elise Goulandris posiada bogate zbiory wybitnych dzieł artystów greckich: Andreou, Bouzianis, Caras, Christoforou, Fassianos, Gaitis, Gounaropoulos, Hatzikyriakos- Ghikas, Kouledianos, Kounellis, Makris, Moralis, Nikolaidisa, Pappas, Parmakelis, Parthenis, Psychopedis, Sklavos, Takis, Tetsis, Tsarouchis, Tsoclis, Vari, Vassiliou, Zongolopoulos jak również wielu innych artystów młodego pokolenia[7].

W prywatnych zbiorach Basila Goulandrisa znajdował się obraz El Greca Chusta Weroniki[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obituary: Basil Goulandris | The Independent, www.independent.co.uk [dostęp 2017-11-17] (ang.).
  2. Basil & Elise Goulandris Foundation - Founders, www.goulandris.gr [dostęp 2017-11-17].
  3. Basil & Elise Goulandris Foundation, www.goulandris.gr [dostęp 2017-11-17].
  4. Greek Shipping Hall Of Fame, greekshippinghalloffame.org [dostęp 2017-11-17].
  5. Basil & Elise Goulandris Foundation - Museums - Moca Andros, www.goulandris.gr [dostęp 2017-11-17].
  6. Basil & Elise Goulandris Foundation, www.goulandris.gr [dostęp 2017-11-17].
  7. Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή, www.moca-andros.gr [dostęp 2017-11-17] (gr.).
  8. http://www.bne.es/es/Micrositios/Exposiciones/MiradasMuseos/resources/img/folleto_toledo.pdf