Auguste Rodin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Auguste Rodin
Ilustracja
Imię i nazwisko

August François-René Rodin

Data i miejsce urodzenia

12 listopada 1840
Paryż

Data i miejsce śmierci

17 listopada 1917
Meudon

Narodowość

Francuz

Dziedzina sztuki

Rzeźbiarstwo

Epoka

impresjonizm, symbolizm

Muzeum artysty

Musée Rodin w Paryżu

Ważne dzieła
podpis
Odznaczenia
Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

François-Auguste-René Rodin (ur. 12 listopada 1840 w Paryżu, zm. 17 listopada 1917 w Meudon) – francuski rzeźbiarz. W swoich pracach łączył elementy symbolizmu i impresjonizmu. Był prekursorem nowoczesnego rzeźbiarstwa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodin, po wcześniejszych próbach z malarstwem, uczył się sztuki rzeźbiarskiej u Antoine-Louis Barye. Próbował podjąć studia na wyższej uczelni artystycznej (Beaux Arts). Ostatecznie został przyjęty do szkoły (École Spéciale de Dessin et d’Architecture) kształcącej rzemieślników w zakresie tworzenia dekoracyjnych rzeźbień. Po zakończeniu szkoły podjął pracę w Belgii. Jedna z jego pierwszych prac (Wiek brązu) była tak realistyczna, że artysta został posądzony o wykonanie odlewu na podstawie innej pracy.

Rodina przyjęło się uważać za przedstawiciela impresjonizmu w rzeźbie i ma to swoje podstawy w sposobie w jaki formował swoje rzeźby – pewna szkicowość i pobrużdżona, zmarszczona czy pofałdowana powierzchnia jego prac sprawia, że światło i cień tworzą na niej wibrującą strukturę. Jednak charakterystyka jego twórczości wykracza poza impresjonizm. Artysta zaadaptował na potrzeby rzeźby formalne, stylistyczne jakości impresjonizmu, lecz przywiązywał przeciwnie niż impresjoniści dużą wagę do literackich, mitycznych treści swoich przedstawień. W tym sensie był kontynuatorem francuskiego romantyzmu, przekształcając tę tradycję w nowoczesną formę.

Przed śmiercią artysta przekazał rządowi Francji kolekcje swoich dzieł, ze wskazaniem na stworzenie w jego rezydencji (Hotel Biron) muzeum. Rząd Francji otworzył Muzeum Rodina w roku 1919.

Związany był z rzeźbiarką Camille Claudel.

Literacką wersję biografii rzeźbiarza przedstawił Rainer Maria Rilke w utworze Auguste Rodin.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]