Basin Reserve

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Basin Reserve

Basin Reserve - narodowy stadion Nowej Zelandii do gry w krykieta zbudowany w 1868 r. W XX wieku nadano mu status zabytku. Jest to najpopularniejszy i największy stadion do gry w krykieta w Nowej Zelandii (krykiet jest sportem narodowym tego kraju). Stadion był używany również jako scena koncertowa.

Usytuowany jest 2km na południe od dzielnicy biznesowej, u podnóży Mount Victoria (Góra Wiktoria). Na południe od stadionu znajdują się: Government House (siedziba gubernatora Nowej Zelandii) oraz szkoła (ang. Wellington College). Na wschód od stadionu położony jest Tunel Wiktoria (ang. Mount Victoria Tunnel), zbudowany w 1931 r. Znamienne jest ograniczenie ruchu w pobliżu Basin Reserve do minimum (droga w pobliżu stadionu jest jednokierunkowa).

Stadion mieści również muzeum krykieta (ang. New Zealand Cricket Museum). Muzeum zaopatrzone jest w bibliotekę z literaturą dotyczącą historii krykieta i zasad gry.

Pierwsza gra na Basin Reserve miała miejsce 11 stycznia 1868 r. i toczyła się między więźniami z Mount Cook Gaol a strażnikami z tegoż więzienia. Rozgrywka zakończyła się kontuzjami wielu zawodników z powodu kamieni i żwiru tkwiącego w trawie. Po tym pierwszym spotkaniu władze miasta rozpoczęły organizację mityngów lekkoatletycznych i rozgrywek sportowych na Basin. Rozgrywki te nazwano Highland Games. Konkurencje, które wliczały się w skład mityngów to : lekkoatletyka (przede wszystkim biegi), wyścigi, taniec oraz później ścinanie drzew i wyścigi rowerowe. Podatny na nierówności grunt został odnowiony w 1872 r. Pierwszy profesjonalny mecz krykieta rozegrano 30 października 1873 r. między Wellington i Auckland (mecz zakończył się zwycięstwem drużyny ze stolicy). Pierwszy mecz rugby rozegrano pomiędzy Wellington a drużyną marynarzy z HMS „Rosario”, który ci drudzy wygrali przewagą jednego punktu.

Pierwszy mecz międzynarodowy na Basin Reserve rozegrano 24 stycznia 1930 r. między Nową Zelandią a Anglią. Mecze międzynarodowe były rozgrywane na Basin do 1999, kiedy to rozgrywki przeniesiono do Westpac Stadium.

Na stadionie okazjonalnie rozgrywane są mecze piłki nożnej. Mecze nierzadko rozgrywa tu zespół Wellington Phoenix.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Neely, D., Romanos, J. (2003). The Basin - An Illustrated History of the Basin Reserve. Canterbury University Press. ​ISBN 1-877257-05-2​.