Baszkirski Uniwersytet Państwowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baszkirski Uniwersytet Państwowy
Башкирский государственный университет
Bashkir State University
Ilustracja
Data założenia

1919

Typ

publiczna

Państwo

 Rosja

Republika

 Baszkortostan

Adres

Ufa

Położenie na mapie Baszkortostanu
Mapa konturowa Baszkortostanu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Baszkirski Uniwersytet Państwowy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Baszkirski Uniwersytet Państwowy”
Ziemia54°43′17″N 55°56′01″E/54,721389 55,933611
Strona internetowa

Baszkirski Uniwersytet Państwowy (baszk.): Башҡорт дәүләт университеты, (ros.) Башкирский государственный университет – baszkirska publiczna uczelnia wyższa, zlokalizowana w Ufie.

Idea założenia w Ufie ośrodka wyższej edukacji dla nauczycieli pojawiała się od 1905 roku. Ostatecznie decyzja o utworzeniu instytutu prowadzącego trzyletnie studia pedagogiczne została podjęta 2 lipca 1909 roku. Instytut Szkolenia nauczycieli został otwarty 4 października 1909 roku. W 1912 roku studia ukończyła pierwsza grupa absolwentów – 24 osoby.

Od 1917 roku studenci pierwszego roku byli przyjmowani do jednego z trzech zakładów: Zakładu Historii i Literatury, Zakładu Fizyki i Matematyki lub Zakładu Nauk Przyrodniczych i Geografii.

W 1919 roku instytut zmienił nazwę na Instytut Edukacji Publicznej, a w 1923 na Instytut Praktyczny. Zaczęto wówczas kształcić na nim specjalistów w dziedzinie rolnictwa. Kolejna zmiana nazwy miała miejsce w 1929 roku – uczelnia została przemianowana na Baszkirski Państwowy Instytut Pedagogiczny, a jej patronem został Klimient Timiriaziew. W 1930 przeprowadzono reorganizację wewnętrznej struktury instytutu. Dotychczasowe zakłady zostały przekształcone w wydziały: Wydział Historii i Filologii, Wydział Fizyki i Matematyki Wydział Nauk Przyrodniczych i Wydział Geografii.

W 1957 roku instytut został przekształcony w Baszkirski Uniwersytet Państwowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]