Baszta Tczewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baszta Tczewska
Symbol zabytku nr rej. A-1019 z 30.03.1983[1]
Ilustracja
Baszta Tczewska
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Starogard Gdański

Adres

Wodna 8, 83-200 Starogard Gdański

Typ budynku

baszta

Styl architektoniczny

gotyk[2]

Kondygnacje

cztery

Rozpoczęcie budowy

I połowa XIV wieku

Ukończenie budowy

1309–1339

Ważniejsze przebudowy

1986

Położenie na mapie Starogardu Gdańskiego
Mapa konturowa Starogardu Gdańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Baszta Tczewska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Baszta Tczewska”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Baszta Tczewska”
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa konturowa powiatu starogardzkiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Baszta Tczewska”
Ziemia53°58′06,1395″N 18°32′03,5590″E/53,968372 18,534322

Baszta Tczewska (Młyńska) – zabytkowa baszta w Starogardzie Gdańskim. Mieści się przy ulicy Wodnej 8. Od 30 marca 1983 roku w rejestrze zabytków[3].

Stanowi część trasy turystycznej "Korona i Krzyż"[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Baszta Tczewska

Baszta Tczewska stanowiła część systemu obronnego miasta w czasach krzyżackich. Obecna Baszta jest rekonstrukcją swojej średniowiecznej poprzedniczki, której budowę rozpoczęto w I połowie XIV wieku, gdy do osady Starigrod przybył budowniczy – Teodot z Florencji. Nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpoczęto i zakończono budowę Baszty. Niewątpliwie czas jej wzniesienia przypadł na okres między rokiem 1309 a 1339.

Była ona jedną z czterech strażnic miejskich, prowadzących do różnych miast. Baszta Tczewska została posadowiona na kamiennych fundamentach. Przed nią znajdował się głęboki rów z wodą, który stanowił element infrastruktury obronnej miasta. Dostęp do miasta umożliwiał most zwodzony, obsługiwany przez załogę Baszty.

Druga nazwa obiektu – Baszta Młyńska – odnosiła się do zamieszkujących niedaleko budowli młynarzy, którzy pracowali w pobliskim młynie wodnym. Młynarze byli zobowiązani do wzmocnienia załogi baszty w sytuacjach zagrożenia zewnętrznego. Odpychali bosakami oblegających mury miejskie, oblewali ich wrzątkiem czy też roztopioną smołą, broniąc swoich rodzin i warsztatów pracy. Na skutek kilku pożarów, które trawiły miasto, Baszta uległa zniszczeniu.

W okresie międzywojennym Baszta Tczewska funkcjonowała jako dom mieszkalny w bezpośrednim sąsiedztwie kanału. Obecny kształt został nadany tej budowli w latach 80. XX wieku. Odbudowa Baszty Tczewskiej w jej obecnym kształcie, zainicjowana przez prywatnego inwestora, została ukończona w 1986 roku[5]. Od wielu lat Baszta Tczewska jest własnością prywatną.

Opis Baszty[edytuj | edytuj kod]

Baszta jest narożna, czterokondygnacyjna, podpiwniczona, mniejsza od Baszty Gdańskiej. Najwyższa jej część ma obecnie konstrukcję ryglową. Górna kondygnacja została zrekonstruowana jako tzw. szachulec, podobnie jak nakrycie dachowe. W sąsiedztwie Baszty Tczewskiej zachowały się fragmenty murów obronnych oraz kanał wykopany w XIV wieku, kiedy Starogard znajdował się pod panowaniem Krzyżaków[5].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Jedna z legend mówi, że w czasie potopu szwedzkiego, w piwnicy obok budynku przy ulicy Wodnej 8A, okresowo ukrywał się przywódca antyszwedzkiej partyzantki rotmistrz Michałko spod Tucholi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-06-29].
  2. Baszta Tczewska - Zabytek.pl [online], 7 lipca 2022 [dostęp 2023-06-29] (pol.).
  3. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-06-29].
  4. Trasa Turystyczna "Korona i Krzyż" » Agroturystyka "Pod Orzechem"dla rodzin z dziećmi. [online], www.winnicapodorzechem.pl [dostęp 2023-06-29].
  5. a b Baszta Tczewska (Młyńska) | Turystyka Starogard Gdański [online], Starogard Gdański - Tu rodzą się gwiazdy, 7 lipca 2022 [dostęp 2023-06-29] (pol.).