Battir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Battir
بتير
Ilustracja
Widok na miejscowość Battir
Państwo  Palestyna
 Izrael
Muhafaza Betlejem
Burmistrz Akram Bader
Powierzchnia 7,4 km²
Wysokość 720 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

3967
Położenie na mapie Palestyny
Mapa lokalizacyjna Palestyny
Battir
Battir
Ziemia31°43′29″N 35°08′12″E/31,724722 35,136667

Battir (arab. بتير; hebr. בתיר) – wioska w muhafazie Betlejem w Autonomii Palestyńskiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miasteczko jest położone na zboczach wzgórza na wysokości około 720 metrów n.p.m. w zachodniej części Judei. Po stronie północnej znajduje się wadi strumienia Refaim, a na zachodzie wadi strumienia Beitar. Dnem wadi przebiega zielona linia z wybudowanym murem bezpieczeństwa, stanowiącym granicę pomiędzy Autonomią Palestyńską a Izraelem.

W jego otoczeniu znajduje się miasto Bajt Dżala, miasteczka gminne Ad-Dauha, Al-Chadr i Husan, wioska al-Walaja, oraz osiedle żydowskie Har Gillo. Po stronie izraelskiej są moszawy Mewo Betar i Amminadaw.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej Izraelczycy zajęli wioskę w dniu 17 lipca 1948. Ostatecznie linia frontu ustabilizowała się w odległości zaledwie kilku metrów na zachód od wioski. Po wojnie wieś znalazła się na terytorium okupowanym przez Transjordanię. Po Wojnie sześciodniowej w 1967 przeszła pod okupację izraelską. Na podstawie Porozumienia z Oslo, w 1995 utworzono Autonomię Palestyńską. Następnie wioska Battir została przekazana pod palestyńską administrację.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]