Bedale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bedale
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo North Yorkshire
Dystrykt Hambleton
Populacja (2001)
• liczba ludności

4530
Nr kierunkowy 01677
Kod pocztowy DL8
Położenie na mapie North Yorkshire
Mapa lokalizacyjna North Yorkshire
Bedale
Bedale
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Bedale
Bedale
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Bedale
Bedale
Ziemia54°16′59″N 1°34′59″W/54,283056 -1,583056
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Bedale - miasto targowe i gmina (civil parish) w dystrykcie Hambleton hrabstwa North Yorkshire w regionie Yorkshire and the Humber w Anglii. Położone u wrót doliny Wensleydale, 34 mile (55 km) na północ od Leeds, 26 mil (42 km) na południowy zachód od Middlesbrough i 7 mil (11 km) na zachód od stolicy hrabstwa Northallerton. Początkowo w hrabstwie Richmondshire, wymienione zostało w Domesday Book jako część setni Catterick, później setni Hang i East Hang. Według spisu powszechnego z 2001 r. Bedale zamieszkiwało 4530 osób.

Przez miasto przebiega szosa A684 łącząca Northallerton z Kendal w Kumbrii, której najbardziej malownicze odcinki przypadają na pobliski park narodowy Yorkshire Dales. W kierunku miasta targowego Masham prowadzi droga B6268, zaś B6285 przez Exelby i Burneston kieruje ku odległej o zaledwie 2 mile w linii prostej szosie A1.

Anglikański kościół św. Grzegorza, z charakterystyczną dla miasteczka wieżą, jest siedzibą parafii w dekanacie Wensley diecezji Ripon i Leeds. Skrywa kilka relikwii, tablicę nagrobną z epoki wikińskiej z ilustracją legendy Wolundra oraz płyty z herbami rodzin panów Bedale: Fitzalan, Stapleton, Grey of Rotherfield, Sheffield, de Warrene, de Thornhill, earlów Lancaster, Fitz Hugh of Tanfield, Marmion, Ascough, earlów Richmond, książąt Bretanii.

W georgiańskiej architekturze miasteczka wyróżnia się osiemnastowieczna apteka, interesująca jest także podziemna lodownia używana do przechowywania jedzenia i czternastowieczny krzyż targowy. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi Wensleydale Railway kursujące między Leeming Bar a Redmire. W Bedale funkcjonują liczne rozsiane wzdłuż głównej ulicy sklepy, puby i bistra, a na rynkowym bruku co wtorek odbywa się targ. Do dyspozycji mieszkańców stoi centrum rekreacyjne z basenem, siłownią i tartanowymi boiskami. Bedale Athletic Sports Association oferuje zajęcia z piłki nożnej, krykieta, hokeja, squosha i tenisa. W pobliskim arboretum Thorp Perrow o cennej na skalę Anglii kolekcji drzew i roślin parkowych funkcjonuje centrum sokolnictwa, organizujące regularne pokazy i szkolenia.

Bedale Golf Club[edytuj | edytuj kod]

W Bedale działa klub golfowy – Bedale Golf Club – zarządzający polem na terenie parkowym, bogatym w dojrzałe drzewa. Klub założony został w 1894 r. i zmieniał lokalizację pola dwukrotnie (Bedale Park i Firby Road). Obecnie znajduje się ono przy wyjeździe z miasteczka przy drodze A684 w kierunku Leyburn. Liczy 18 dołków i 6610 jardów długości (par 72).

We wrześniu 2007 r. miesięcznik Golf Monthly zaliczył pole golfowe Bedale, gdzie corocznie odbywa się szereg lokalnych zawodów, do grona sześciu najlepszych w Yorkshire.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]