Domesday Book

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strona z Domesday Book

Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała liczbę wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, liczbę młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.

Na podstawie Domesday Book przyjmuje się, że liczba ludności Anglii wynosiła 1,1 mln ludzi[1]. Podział własności ziem wyglądał następująco: 25% wielcy wasale, 20% król, 25% kościół[2]. Na skutek normandzkiego podboju ziemie 5 tysięcy angielskich tanów otrzymało 180 baronów normandzkich[2].

W 900. rocznicę wydania Domesday Book wydano jej edycję multimedialną, przygotowaną przez Acorna, Philipsa i BBC na dyskach laserowych (w formacie LV-ROM). Sama księga prezentowana jest w The National Archives w londyńskiej dzielnicy Kew.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Domesday została utworzona od staroangielskiego słowa "dom", oznaczającego zliczanie. Tak więc Domesday to dosłownie "dzień obrachunku", w którym feudał zliczał dobra posiadane przez jego poddanych.

Ten sam źródłosłów ma we współczesnej angielszczyźnie Dzień Sądu Ostatecznego (ang. Doomsday), będący dniem "rozliczenia" dobrych i złych uczynków wszystkich ludzi.

Przypisy

  1. Paul Johnson: Historia Anglików. Gdańsk: Marabut, 1995, s. 28. ISBN 83-85893-16-4.
  2. a b Paul Johnson: Historia Anglików. Gdańsk: Marabut, 1995, s. 66. ISBN 83-85893-16-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]