Berlandina litvinovi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Berlandina litvinovi
Marusik et Fomichev, 2017
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

worczakowate

Rodzaj

Berlandina

Gatunek

Berlandina litvinovi

Berlandina litvinovigatunek pająka z rodziny worczakowatych. Endemit Mongolii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2017 roku przez Jurija Marusika i Aleksandra Fomiczewa na łamach „Zootaxa[1][2]. Jako lokalizację typową wskazano dolinę Bodoncz golu na południowy wschód od Ałtaju w ajmaku kobdoskim na zachodzie Mongolii. Epitet gatunkowy nadano na cześć Antona Litwinowa[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samiec osiąga od 5 do 5,4 mm długości ciała przy karapaksie długości od 2,1 do 2,3 mm i szerokości od 1,7 do 1,9 mm, a samica od 5 do 7,4 mm długości ciała przy karapaksie długości od 2 do 2,4 mm i szerokości od 1,6 do 2 mm. Ubarwienie karapaksu jest brązowe z czarnymi kropkami, rozchodzącymi się promieniście liniami i krawędziami. Kolor szczękoczułków i wargi dolnej jest ciemnobrązowy, szczęk jasnobrązowy, a sternum brązowy. Barwa nogogłaszczków jest żółtoszara. Odnóża mają szarobrązowe z żółtym nakrapianiem i paskowaniem uda, rzepki i golenie, a brudnożółte nadstopia i stopy. Opistosoma (odwłok) ma wierzch szary z jaśniejszym pasem podłużnym, spód żółty, a kądziołki przędne żółtoszare. Genitalia samicy cechują się płytką płciową o owalnym, dwukrotnie szerszym niż wysokim przedsionku ze słabo wykształconą przegrodą oraz wulwą o położonych bardziej z tyłu niż przedsionek, okrągłych i oddalonych od siebie na odległość mniejszą niż średnica zbiornikach nasiennych. Nogogłaszczki samca mają dużą i ostro zakończoną apofizę goleniową dorównującej długością samej goleni, opadającą naprzeciw przedniej krawędzi owej apofizy bruzdę przednio-boczną cymbium, rozdęte przednio-bocznie tegulum, rozdwojony na szczycie embolus i dłuższą od niego apofyzę medialną[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk znajdywany w górskich stepach o kamienistym podłożu, jak i w nadrzecznych, okresowo zalewanych lasach galeriowych (tugaju) na rzędnych od 1280 do 2000 m n.p.m.[1]

Gatunek palearktyczny, znany z kilku stanowisk w Mongolii[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Alexander A. Fomichev, Yuri M. Marusik. A survey of East Palaearctic Gnaphosidae (Araneae). 8. New data on Berlandina and Gnaphosa from Mongolia. „Zootaxa”. 4258 (1), s. 69-80, 2017b. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.4258.1.5. 
  2. a b Gen. Berlandina Dalmas, 1922. [w:] World Spider Catalog [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2024-01-22].