Bertram lekarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bertram lekarski
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd astrowce
Rodzina astrowate
Podrodzina Asteroideae
Rodzaj bertram
Gatunek bertram lekarski
Nazwa systematyczna
Anacyclus officinarum Hayne
Getreue Darstell. Gew. 9: t. 46. 1825

Bertram lekarski, pierściennik lekarski (Anacyclus officinarum Hayne) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje wyłącznie w uprawie[2]. Czasami dziczeje, w Polsce spotykany jest jako efemerofit[3].

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Roślina jednoroczna, wysokość do 30 cm.
Łodyga
Gruba, dęta.
Kwiaty
Kwiaty rurkowate, żółte z dwiema łatkami. Kwiaty języczkowate białe, spodem fiołkowo nabiegłe.
Owoce
Brzeżne, oskrzydlone niełupki.

Zastosowanie[edytuj]

Zawarta w roślinie piretyna jest czynną aktywną substancją biologiczną działającą owadobójczo na przenoszące malarię komary, i moskity[potrzebny przypis].

Anacyclina ma właściwości przeciwdrgawkowe, przeciwepileptyczne, rozkurczowe i antydepresyjne. Zgodnie z tradycją leczniczą Hildegardy, opartą na medycynie holistycznej, bertram stosuje się w medycynie alternatywnej Ajurweda oraz w rosyjskiej medycynie ludowej jako środek wzmacniający system nerwowy w celu poprawienia sprawności umysłowej. Poprawia on pamięć, umiejętność koncentracji, dokrwienie mózgu i umiejętności intelektualne człowieka. Jest jednym z najskuteczniejszych środków służących do ochrony i leczenia przedwczesnej demencji i choroby Alzheimera, stosowany też przy trudnościach w mówieniu i paraliżach po udarach mózgu oraz przeciw depresji. W rosyjskiej medycynie ludowej bertram stosuje się jako silny środek wzmacniający system nerwowy w leczeniu epilepsji, paraliżu po udarach mózgu a także w przypadkach chrypki i anginy[potrzebny przypis].

Bertram stosowany jest przeciwkaszlowo, w przeziębieniach, astmie, odmie opłucnej, dolegliwościach trawiennych, zapaleniu opłucnej i cukrzycy[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-27].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Vascular Plants of Poland - A Checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 1995. ISBN 83-85444-38-6.