Bertrand Cantat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bertrand Cantat
ilustracja
Imię i nazwisko

Bertrand Bruno Lucien Cantat

Data i miejsce urodzenia

5 marca 1964
Pau, w regionie Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie, Francja

Gatunki

rock

Zawód

wokalista, gitarzysta, autor tekstów

Zespoły
Noir Désir

Bertrand Cantat (ur. 5 marca 1964 roku w Pau, w regionie Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie) – gwiazdor francuskiego rocka, wokalista, gitarzysta i autor tekstów grupy Noir Désir.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1981 roku założył wraz ze szkolnym kolegą Serge Tessotem Gaya zespół Noir Désir, który z biegiem lat zyskał tytuł "sumienia Francji". W wieku 20 lat Cantat skoczył w czasie koncertu w tłum, czego efektem był groźny uraz kręgosłupa. Pod koniec lat 90. Cantat stał się idolem francuskiej młodzieży, a prasa opiewała go jako wielkiego pacyfistę.

27 lipca 2003 roku Bertrand Cantat dotkliwie pobił aktorkę Marie Trintignant, która, przewrócona przez Cantata, doznała urazu głowy i w efekcie zapadła w śpiączkę. Aktorka zmarła 1 sierpnia. Sekcja zwłok wykazała, że Marie Trintignant zmarła na skutek urazu czaszki po serii silnych ciosów zadanych ręką. Według oficjalnej wersji do zdarzenia doszło w czasie, gdy Cantat znajdował się pod wpływem narkotyków. Muzyk z wezwaniem karetki zwlekał dwie godziny.

Sąd w Wilnie, gdzie doszło do zdarzenia, skazał Cantata na 8 lat więzienia. O procesie było głośno na całym świecie. Pierwotnie muzykowi groziło 15 lat pozbawienia wolności, ale za wyrażenie skruchy oskarżyciele zażądali dla niego jedynie 9 lat więzienia. W czasie procesu prokurator Vladimiras Sergiejevas dowodził, że Cantat w chwili popełnienia czynu "był w pełni świadomy i nie mógł nie zdawać sobie sprawy z ewentualnych skutków swego działania". Ostatecznie Bertrand Cantat został skazany na 8 lat pozbawienia wolności[1]. Odbywał wyrok w rodzinnej Francji. 21 lutego 2007 magazyn VSD opublikował obszerny artykuł o warunkach, w jakich przebywa w więzieniu w Muret pod Tuluzą.

15 października 2007 Sąd w Tuluzie podjął decyzję o warunkowym zwolnieniu muzyka z więzienia. Cantat opuścił więzienie po odbyciu połowy kary wymierzonej przez litewski sąd[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyrok w sprawie śmierci Marie Trintignant Gazeta.pl
  2. Early release for Bertrand Cantat. nzherald.co.nz, 2007-10-15. [dostęp 2015-06-03]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]