Gazeta.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gazeta.pl
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony portal internetowy
Data powstania 2001
Autor Segment Internet
Właściciel Agora SA
Rejestracja opcjonalnie
Miejsce w Alexa 1725[1]
Strona internetowa

Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, prezentujący informacje i porady, a także zapewniający rozrywkę oraz przestrzeń do wymiany opinii. Wydawcą portalu Gazeta.pl jest Agora SA.

Historia powstania portalu[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy treści z dodatków do „Gazety Wyborczej” były udostępniane w internecie przez spółkę Agora już w 1994 roku pod domeną gazeta.pl[2]. Pierwsze zarchiwizowane strony witryny informacyjnej pisma zamieszczone w domenie gazeta.pl pochodzą z grudnia 1996[3]. W maju 2001 roku witryna informacyjna „Gazety Wyborczej” została przeniesiona na domenę internetową gazeta.pl/wyborcza[4], a serwis funkcjonujący w domenie gazeta.pl, początkowo będący wersją internetową dziennika, został wtedy przekształcony w osobny informacyjny portal internetowy[5]. W 2006 roku z portalu Gazeta.pl wydzielono odrębną witrynę gazetawyborcza.pl będącą elektroniczną wersją Gazety Wyborczej[6].

Zasięg[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2021 roku łączny zasięg serwisów grupy Gazeta.pl (Agora) wśród polskich internautów wyniósł 60,3%, a liczba użytkowników osiągnęła poziom 17,5 mln, co dało dziewiąte miejsce na rynku[7].

Serwisy tematyczne[edytuj | edytuj kod]

Gazeta.pl posiada serwisy tematyczne oferujące informacje z najważniejszych i najpopularniejszych kategorii, m.in. rozrywka czy sport. Serwisy tematyczne Gazeta.pl znajdujące się w domenie portalu to m.in. Wiadomości, Next (serwis bznesowo-technologiczny), Kultura, Kobieta, Weekend, Zdrowie czy Podróże.

Pozadomenowe serwisy tematyczne należące do Gazeta.pl to:

 • Sport.pl – jeden z największych serwisów sportowych w Polsce
 • Moto.pl – serwis motoryzacyjny
 • Plotek.pl – serwis rozrywkowy, prezentujący informacje o gwiazdach i celebrytach
 • Avanti24.pl – serwis modowy z możliwością robienia zakupów
 • eDziecko.pl – serwis dla rodziców
 • Haps.pl – serwis kulinarny
 • Czterykaty.pl – serwis o urządzaniu wnętrz.

Dostęp mobilny[edytuj | edytuj kod]

Treści, które codziennie oferuje Gazeta.pl, dostępne są w wielu kanałach komunikacji, m.in. w telefonach komórkowych w postaci lekkich stron (np. m.Gazeta.pl), a także aplikacjach w smartfonach czy na telewizorach Smart TV.

Aplikacje mobilne oferowane przez grupę Gazeta.pl to:

 • Gazeta.pl LIVE (dostępna na urządzenia z systemami Android, iOS, Windows Phone)
 • Sport.pl LIVE (dostępna na urządzenia z systemami Android, iOS, Windows Phone i Windows 8)
 • Plotek.pl (dostępna na urządzenia z systemami Android, iOS, Windows Phone)
 • Moja Ciąża z eDziecko.pl (dostępna na urządzenia z systemem Android).

Wideo[edytuj | edytuj kod]

Na łamach Gazeta.pl dostępnych jest kilkanaście stałych formatów wideo w kategoriach biznes i motoryzacja (m.in. „Studio Biznes”, „TopTech”), wiadomości bieżące i sportowe (m.in. „Poranna Rozmowa Gazeta.pl”, „Sekcja Piłkarska”, „Oko na świat”), moda (m. in. „Haps”, „Myk”, „Home Beauty”) oraz rozrywka (m.in. „Popkultura” oraz „Lista Plotka” – największy kanał na YouTube wśród wydawców[8]).  

Portal oferuje również interaktywne wideo a w czerwcu 2020 roku wprowadził format Virtual Showroom (wirtualny showroom) w serwisie Moto.pl, gdzie można oglądać wybrane modele samochodów bez wychodzenia z domu oraz „Modny wybór” o stylizacji oraz „Click2Shop” - łącząca zakupy z wideo[9]. Wiosną 2021 roku dodano „Interaktywny Sport Quiz” oraz „Wybór Plotka”[10].  

Częścią grupy Gazeta.pl była w latach 2013-2017[11] także Epic Makers[12] - do 2015 funkcjonująca jako Agora Internet Artists (AIA) – największa[13] polska sieć partnerska skupiająca kanały YouTube, jednak 1 grudnia 2017 roku spółka Agora SA podjęła decyzję o jej zamknięciu[11].

Poczta e-mail[edytuj | edytuj kod]

Gazeta.pl udostępnia użytkownikom darmową pocztę elektroniczną w domenie @gazeta.pl, która oparta jest na własnym systemie e-mailowym. 

Zaangażowanie redakcji[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2021 roku redakcja portalu opublikowała Deklarację Redakcyjną opisującą podejście i zasady działania dziennikarzy, którzy chcą tworzyć “internet na nowe czasy” oraz “mają ambicję, aby zmieniać świat na lepsze poprzez skupienie się na ważnych kwestiach społecznych i poruszanie trudnych tematów”[14].  

Redakcja Gazeta.pl angażuje się w walkę o równouprawnienie i prawa człowieka. W ramach działań na rzecz społeczności LGBT+ w 2020 roku powstał serial dokumentalny „Rodzina+”, który pokazuje rodziny jednopłciowe wychowujące dzieci w Polsce. Projekt ten przyniósł portalowi pierwsze miejsce w kategorii Najlepsza kampania społeczna i PR konkursu Global Media Awards organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mediów Informacyjnych INMA[15]. Redakcja angażuje się również w obronę praw kobiet. W 2020 roku dołączyła do Strajku Kobiet i umieściła błyskawicę w swoim logotypie. Z okazji Dnia Kobiet 2021 Gazeta.pl udostępniła publikację „Historia (bez) Polki”, która prezentuje obraz kobiet w podręcznikach do historii używanych w szkołach podstawowych, by pokazać stan faktyczny i wywołać dyskusję o kształcie polskiej edukacji[16]. Akcja ta miała ponad milionowy zasięg w mediach społecznościowych.

Celem portalu jest bycie najbardziej zielonym medium w Polsce. W 2021 roku w Gazeta.pl wyodrębniony został dział dedykowany środowisku[17]. W 2021 roku portal dołączył do globalnej inicjatywy Covering Climate Now (CCNow)[18] oraz nawiązał partnerstwo z Koalicją Klimatyczną[19] i Uniwersytetem Adama Mickiewicza[20]. Gazeta.pl angażuje się w inicjatywy ekologiczne, w tym w akcję edukacyjną Adoptuj Pszczołę[21] organizowaną przez Greenpeace. Od września 2020 roku portal prowadzi akcję „Reklama dla klimatu”, która pozwala zareklamować ekologiczne projekty firm na stronie głównej za symboliczną złotówkę[22].  

W sierpniu 2020 roku redakcja portalu wraz z czytelnikami zebrała ponad 100 tys. zł dla Bejrutu dotkniętego skutkami eksplozji[23]. W tym samym roku, po raz kolejny, Gazeta.pl grała też razem z WOŚP, zbierając rekordową kwotę 92 196 zł.

Reklama[edytuj | edytuj kod]

Sprzedażą powierzchni reklamowych w portalu oraz tworzeniem kampanii dedykowanych konkretnym produktom i branżom zajmuje się Biuro Reklamy Gazeta.pl z siedzibą w Warszawie.  

W sierpniu 2021 roku wskaźnik viewability (określający, jaka część reklam na stronie faktycznie została obejrzana przez użytkownika) dla Gazeta.pl (Grupa Agora) wynosił 75,5% - najwięcej wśród polskich wydawców portali horyzontalnych.  

W sierpniu 2021 roku średni czas trwania odsłony dla Gazeta.pl (Grupa Agora) wynosił 1:26 minuty - najwięcej wśród polskich wydawców portali horyzontalnych.

Gazeta.pl konsekwentnie rozwija obszar privacy management. W odpowiedzi na informację o likwidacji 3rd party cookies w przeglądarce Chrome portal wraz z partnerami (firmą Adform, Grupą Żywiec, firmą Yieldbird i domem mediowym Starcom) – jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie – zrealizował kampanię z wykorzystaniem danych 1st party i targetowania w oparciu o nie[24].

Gazeta.pl a Wyborcza.pl[edytuj | edytuj kod]

Gazeta.pl to masowy portal informacyjny działający w modelu darmowym, którego częścią są serwisy tematyczne, społecznościowe i usługi (np. poczta e-mail).

Wyborcza.pl to serwis internetowy Gazety Wyborczej, który działa w modelu płatnych treści (paywall metryczny) i zawiera artykuły z papierowego wydania oraz bieżące newsy i komentarze o aktualnych zdarzeniach.

Gazeta.pl i Wyborcza.pl współpracują ze sobą od lat. Gazeta.pl stawia na masowe dotarcie do użytkownika i formaty internetowe. Wyborcza.pl to treści premium i misja „Gazety Wyborczej”. Obie marki budują pozycję na swoich rynkach i w swoich segmentach.

Z Gazeta.pl można przejść na wybrane teksty z serwisu Wyborcza.pl. 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. How popular is gazeta.pl? (ang.). Alexa Internet. [dostęp 2020-04-23].
 2. Andrzej Górbiel. Jak czytać „Gazetę” przez Internet?. „Komputery i Biuro”. 243, s. 9, 1994-10-18. 
 3. Online Gazeta. [dostęp 2015-07-01].
 4. Strona główna. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2015-07-01].
 5. Gazeta.pl [dostęp 2001-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2001-05-15].
 6. Strona główna. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2015-07-01].
 7. Grupa OLX przed Agorą, cztery aplikacje mobilne Google’a i Facebooka z ponad 20 mln użytkowników (Mediapanel z sierpnia), www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 8. Plotek.pl liderem na platformie YouTube, SATKurier.pl [dostęp 2021-09-28].
 9. Gazeta.pl z nowymi opcjami interaktywnymi w playerze wideo, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 10. Gazeta.pl z nowymi, interaktywnymi formatami wideo – SATinfo24.pl [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 11. a b Agora zamyka Epic Makers. 'Nie realizowała wyznaczonych celów finansowych”, wirtualnemedia.pl, 1 grudnia 2017 [dostęp 2017-12-01].
 12. Agora Internet Artists przekształca się w Epic Makers (wideo) (pol.). www.press.pl. [dostęp 2016-08-15].
 13. Maciej Kozielski: Zarobić na youtuberze. press.pl. [dostęp 2015-01-30].
 14. Redakcja Gazeta.pl deklaruje 'rzetelne i sprawdzone informacje' w 2021 roku, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 15. INMA: Best Practice - Gazeta.pl for LGBT+, www.inma.org [dostęp 2021-09-28].
 16. Gazeta.pl prezentuje „Historię bez Polki” [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 17. Gazeta.pl startuje z Green Deskiem i serwisem poświęconym ekologii. Szefem Patryk Strzałkowski, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 18. Partner List, Covering Climate Now [dostęp 2021-09-28] (ang.).
 19. Gazeta.pl nawiązała partnerstwo merytoryczne z Koalicją Klimatyczną | Reklama Gazeta.pl, reklama.gazeta.pl [dostęp 2021-09-28].
 20. Dziennikarka Gazeta.pl zobaczy jak bada się zmiany klimatu ze Stacji Polarnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Spitsbergenie    | Reklama Gazeta.pl, reklama.gazeta.pl [dostęp 2021-09-28].
 21. Gazeta.pl promuje akcję Greenpeace "Adoptuj pszczołę" | Reklama Gazeta.pl, reklama.gazeta.pl [dostęp 2021-09-28].
 22. „Reklama dla klimatu” – Gazeta.pl za symboliczną złotówkę będzie promować proekologiczne działania firm - NowyMarketing, NowyMarketing.pl, 14 września 2020 [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 23. Podziękowania z Libanu za pomoc czytelników Gazeta.pl. Rana Gabi: Morze potrzeb jest nieprzebrane, nextgazetapl [dostęp 2021-09-28] (pol.).
 24. Adform, Gazeta.pl, Grupa Żywiec, Yieldbird i Starcom z pierwszą skuteczną kampanią reklamową wykorzystującą 1st party cookies, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-09-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]