Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bhaktisiddhanta Sarswati Thakura

Bhaktisiddhanta Sarswati Thakura (ur. 1874, zm. 1937) – hinduski duchowny i nauczyciel w tradycji gaudija wisznuizmu, astronom i astrolog wedyjski.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Urodzony jako Bimal Prasad Dhutt w nadmorskim świętym mieście wisznuizmu – Puri w stanie Orisa w Indiach. Jego ojciec, uczony wisznuicki Kedarnath Dhutt, znany później jako Bhaktivinode Thakur jako pierwszy rozpoczął głoszenie filozofii i religii wisznuickiej w języku angielskim.

Bhaktisiddhanta Sarswati Thakur pogodził nauki i tradycję wisznuizmu z socjalnymi i technicznymi osiągnięciami XX wieku. Za najbardziej efektywny środek propagowania wisznuizmu uważał działalność wydawniczą i dlatego sam był autorem wielu tłumaczeń, komentarzy i esejów filozoficznych.

Twórczość i tytuły naukowe[edytuj | edytuj kod]

  • W wieku 25 lat jako nauczyciel astronomii, tłumaczy na język bengalski starożytny tekst sanskryckiSurja Siddhanta – w uznaniu wyróżniono go tytułem Siddhanta Saraswati. Zgodnie z instrukcjami swojego guru, Siddhanta Saraswati kontynuował misyjną pracę swojego ojca. Po przyjęciu sanyasy, wyrzeczonego porządku życia do jego imienia dodano tytuł Goswami Maharadża[1].
  • Aby nauczać astronomii hinduskiej, opracowanej niezależnie od greckich oraz innych europejskich odkryć i obliczeń astronomicznych, w 1897 roku przy Manickola Street otworzył on Tol nazwany Saraswata Czatuspati. W tym okresie także redagował i wydawał dwa magazyny zatytułowane Dźjotirwid i Brihaspati (1996). Opublikował także kilka rozpraw naukowych na temat astronomii hinduskiej[2].
  • W roku 1905 Siddhanta Saraswati przyjął święcenia od Gaurakiśora dasa Babadźiego, który chociaż był szanowanym świętym i wielbicielem Kryszny, był analfabetą.
  • W młodości Bimal Prasad intensywnie się kształcił, by w wieku 22 lat zdobyć specjalizację w dziedzinie sanskrytu, matematyki i astronomii.
  • Po śmierci Bhaktivinoda Thakura w 1914 roku, Siddhanta Saraswati przejął wydawanie czasopisma swojego ojca (Sagjana-tosani) i założył wydawnictwo Bhagwat Press, którego celem była publikacja literatury wisznuickiej.
  • W roku 1918 Siddhanta Saraswati przyjął śluby sannjasy i przybrał imię Bhaktisiddhanta Sarasvati Goswami. Dla zwiększenia efektywności misyjnej w Indiach zorganizował Gaudija Math – sieć 64 świątyń i klasztorów. Gaudija Math zarządzane było z Majapur, miejsca narodzin Ćajtanji Mahaprabhu.

Uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Spośród jego uczniów najbardziej znanymi są Bhaktivedanta Swami, założyciel Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny i Bhakti Rakśak Śridhar z Ćajtanja Saraswath Math w Nawadwip w Indiach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Śri Caitanya-Caritamrta, Krisznadasa Kawiradża Goswami, w wydaniu opracowanym przez A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada, komentarz do Adi Lila, Rozdz.03 w.08.
  2. Richard L Thompson: Wedyjska kosmografia i astronomia. Wrocław: Arche, 1999, s. 278. ISBN 83-909570-3-5.