Biała Liptowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biała Liptowska
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Słowacja

Rzeka
Długość 22 km
Powierzchnia zlewni

224 km²

Średni przepływ

3,43 m³/s Podbańska

Źródło
Miejsce połączenie Koprowej Wody i Cichej Wody
Ujście
Recypient Wag
Miejsce

Liptowski Gródek

Wysokość

629 m n.p.m.

Współrzędne

49°02′06,1″N 19°42′36,6″E/49,035028 19,710167

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Biała Liptowska lub po prostu Biała (słow. Belá, niem. Belafluss, węg. Béla-patak ) – rzeka na Słowacji, prawy dopływ Wagu[1]. Powstaje z połączenia dwóch potoków spływających z Tatr: Cichej Wody spływającej Doliną Cichą Liptowską oraz Koprowej Wody spływającej Doliną Koprową. Połączenie to następuje na wysokości 976 m, nieco powyżej osiedla Podbańska. Od tego miejsca Biała spływa w kierunku południowo-zachodnim, płynie przez miejscowości Przybylina, Kokawa Liptowska, Wawrzyszówi i Liptowski Gródek. W tej ostatniej miejscowości uchodzi do Wagu. Następuje to na wysokości 629 m[2].

Biała ma długość około 22 km i na słowackim Podtatrzu jest jednym z największych dopływów Wagu. Odwadnia znaczną część południowych stoków Tatr Zachodnich – od południowego grzbietu Krywania po Barańce[2]. Jej zlewnia ma obszar 224 km². Jest to rzeka typowo górska. Zamontowano na niej liczne wodomierze i totalizatory. Średni przepływ wody w Podbańskiej wynosi 3,43 m3/s, a wahania tego przepływu są ogromne; od 0,46 do 179 m3/s. Temperatura wody jest niska; w ciągu roku waha się od 0-8°C, średnio wynosi 4,2°C[1].

Oprócz Koprowej Wody i Cichej Wody główne dopływy Białej to: Mlynskẏ potok, Raczkowy Potok, Krivuľa, Bystra, Surovẏ potok i Kamienisty Potok. Wszystkie są dopływami prawymi. Tylko niewielki Mlynskẏ potok powstaje na Kotlinie Liptowskiej, pozostałe spływają z Tatr. Z lewej strony uchodzi do Białej tylko niewielki Dovalovec, płynący do niej równolegle. Cała jego zlewnia znajduje się na Kotlinie Liptowskiej[2].

Biała zasilana jest głównie wodami z Tatr, ale płynie przez Kotlinę Liptowską, bardzo często zmieniając swoje koryto. Odbywają się na niej spływy oraz zawody kajakowe[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. a b c Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2014-04-01].

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]