Białe Skały (Sudety)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Białe Skały

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami, niem. Weiße Felsen – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.) w Górach Stołowych w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej Polsce.

Lokalizacja[edytuj]

Białe Skały położone są na południowy wschód od Karłowa na wysokości ok. 780-800 m n.p.m. na północnej i północno-wschodniej krawędzi stoliwa Narożnika w pobliżu Lisiej Przełęczy ok. 800 m od Drogi Stu Zakrętów[1].

Opis[edytuj]

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami to zgrupowanie okazałych, widokowych skał piaskowcowych o białawym zabarwieniu, które wznoszą się z poziomu 780-800 m n.p.m., osiągając wysokość od do 20 do 30 m. Przedstawiają formy skalne utworzone z porozcinanego głębokimi szczelinami i jarami stoliwa. Wyodrębnione w ten sposób skały, tworzą zbocza ciągnące się na przestrzeni ok. 1 km, które swym kształtem przypominają wolnostojące baszty, mury lub skalne wieżyce. Wysokość skał wynosi od 20 do 30 m. Część z nich posiada dość oryginalne nazwy: Zielony Król, As Atu, Bubek, Zielona dama, Kibic, Zły.

Budowa[edytuj]

Białe Skały zbudowane ze skał osadowychpiaskowcami ciosowymi dolnymi, powstałymi w górnej kredzie.

Powstanie[edytuj]

Białe Skały powstały z porozcinania stoliwa Narożnika głębokimi jarami i rozpadlinami w wyniku długotrwałego procesu erozyjnego i działań mechanicznych. Ważną rolę, odegrała woda poprzez powierzchniową erozję jak i oddziaływanie pod ziemią – w strefach źródłowych. Denudacja chemiczna i mechaniczna, przy udziale wody, doprowadziła do rozwoju obecnych form skalnych, w odsłoniętej partii piaskowców ciosowych na wierzchowinach. Sieć spękań tektonicznych wyznaczała geometrię tych form, a o kształcie przypominającym budowle (mury, wieże, baszty, słupy) decydowało uwarstwowanie i różna wytrzymałość skał.

Turystyka[edytuj]

w rejon Białych Skał prowadzą szlaki turystyczne:

Ciekawostki[edytuj]

  • Białe Skały swoją nazwę zawdzięczają skale piaskowcowej o bardzo jasnym zabarwieniu.
  • Białe Skały z wieloma drogami wspinaczkowymi,stanowią ulubione miejsce wspinaczki skałkowej.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Góry Stołowe. Skala 1:30 000;Wydawnictwo Turystyczne "Plan";Jelenia Góra;2003

Bibliografia[edytuj]

  1. Praca zbiorowa: Atlas: Góry Stołowe. Skala 1:30 000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2003. ISBN 83-88049-42-9.
  2. Staffa M., Słownik geografii turystycznej Sudetów.T. 13. Góry Stołowe. Wyd. PTTK "Kraj", Warszawa-Kraków, ISBN 83-7005-301-7.
  3. Krzysztof Radwański, Marcin Szymczak (red.): Atlas gór Polski. Sudety. Karpaty. Góry Świętokrzyskie. Warszawa: ExpressMap, 2008. ISBN 83-6012-064-1.