Biblia Szatana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblia Szatana
The Satanic Bible
Autor Anton Szandor LaVey
Tematyka satanizm
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1969 (​ISBN 978-0-380-01539-9​)
Wydawca Avon Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1996 (​ISBN 83-906294-5-3​)
Wydawca Wydawnictwo Książki Niezwykłej „Mania”, Wrocław
Przekład M.S.

Biblia Szatana (ang. The Satanic Bible, dosłownie: „Biblia satanistyczna”) – książka stanowiąca wykład filozofii i praktyki satanistycznej, autorstwa Antona Szandora La Veya[1]. Została wydana w 1969 roku nakładem Avon Books.

Sekcje[edytuj | edytuj kod]

Książka ta jest przewodnikiem ludzkiej natury i interpretacją ludzkiego ego, ujętego przez pryzmat ogólnego, psychologicznego profilu ludzkości i wpływu wiary na jego wykreowanie.

Biblia Szatana składa się z czterech ksiąg.

  1. Piekielna diatryba, nazywana inaczej Księgą Szatana, opisuje w formie poematu to, co przedstawia sobą satanizm i jego nauki.
  2. Księga Lucyfera, zawiera dwanaście esejów, których tematyka rozpoczyna się od Boga, a kończy na życiu pozagrobowym. Znajduje się tam też wykład dotyczący podstaw satanizmu oraz esej o psychicznych wampirach, czyli osobach, które emocjonalnie wykorzystują innych
  3. Księga Beliala, zawiera pięć podrozdziałów, których główną tematyką jest magia. Mimo iż cała Biblia Satanistyczna traktuje o magii i okultyzmie, ten rozdział jest najbardziej z nią związany.
  4. Księga Lewiatana, zawiera dokładne opisy rytuałów, spis imion piekielnych, inwokacje oraz tzw. klucze henochiańskie, służące do odprawiania rytuałów. Do spisania ich użyto języka henochiańskiego, sztucznego języka powstałego w XVI wieku. Jest to zbiór wyrazów o odpowiednim brzmieniu, które mają na celu wywołać w odbiorcy nastrój grozy i tajemnicy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James R. Lewis: Legitimating New Religions. Rutgers University Press, 2003, s. 105. ISBN 978-0-8135-3534-0.