Biblia Szatana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biblia Szatana
The Satanic Bible
Autor Anton Szandor LaVey
Tematyka satanizm
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1969 (ISBN 9780380015399)
Wydawca Avon Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1996 (ISBN 83-906294-5-3)
Wydawca Wydawnictwo Książki Niezwykłej „Mania”, Wrocław
Przekład M.S.

Biblia Szatana (ang. The Satanic Bible, dosłownie: „Biblia satanistyczna”) – książka stanowiąca wykład filozofii i praktyki satanistycznej, autorstwa Antona Szandora La Veya[1]. Została wydana w 1969 roku nakładem Avon Books.

Sekcje[edytuj]

Książka ta jest przewodnikiem ludzkiej natury i interpretacją ludzkiego ego, ujętego przez pryzmat ogólnego, psychologicznego profilu ludzkości i wpływu wiary na jego wykreowanie.

Biblia Szatana składa się z czterech ksiąg.

  1. Piekielna diatryba, nazywana inaczej Księgą Szatana, opisuje w formie poematu to, co przedstawia sobą satanizm i jego nauki.
  2. Księga Lucyfera, zawiera dwanaście esejów, których tematyka rozpoczyna się od Boga, a kończy na życiu pozagrobowym. Znajduje się tam też wykład dotyczący podstaw satanizmu oraz esej o psychicznych wampirach, czyli osobach, które emocjonalnie wykorzystują innych
  3. Księga Beliala, zawiera pięć podrozdziałów, których główną tematyką jest magia. Mimo iż cała Biblia Satanistyczna traktuje o magii i okultyzmie, ten rozdział jest najbardziej z nią związany.
  4. Księga Lewiatana, zawiera dokładne opisy rytuałów, spis imion piekielnych, inwokacje oraz tzw. klucze henochiańskie, służące do odprawiania rytuałów. Do spisania ich użyto języka henochiańskiego, sztucznego języka powstałego w XVI wieku. Jest to zbiór wyrazów o odpowiednim brzmieniu, które mają na celu wywołać w odbiorcy nastrój grozy i tajemnicy.

Przypisy

  1. James R. Lewis: Legitimating New Religions. Rutgers University Press, 2003, s. 105. ISBN 9780813535340.