Biblioteca Museu Víctor Balaguer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteca Museu Víctor Balaguer
Ilustracja
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Katalonia
Miejscowość Vilanova i la Geltrú
Data założenia 1884
Dyrektor Mireia Rosich
Położenie na mapie Katalonii
Mapa konturowa Katalonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Biblioteca Museu Víctor Balaguer”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Biblioteca Museu Víctor Balaguer”
Ziemia41°13′28″N 1°43′00″E/41,224444 1,716667
Strona internetowa

Biblioteca Museu Víctor Balaguer – muzeum sztuki mieszczące się w Vilanova i la Geltrú, w Hiszpanii.

Muzeum zostało założone w 1884 roku przez Victora Balaguera, katalońskiego polityka, z wdzięczności do miasta za wsparcie w jego politycznej karierze[1]. Od 2000 roku muzeum jest częścią Muzeum Sztuki Katalońskiej[2], a biblioteka częścią Biblioteki Narodowej Katalonii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek zaprojektował Jeroni Granell i Mundeta powstał w latach 1882 – 1884. Znajduje się w centrum Vilanova i la Geltrú, obok dworca kolejowego. Został zaprojektowany jako biblioteka i muzeum, co było dość niezwykłe jak na ówczesne czasy. Budynek ma kształt świątyni, ozdobiony jest elementami sztuki egipskiej oraz neo-greckiej, charakterystycznymi dla XIX wiecznej architektury Katalonii przed nastaniem modernizmu. Na fasadzie znajdują się pomniki arcybiskupa Francisco Armañá oraz poety Manuela de Cabanyesa, ważnych postaci dla XIX wiecznego Vilanova[3]. Na nartksie wyryto łaciński napis Surge et Ambula (Wstań i chodź). Wokół budynku znajduje się ogród wraz z domem zwanym Santa Teresa’s House, w którym mieszkał Víctor Balaguer podczas pobytów w mieście.

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka

Biblioteka została stworzona z myślą dla wszystkich obywateli miasta bez względu na ich status społeczny czy ekonomiczny. Był to bezprecedensowy pomysł. Biblioteka zorganizowana została przez Joana Oliva i Milà, który wzorował się na klasyfikacji i układzie zbiorów bibliotecznych znajdujących się w innych znanych europejskich bibliotekach. Obecnie biblioteka liczy sobie 50 tys. książek i prawie 2 tys. czasopism z XIX i XX wieku. Ponadto w zbiorach znajduje się 50 tys. listów i kilka rękopisów literackich i politycznych Víctora Balaguera oraz wiele osobistych dokumentów archiwalnych hiszpańskich artystów. Zbiory należą do najbogatszych zbiorów z XIX wieku w Katalonii.

Kolekcja dzieł sztuki[edytuj | edytuj kod]

Podstawą kolekcji sztuki są zbiory Victora Balaguera powiększane przez ostatnie sto lat dzięki darowiznom i zakupom. W 2011 roku w muzeum znajdowało się około 7 tys. dzieł sztuki, głównie kolekcja obrazów i rzeźb z XIX wieku. Z Muzeum Prado kolekcja Balaguera otrzymała w depozycie kilka prac mistrzów malarstwa m.in. El Greca (Zwiastowanie), Goi, Luca Giordano, Murilla, Rubensa czy Ribery[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Victor Balaguer - The Man who named the Streets in Barcelona's Eixample, Barcelonas [dostęp 2019-08-03] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-03].
  2. National Art Museum of Catalonia, de.myspacebarcelona.com [dostęp 2019-08-03] (niem.).
  3. The Building. Biblioteca Museu Victor Balaguer, web.archive.org, 19 sierpnia 2017 [dostęp 2019-08-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-19].
  4. Víctor Balaguer Library Museum, museu.ms [dostęp 2019-08-03] (ang.).