Biblioteca Museu Víctor Balaguer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteca Museu Víctor Balaguer
Ilustracja
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Katalonia
Miejscowość Vilanova i la Geltrú
Data założenia 1884
Dyrektor Mireia Rosich
Położenie na mapie Katalonii
Mapa lokalizacyjna Katalonii
Biblioteca Museu Víctor Balaguer
Biblioteca Museu Víctor Balaguer
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Biblioteca Museu Víctor Balaguer
Biblioteca Museu Víctor Balaguer
Ziemia41°13′28″N 1°43′00″E/41,224444 1,716667
Strona internetowa

Biblioteca Museu Víctor Balaguer – muzeum sztuki mieszczące się w Vilanova i la Geltrú, w Hiszpanii.

Muzeum zostało założone w 1884 roku przez Victora Balaguera, katalońskiego polityka, z wdzięczności do miasta za wsparcie w jego politycznej karierze. Od 2000 roku muzeum jest częścią Muzeum Sztuki Katalońskiej a biblioteka częścią Biblioteki Narodowej Katalonii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek został zaprojektowany przez architekta Jeroni Granell i Mundet a wybudowany w latach 1882 – 1884. Znajduje się w centrum Vilanova i la Geltrú, obok dworca kolejowego, i został zaprojektowany jako biblioteka i muzeum co było dość niezwykłe jak na ówczesne czasy. Budynek ma kształt świątyni, ozdobiony jest elementami sztuki egipskiej oraz neo-greckiej, charakterystycznymi dla XIX wiecznej architektury Katalonii przed nastaniem modernizmu. Na fasadzie znajdują się pomniki arcybiskupa Francesca Armanyà oraz poety Manuela de Cabanyesa, ważnych postaci dla XIX wiecznego Vilanova. Wokół budynku znajduje się ogród wraz z domem zwanym Santa Teresa’s House, w którym mieszkał Víctor Balaguer podczas pobytów w mieście.

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Sala biblioteki

Biblioteka została stworzona z myślą dla wszystkich obywateli miasta bez względu na ich stan społeczny czy ekonomiczny. Był to bezprecedensowy pomysł, który w Katalonii obcy dla bibliotek publicznych. Biblioteka zorganizowana została przez Joana Oliva i Milà, którzy wzorowali się na klasyfikacji i układzie zbiorów bibliotecznych znajdujących się w innych znanych europejskich bibliotekach. Obecnie biblioteka liczy sobie 50 tys. książek i prawie 2 tys. czasopism z XIX i XX wieku. Ponad to w zbiorach znajduje się 50 tys. listów i kilka rękopisów literackich i politycznych Víctora Balaguera oraz wiele osobistych dokumentów archiwalnych hiszpańskich artystów. Zbiory są jednym z najbogatszych zbiorów bibliograficznych XIX wieku w Katalonii.

Kolekcja dzieł sztuki[edytuj | edytuj kod]

Podstawą kolekcji sztuki są zbiory Victora Balaguera powiększane przez ostatnie sto lat dzięki darowiznom i zakupom. W 2011 roku w muzeum znajdowało się około 7 tys. dzieł sztuki, głównie kolekcja obrazów i rzeźb z XIX wieku. Z Muzeum Prado kolekcja Balaguera otrzymała w depozycie kilka prac mistrzów malarstwa m.in. El Greca (Zwiastowanie), Goi, Luca Giordano, Murilla, Rubensa czy Ribery[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Painting | Biblioteca Museu Victor Balaguer, www.victorbalaguer.cat [dostęp 2017-11-17] (kat.).