Biccaron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bicaron)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biccaron
ביצרון
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Południowy
Wysokość 55 m n.p.m.
Populacja (2009)
• liczba ludności

1 148
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Biccaron
Biccaron
Ziemia31°47′45″N 34°43′28″E/31,795833 34,724444
Portal Portal Izrael

Biccaron (hebr. ביצרון; pol. Twierdza; oficjalna pisownia w ang. Bitzaron) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Be’er Towijja, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Położenie[edytuj]

Moszaw leży na skraju nadmorskiej równiny, na granicy z Szefelą, w odległości 7 kilometrów od Morza Śródziemnego.

W jego otoczeniu znajdują się miasta Gan Jawne i Bnei Ajisz, moszawy Gan HaDarom i Newe Miwtach, kibuc Kwucat Jawne, wioski młodzieżowe Givat Waszyngton i Kannot, oraz strefy przemysłowe Kannot i Ra'an. Na południe od moszawu znajduje się baza lotnicza Chacor.

Demografia[edytuj]

Liczba mieszkańców Biccaron[1]:

Historia[edytuj]

Moszaw został założony w 1935 przez żydowskich imigrantów z Rosji. Grupa założycielska przyjechała do Mandatu Palestyny w 1929, i pod nazwą Tel Hai przeszła szkolenie rolnicze w pobliskim moszawie Gan Jawne. Po trzech latach oddzielili się i założyli własne osiedle rolnicze. Ziemię zakupił Żydowski Fundusz Narodowy.

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 w pobliżu moszawu przebiegała linia frontu, i Biccaron został kilkakrotnie ostrzelany przez egipską artylerię. Po wojnie odbudowano zniszczenia. W następnych latach osiedliły się tutaj grupy imigrantów z Rumunii, Bułgarii i Niemiec.

Nazwa[edytuj]

Nazwa moszawu Biccaron (pol. Twierdza) pochodzi z Księgi Zachariasza 9:12 - „Wróćcie do warownego miejsca, wygnańcy, oczekujący z nadzieją! Dzisiaj cię o tym zapewniam, że cię nagrodzę w dwójnasób”[a].

Kultura i sport[edytuj]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest basen kąpielowy, centrum odnowy biologicznej, siłownia i korty tenisowe.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie i uprawie cytrusów.

W 1996 sprowadzono z Włoch stado 50 sztuk bawołów wodnych. Obecnie stado liczy ponad 75 sztuk, z których otrzymuje się dziennie 200 litrów pożywnego mleka. Większość mleka przerabia się na mozarellę, natomiast ze zsiadłego mleka otrzymuje się twaróg, z którego wyrabia się ricottę. Czasami turyści przyjeżdżają do moszawu Biccaron specjalnie na wycieczkę po farmie bawołów[2].

Infrastruktura[edytuj]

W moszawie znajduje się ośrodek zdrowia, dom opieki nad osobami w podeszłym wieku, warsztat mechaniczny oraz sklep wielobranżowy.

Komunikacja[edytuj]

Przez moszaw przebiegają dwie drogi nr 3811 i nr 3922. Jadąc drogą nr 3811 na północ dojeżdża się do moszawu Newe Miwtach i wioski młodzieżowej Kannot, a następnie do drogi ekspresowej nr 41 (Aszdod-Gedera). Natomiast jadąc drogą nr 3922 na południe dojeżdża się do bazy lotniczej Chacor, lub jadąc na wschód dojeżdża się do miasteczka Bnei Ajisz. Osobna lokalna droga prowadzi na zachód do miasteczka Gan Jawne.

Uwagi[edytuj]

  1. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Dane statystyczne (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2011-09-02].
  2. „Winnica”. Sierpień 2004, 2004. Mark Warren - dyrektor. Carnegie, Australia: The David Press. PP 328874/00009 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj]