Biestrzykowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biestrzykowice
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat namysłowski
Gmina Świerczów
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-112
Tablice rejestracyjne ONA
SIMC 0503698
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Biestrzykowice
Biestrzykowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biestrzykowice
Biestrzykowice
Ziemia50°59′27″N 17°45′18″E/50,990833 17,755000

Biestrzykowice (niem. Eckersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Świerczów.

W latach 1945-54 siedziba gminy Biestrzykowice.

Nazwa[edytuj]

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie miejscowość występuje pod dwiema polskimi nazwami Biestrzykowic oraz Bierstrzkowice, a także niemiecką Eckersdorf[1]. Spis geograficzno-topograficzny miejscowości leżących w Prusach z 1835 roku, którego autorem jest J.E. Muller notuje polską nazwę miejscowości Bierstrzkowice oraz niemiecką nazwę - Eckersdorf. Wymienia także okoliczne folwarki: Zdąb, Kuźnica, Rozny Wolwark oraz młyn o nazwie Rogalsky Młyn[2].

Nazwa wsi powstała od starogermańskiego imienia. Początkowa nazwa Biezstryksdorf została spolonizowana do Biestrzykowic, by następnie regermanizować nazwę i utworzyć Eckersdorf.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[3]:

  • kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP, drewniany, z 1639 r., wieża murowana 1839 r. Po tragicznym pożarze został odbudowany na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Ocalała większość konstrukcji szkieletowej ścian i niemal cała drewniana oblicówka nawy głównej i prezbiterium. Ogień strawił XVII-wieczną ambonę. Zabytkowa chrzcielnica z początku XVIII w. ocalała, obecnie w renowacji. W 2012 roku rozpoczęto remont konserwatorski elewacji wieży, przywracający jej wygląd i detale architektoniczne z połowy XIX w.
  • zespół pałacowy, z XVIII-XIX w., pocz. XX w.:

Pałac w Biestrzykowicach wybudowany w połowie XVIII w. przez małżeństwo Johanny Chrystiany z domu von Gebhard i Franza Weigarta von Frankenberg – Proschlitz w stylu barokowym, w XIX w. przebudowany w stylu neoklasycystycznym przez jednego z kolejnych właścicieli Hugo von Garnier aus dem Hause Turawa właściciela browaru i zamku w pobliskim Namysłowie. Dwór otaczał zespół parkowy, w którym rozmieszczono 16 rzeźb barokowych m.in. dłuta mistrza Henryka Hartmanna. Najokazalsze z nich to zespół tzw. "Czterech Pór Roku" dziś zdobiące Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu.

Przypisy

  1. Johann Knie 1830 ↓, s. 41.
  2. J.E. Muller 1835 ↓, s. 778.
  3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 18.12.2012]. s. 57.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]