Biestrzykowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biestrzykowice
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat namysłowski
Gmina Świerczów
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-112
Tablice rejestracyjne ONA
SIMC 0503698
Położenie na mapie gminy Świerczów
Mapa lokalizacyjna gminy Świerczów
Biestrzykowice
Biestrzykowice
Położenie na mapie powiatu namysłowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu namysłowskiego
Biestrzykowice
Biestrzykowice
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Biestrzykowice
Biestrzykowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biestrzykowice
Biestrzykowice
Ziemia50°59′27″N 17°45′18″E/50,990833 17,755000

Biestrzykowice (niem. Eckersdorf[1]) – wieś w Polsce, w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Świerczów.

W latach 1945–1954 siedziba gminy Biestrzykowice.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie'go miejscowość występuje pod dwiema polskimi nazwami Biestrzykowic oraz Bierstrzkowice, a także niemiecką Eckersdorf[2]. Spis geograficzno-topograficzny miejscowości leżących w Prusach z 1835 roku, którego autorem jest J. E. Muller notuje polską nazwę miejscowości Bierstrzkowice oraz niemiecką nazwę Eckersdorf. Wymienia także okoliczne folwarki: Zdąb, Kuźnica, Rozny Wolwark oraz młyn o nazwie Rogalsky Młyn[3].

Nazwa miejscowości powstała od starogermańskiego imienia. Początkowa nazwa Biezstryksdorf została spolonizowana do Biestrzykowic, by następnie regermanizować nazwę i utworzyć Eckersdorf.

15 marca 1947 r. ustalono urzędową polską nazwę miejscowości – Biestrzykowice, określając drugi przypadek jako Biestrzykowic, a przymiotnik – biestrzykowicki[1].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na listę zabytków rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane są[4]:

  • kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP, drewniany, z 1639 r., wieża murowana 1839 r. Po tragicznym pożarze został odbudowany na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Ocalała większość konstrukcji szkieletowej ścian i niemal cała drewniana oblicówka nawy głównej i prezbiterium. Ogień strawił XVII-wieczną ambonę. Zabytkowa chrzcielnica z początku XVIII w. ocalała, obecnie w renowacji. W 2012 roku rozpoczęto remont konserwatorski elewacji wieży, przywracający jej wygląd i detale architektoniczne z połowy XIX w.
  • zespół pałacowy, z XVIII–XIX w., pocz. XX w.:

Pałac w Biestrzykowicach wybudowany w połowie XVIII w. przez małżeństwo Johanny Chrystiany z domu von Gebhard i Franza Weigarta von Frankenberg – Proschlitz w stylu barokowym, w XIX w. przebudowany w stylu neoklasycystycznym przez jednego z kolejnych właścicieli Hugo von Garnier aus dem Hause Turawa właściciela browaru i zamku w pobliskim Namysłowie. Dwór otaczał zespół parkowy, w którym rozmieszczono 16 rzeźb barokowych m.in. dłuta mistrza Henryka Hartmanna. Najokazalsze z nich to zespół tzw. „Czterech Pór Roku” dziś zdobiące Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu.

Inne[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Biestrzykowice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 15 marca 1947 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości. (M.P. z 1947 r. Nr 37, poz. 297)
  2. Johann Knie 1830 ↓, s. 41.
  3. J.E. Muller 1835 ↓, s. 778.
  4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 18.12.2012]. s. 57.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]